تاریخ ساخت مساجد در آمریکا
تاریخچه اسلام در آمریکا

برخلاف تصور عده ای که فکر می‌کنند اسلام دین تازه‌ای در آمریکا می‌باشد، تاریخچه ساخت مساجد در ایالات متحده به بیش از یکصد سال پیش باز می گردد و جامعه اسلامی در آمریکا از دهه‌ها پیش به ساختن مساجد پرداخته‌اند.

  به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  به نقل از aboutislam، تاریخ ساخت مساجد در آمریکا به سال‌ها قبل بازمی‌گردد و برخلاف تصور عده‌ای که دین اسلام یک دین جدید در ایالات متحده است، تاریخچه اسلام در آمریکا به بیش از صد سال قبل باز می‌گردد.

در اینجا مروری کوتاه خواهیم داشت به قدیمی‌ترین مساجد ساخته شده در ایالات متحده آمریکا که تا به امروز پابرجا هستند.

مسجد بروکلین

قدیمی‌ترین مسجد در آمریکا در جاده واشنگتن هایتز در بروکلین واقع در شهر نیویورک آمریکا قرار دارد. این مسجد دو طبقه در اواخر قرن ۱۹ ساخته شده و با تخته‌های عمومی چوبی سفید رنگ پوشیده شده است.

جامعه اسلامی آن نخستین بار در سال ۱۹۰۷ توسط جامعه مسلمانان سفید پوست که از کشورهای بالتیک لیتوانی، لهستان و بلاروس به آمریکا مهاجرت کرده بودند تشکیل شد.

این اقوام تاتار در سال ۱۹۲۷ گردهم آمده و یک کلیسای سابق را خریداری کرده و آن را جایگزین مسجدی که در بالتیک پشت سر گذاشته بودند، شبیه به خانه‌های چوبی‌شان در اروپا طراحی کردند.

الیسا راتکویچ، معاون رئیس مسجد به خبرنگاران گفت: این مسجد مکان بسیار مهمی برای مهاجران تاتاری بود که آن زمان تازه  به نیویورک آمده بودند. این مسجد برای آن‌ها مانند یک سنگ محک بود، مکانی مقدس و معتبر که در آن چهره‌های آشنا را می‌دیدند و به آن‌ها کمک می‌کرد روی پای خودشان بایستند.

مسجد داکوتای شمالی

این مسجد واقع در داکوتای شمالی در نقطه دوری در شمال غربی این ایالت در آمریکا در نزدیک مرز کانادا واقع شده است. نزدیک‌ترین شهر به این مسجد جمعیتی معادل ۵۰ نفر دارد. این مسجد نخستین بار توسط جامعه مسلمانان سوریه و لبنان در سال ۱۹۲۹ تاسیس شد. در سال ۱۹۷۹ فرو ریخته و در سال ۲۰۰۵ دوباره بازسازی شد. بنای کنونی مدرن مسجد ساده، با آجرهای سرخ مربعی و چهار مناره باریک مصنوعی هیچ شباهتی به ساختمان اولیه آن ندارد.

مسجد مادر در آیوا

مسجد مادر واقع در سدار رپیدز در ایالت آیوا، به عنوان قدیمی‌ترین مسجد آمریکا شناخته می‌شود. این مسجد یکی از قدیمی‌ترین اماکن تاریخی متعلق به نخستین مسلمانانی است که از سوریه به ایالات متحده مهاجرت کرده‌اند. این مسجد در سال ۱۹۳۴ تاسیس شده و اوایل با اسامی مختلفی چون «رز انجمن اخویت» و «عبادتگاه مسلمانان» شناخته می‌‌شده است.

امروزه جامعه اسلامی سدار رپیدز در یک مرکز اسلامی نزدیک این مسجد که در سال ۱۹۷۱ تاسیس شده گردهم جمع می‌شوند و مسجد مادر تنها به عنوان یک مکان تاریخی، برای بازدیدهای مدارس و هیات‌های رسمی در آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مسجد محمد در واشنگتن دی.‌سی

این مسجد نخستین مسجدی است که توسط فرزندان برده‌های آزاد شده آفریقایی و مسلمانان سیاه‌پوست در پایتخت آمریکا ساخته شده است. تاریخ ساخت مسجد محمد به سال ۱۹۳۰ بازمی‌گردد، ساختمان کنونی این مسجد توسط انجمن «ملت اسلام» در سال ۱۹۶۰ از طریق حمایت‌های مالی جمع آوری شده از طریق  مالکوم ایکس، از شخصیت‌های برجسته مسلمانان در آمریکا بنیانگذاری شده است.

در سال ۱۹۷۵ مرحوم وارث دین محمد این مسجد را به اهل تسنن اختصاص داده و نام آن را به «مسجد واشنگتن» تغییر داد.

منبع: حوزه نیوز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما