تاریخ انتشار :

شیخ عبدالوحید پالاویچینی

درگذشت عبدالوحید پالاویچینی رئیس انجمن اسلامی بین المللی ایتالیا

شیخ عبدالوحید پالاویچینی، رئیس انجمن CO.RE.IS (انجمن بین المللی اسلامی) و شخصیت تلاش‌گر در عرصه گفت‌وگوی بین ادیانی در ایتالیا، از دنیا رفت.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )   شیخ عبدالوحید پالاویچینی، رئیس انجمن CO.RE.IS  (انجمن بین المللی اسلامی) و شخصیت تلاش‌گر در عرصه گفت‌وگوی بین ادیانی در ایتالیا، از دنیا رفت.

عبدالوحید پالاویچینی روز یکشنبه ۱۲ نوامبر در میلان در سن ۹۱ سالگی درگذشت و طبق اعلام برخی از خویشاوندانش  همزمان با اقامه نماز جمعه در۱۷ نوامبر در مسجد الوحید در میلان، محل انجمن جامعه مذهبی اسلامی coreis که شیخ ۲۴۴ سال پیش آن را تاسیس کرد، بر پیکر او نماز اقامه خواهد شد.

عبدالوحید با نام فلیس پالاویچینی، در سال ۱۹۲۶ میلادی، در میلان ایتالیا، در یک خانواده قدیمی و نجیب مسیحی متولد و پرورش یافت.

در آن زمان، حضور مسلمانان در ایتالیا بسیار کمرنگ بود. جستجوی معنویت، او را به سفر به کشورهای با اکثریت مسلمان، به ویژه در مراکش، جایی که او اسلام را برگزید، رهنمون می کرد.

از شخصیت های تاثیر گذار بر شیخ عبدالوحید را می توان، تیتوس ابراهیم بورکارت، یک آلمانی سوئیسی نام برد. بورکارت متولد فلورانس در سال ۱۹۰۸ است که زندگی خود را به مطالعه هنرهای سنتی و مقدس پس از تشرف به اسلام در دهه ۱۹۳۰ اختصاص داده بود و در سال ۱۹۸۴ درگذشت و رنه گنون نیز دومین مردی است که عبدالوحید پالاویچینی وی را “راهنمای معنوی” خود را در نظر گرفت.

در سال ۱۹۸۶، عبدالوحید پالاویچیینی، توسط مدیران مسجد رم به عنوان نماینده رسمی انها در شورای رؤسای مذهبی جهت مباحث بین ادیانی منصوب شد. همان سال بود که او در نشست تاریخی مذاهب برای صلح در آسسی در سال ۱۹۸۶، که توسط پاپ جان پل دوم آغاز شده بود، شرکت کرد.

تشرف او به اسلام به دست تیتوس ابراهیم بورکارتت در تاریخ ۷ ژانویه ۱۹۵۱ صورت گرفت، و این در حالی بود که رنه گنون، محقق علوم ماورائی در قاهره در گذشت.

عبدالوحید پالاویچینی در سال ۱۹۹۴ پایه های مؤسسه مطالعات پیشرفته اسلامی I HEI که امروزه توسط فرزندش یحیی اداره می شود را بنا نهاد.

وی بیشتر زمان خود را در سفر بین رم و میلان صرف می کرد. در حقیقت می توان او را یک بنیانگذار خستگی ناپذیرگفتمان‌های بین مذهبی دانست که در صدها کنفرانس و جلسه در سراسر جهان با مقامات ارشد ادیان ابراهیمی شرکت کرد.

او به عنوان یک شاگرد واقعی رنه گنون و تحت تاثیر مکتب عرفانی وی ، در سال ۱۹۹۰ مرکز مطالعات متافیزیکی در میلان ایجاد کرد که مسیحیان و مسلمانان را به «همیاری به بازگرداندن معنای اصلی ارزش های سنتی» فرا می‌خواند.

در سال ۲۰۰۷، عبد الوحید پالاویچینی در میلان آکادمی مطالعات بین مذهبی ISA را تاسیس کردکه یک مؤسسه آموزشی برای عموم مردم به جهت تقویت دانش خود در باره سه دین بزرگ توحیدی است.

عبدالوحید پالاویچی، در سال ۱۹۹۳ انجمن اطلاعات اسلامی را تاسیس نمود که در سال ۱۹۹۷ تبدبل به جامعه مذهبی اسلامی ایتالیایی coreis شد.

 این مؤسسه از همان ابتدا کار دعوت ایتالیایی ها به اسلام را آغاز نمود و پایه های یک اسلام ایتالیایی و حتی اروپایی را تشکیل داد.

شیخ عبدالوحید صاحب تالیفاتی چون اسلام و ایتالیا: پیرامون روابط با ایتالیا، اسلام فطری: پیرامون معنویات اسلامی و به سوی سرزمین مقدس : پیرامون روابط با دیگر مذاهب است.

اسلام هنوز یکی از ادیان رسمی شناخته شده در ایتالیا نیست، اما موسسه COREIS با توجه به اهمیت آن به یک همکار ضروری و غیر قابل اغماض برای دولت و نهادهای آن در رابطه با دین اسلام شده است.

میراث معنوی او اکنون در دست فرزندش که در سن ۵۲ سالگی، امام مسجد الوحید می باشد و مشتاقانه مسیری را که پدرش در گفت‌وگوی بین ادیانی در پیش گرفته بود را دنبال می کند، می باشد.

منبع: حوزه نیوز

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار