تاریخ انتشار :

زیمبابوه

مرکز اسلامی و کالج فاطمه زهرا (س) در جنوب شهر حراره در محله هتفیلد

مرکز اسلامی و کالج فاطمه زهرا (س) در جنوب شهر حراره در محله هتفیلد (Hatfield) واقع شده و این محله یکی از محله‌های پر جمعیت و کم درآمد شهر است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  فرشاد بگیان، کارشناس فرهنگی رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه در خصوص کالج و مرکز اسلامی فاطمه زهرا(س) زیمبابوه به معرفی این مرکز و فعالیت‌های آن و نقش رایزنی فرهنگی در حمایت از این فعالیت‌ها پرداخته و آورده است: مرکز اسلامی و کالج فاطمه زهرا (س) در جنوب شهر حراره در محله هتفیلد (Hatfield) واقع شده است. این محله یکی از محله‌های پرجمعیت و کم درآمد شهر است.

بر اساس اظهارات مدیر این مرکز، مکانی که این مرکز در آن واقع شده، در سال ۱۹۹۸ توسط همسر سفیر وقت کویت در زیمبابوه (که شیعه مذهب و پیرو مکتب اهل بیت بود) خریداری و به شیخ عبدالله ماکوئینجا اهدا شد که آنها بتوانند هدف‌هایی از قبیل گسترش مکتب تشیع، سرپرستی از ایتام شیعه و آموزش نوجوانان و جوانان شیعه را به منظور اشاعه مکتب اهل بیت ارائه کنند.

زمین این محوطه ۵ هزار متر مربع وسعت دارد که در ابتدا صرفاً شامل یک ساختمان به متراژ ۲۰۰ مترمربع بود و بعداً دو ساختمان محقر دیگر با مساعدت‌های مالی که از خانواده مورد اشاره(خانواده کویتی) دریافت می‌شد به آن اضافه شده بود.

در ابتدای امر، این مرکز از دو بخش یتیم‌خانه و سازمان زنان فاطمه زهرا(س) تشکیل می‌شد و هزینه‌های این یتیم‌خانه که میانگین تعداد ایتام آن ۷۵ نفر بود از محل حقوق دریافتی ماکوئینجا از نمایندگی فرهنگی ایران در زیمبابوه که به عنوان کارمند محلی در آن انجام وظیفه می‌کرد و بعضی فعالیت‌های اقتصادی دیگر مانند مسافرکشی با مینی‌بوس اهدایی از سوی خیرین فوق‌الاشاره، اجاره مغازه‌ای در مرکز شهر و کاشت میوه و سبزی و ارائه آنها با قیمتی پایین‌تر از سطح شهر (در کنار برخی کمک‌های دریافتی از نمایندگی فرهنگی ایران در زیمبابوه) تأمین می‌شد.

پس از ورود محسن شجاع‌خانی به عنوان رایزن فرهنگی و با ارتباطاتی که وی با برخی خیرین ایرانی برقرار کرد و با مساعدت‌های مالی دریافتی از آنان، یک سالن اجتماعات و نمازخانه به این مجموعه اضافه شد و سرویس بهداشتی آن که در وضعیت بسیار بدی قرار داشت بازسازی و در دو بخش پسرانه و دخترانه گسترش یافت.

حجت‌الاسلام محمدی، نماینده مقام معظم رهبری و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز که به تازگی به زیمبابوه سفر کرده بود، مبلغ ۱۵ هزار دلار برای بازسازی خوابگاه ایتام پسر این مرکز اهدا کرد. این مرکز و کالج توسط ماکوئینجا و همسرش هاجر ماکوئینجا اداره می‌شود.

شیخ عبدالله و هاجر ماکوئینجا

دو نفر از کسانی که جایگاه خود را در بهشت خریداری کردند شیخ عبدالله و خانم هاجر ماکوئینجا هستند آنها تمام زندگی خود را وقف مرکز فاطمه زهرا کردند چرا که در آنجا، ۵۰ فرزند یتیم از ۵ ساله تا ۲۰ ساله هستند که این دو در کنار این عزیزان زندگی می‌کنند و اهداف و ترویج فرهنگ شیعی را به آنها یاد می‌دهند و کلاس‌های قرآن و آموزش معارف اسلامی برگزار می‌‌کنند که صوت و کلام شیرین این آفریقایی‌ها به دل هر انسانی می‌نشیند.

 

ماکوئینجا ۵۰ سال سن دارد و دارای ۴ فرزند دختر است. وی علاوه بر تدریس کلاس‌های قرآن و آموزه‌های دینی مدیریت آنجا را به عهده دارد و همچنین با دسترنج خود از محل فعالیت‌های اقتصادی برای جمع‌آوری مایحتاج و امرار و معاش ایتام ساکن در مرکز اقدام می‌کند.

همسر وی نیز با ایجاد تشکلی به نام سازمان زنان فاطمه زهرا(س) و مدیریت این مرکز فعالیت‌هایی را در زمینه برگزاری کلاس‌های خانواده و کمک به زنان مسلمان زیمبابوه‌ای برای هرچه بهتر زندگی‌کردن آنها با تمسک به آموزه‌های اسلامی اقدامات خوبی انجام می‌دهد.

اهداف مرکز

به اتفاق محسن شجاع‌خانی، رایزن فرهنگی ایران در حراره به منظور بازدید به سمت کالج حرکت کردیم این کالج در راه فرودگاه حراره بود و پس از ۲۰ دقیقه به محل کالج رسیدیم در اینجا ابتدا پسر بچه‌ای ۱۴ ساله درب کالج را به روی ما باز کرد و سپس وارد کالج شدیم.

درکالج کودکان بی سرپرست و بد سرپرست را دیدیم که تعدادی از آنان مشغول بازی فوتبال و تعدادی هم در کلاس‌های کالج مشغول فراگیری قرآن و کودکان زیر ۷ سال هم مشغول بازی‌های کودکانه خود بودند.

خوابگاه‌‌های دخترانه و پسرانه

کالج دو خوابگاه مجزای پسرانه و دخترانه داشت که تعداد پسرها ۳۴ نفر و دختران کالج ۱۶ نفر هستند در این کالج به تازگی توسط کمک دریافتی رایزنی از خیرین، سرویس بهداشتی و حمام مجزا ساخته شده بود و خوابگاهی در شأن و منزلت ساکنان آن نیز در حال ساخت بود و همچنین پمپ آب و تانکری که به توانند به راحتی از آب شرب استفاده کنند توسط رایزنی فرهنگی احداث شده بود و کلاس‌های درس با صندلی‌های تک نفره برای هر کدام از آنان وجود داشت.

 

کلاس‌های قرآن

به سراغ یکی از کلاس‌های قرآن رفتم و هنگامی که خود از نزدیک این صحنه را دیدم صدای صوت زیبا و دلنشین سلیمان یکی از معلمان جوان کالج را دیدم که به قدری آرامش‌بخش بود که همگان با دل و جان به این صوت گوش فرا داده بودند.

آقای ماکوئینجا قصد دارد در آینده نزدیک برای تأمین هزینه غذای این کودکان مرغداری احداث کند (که هزینه‌های آن توسط رایزن فرهنگی از خیرین دریافت شده است) و با این کار راه حلی برای جبران کمبود هزینه‌های امرار و معاش ایتام کرده باشد. لازم به ذکر است با توجه به اینکه مسلمانان هندی‌تبار متمایل به وهابیون سعودی که در وضع مالی بسیار خوبی قرار دارند از هرگونه کمک به آنها سر باز می‌زنند. اوضاع اقتصادی این کالج از نظر هزینه بسیار با مشکل برخورد کرده است.

 

نوجوانانی که از کودکی در این کالج زندگی خود را گذرانده بودند از رایزنی فرهنگی ایران درخواست کمک در راستای خود اتکایی و همچنین ایجاد شغل در زمینه زراعت و مرغداری داشتند و محسن شجاع‌خانی هم با توجه به کمک‌هایی که در طول این چهار سال انجام داده بود قول این را داد که رایزنی فرهنگی همواره پشت شما را در این اتفاقات خالی نمی‌کند

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار