تاریخ انتشار :

ساتِبیز یک حراج‌خانه چندملیتی آمریکایی

مزایده میراث دانشمندان مسلمان در حراجی لندن

حراج‌خانه «ساتبیز» در لندن، روز چهارشنبه(سوم آبان‌ماه) آثار هنری متنوعی از سه قاره جهان به مزایده می‌گذارد که نسخه قدیمی کتاب «قانون در طب» ابوعلی سینا از جمله این آثار است.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از پایگاه خبری emaratalyoum.com؛ حراج‌خانه ساتبیز در لندن در نظر دارد چهارشنبه آینده، تعدادی از آثار و قطعات هنری و نسخ خطی اسلامی با قدمت بیش از ۱۰۰۰ سال را به مزایده بگذارد که نسخه‌هایی از کتب قدیمی برخی دانشمندان مسلمانان در حوزه پزشکی نیز در میان این آثار به چشم می‌خورد.
 
در این حراجی همچنین، آثار برجسته و کمیابی مربوط به قرن‌های ۱۶ و ۱۷ میلادی عرضه می‌شود.

در حراجی لندن ۳ نسخه خطی پزشکی کمیاب و مهم نیز قرار خواهد داشت که پیشرفت علمی مسلمانان در طول دوران طلایی اسلام و عرضه طب قدیم به اروپا را در قرون وسطی نشان می‌دهد.

از جمله مهم‌ترین آثاری که قرار است به مزایده گذاشته‌ شود، نسخه خطی «قانون» اثر ابن سینا، فیلسوف و پزشک ایرانی است که پیش‌بینی می‌شود به قیمت ۸۰ هزار تا ۱۲۰ هزار پوند، نرخ‌گذاری شود.
 
همچنین دو کتاب پزشکی دیگر با نام‌های «کامل الصناعه الطبیه» اثر علی بن عباس مجوسی اهوازی؛ پزشک و روانشناس برجسته ایرانی سده چهارم هجری و «الجامع لمفردات الأدویه والأغذیه» اثر ضیاءالدین ابو محمد عبدالله احمد بن محمد مالکی، مشهور به ابن بیطار، گیاه‌شناس و دارو شناس اندلسی اواخر قرن ششم قمری در این حراجی به مزایده گذاشته می‌شود.

یادآور می‌شود، ساتِبیز یک حراج‌خانه چندملیتی آمریکایی و یکی از بزرگترین حراجی‌های آثار هنری، جواهر و مجموعه‌ها را شامل می‌شود و  در ۹۰ مرکز و ۴۰ کشور فعال است.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار