يك حکم شرعي
لابستر حلال یا حرام ؟تو بازار هست!

خوردن گوشت خرچنگ ، لابستر و شاه میگو و خرگوش چه حکمى دارد ؟ آیا نوع خاصى از انان قابل خوردن مى باشد ؟

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  اسلام برای اینکه امور جامعه مختل نشه یک سری قاعده های کلی قرار داده تا مسلمانها توی برآورده شدن نیازهاشون با مشکل روبه رو نشن. از جمله این قاعده ها  که به قاعده های فقهی معروف هستند قاعده(سوق المسلمین) هست.

ترجمه فارسیش یعنی چیزی که از بازار مسلمین می خریم حلال است مگه خلافش ثابت بشه.مثلا یه مرغ از تو بازار می خریم آیا زنده بوده سرش رو بریدن مرده بوده و….حلاله ،حرومه! اسلام اینجا دستور داده مسلمانها به این شک ها توجه نکنند وبگند انشالله حلاله.

خوب این قاعده نباید مورد سوءاستفاده قرار بگیره مثلا الان در بعضی از شهرها خرچنگ میارند وتوی بازار می فروشند باز ما میتونیم بگیم بازار مسلمینه؟ نه چیز حرام رو بازار مسلمین نمی تونه حلال کنه! خرچنگ بر اساس نظر همه مراجع حرامه! نکته گاهی از کلک های دیگه ای استفاده میکنند تا یه چیز حرام رو حلال جلوه بدند،مثل اینکه اسم یک حیوون حلال گوشت روی اون حیوون میذارند تا مردم هم استقبال بکنند ودیگه حتی سوال هم براشون پیش نیاد که آیا حلاله یا حرام. از جمله این حیوانات که جدیدا توی بعضی از بازارها ورستورانها هم در اختیار مردم قرارداده میشه شامیگوه،که معروف به لابستر(LABSTER). با هم نظرات مراجع معظم تقلید رو درباره این موضوع رو مطالعه میکنیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی:

در مسأله اربیان (روبیان) که معروف به «میگو» است و به طور شایع صید مى شود و مأکول است فرموده اند که: «فلس دارد» آیا همه اقسام میگو را شامل مى شود؟ چون یک رقم میگو که معروف به شاه میگوست (و اسم خارجى آن لابستر است) که تمام مشخّصات اربیان رایج در او دیده مى شود جز آن که جثّه او بزرگتر است، آیا اربیان خاصّى حلیّت دارد یا هر چه که اربیان و میگو نامیده شده با وحدت مشخصات، حلال است؟

خوردن لابستر اشکال دارد.(۱)

سؤال :

خوردن گوشت خرچنگ ، لابستر و شاه میگو و خرگوش چه حکمى دارد ؟ آیا نوع خاصى از انان قابل خوردن مى باشد ؟

جواب :

جایز نیست .(۲)

حضرت ایت الله خامنه ای:

س: خوردن خرچنگ و قورباغه و گوشت نهنگ حلال است؟
ج) حلال نیست. از حیوانات دریایى فقط ماهى فلس‌دار و میگو و بعضى از پرندگان حلالند.(۳)

 

پی نوشت:

۱:برگرفته از سایت حضرت ایت الله مکارم شیرازی

۲:برگرفته از سایت حضرت ایت الله سیستانی

۳:برگرفته از سایت حضرت ایت الله خامنه ای

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما


  1. ati گفت:

    میشه حلال کنین لابسترو؟ لطفا