با هدف آشنایی مردم با اسلام
برگزاری روز درهای باز مساجد توسط انجمن‌های اسلامی آلمان

روز گذشته نزدیک به ۹۰۰ مسجد و مرکز اسلامی در سرتاسر آلمان درهای خود را به روی غیرمسلمانان گشودند. این مراسم از سال ۱۹۹۷ تاکنون در سرتاسر این کشور برگزار می‌گردد و امسال ۱۰۰ هزار بازدیدکننده را به مساجد کشاند.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از آناتولی، نزدیک به ۹۰۰ مسجد و مرکز اسلامی در سرتاسر آلمان روز گذشته در مراسم سالانه درهای باز شرکت کرده و درهایشان را به روی غیرمسلمانان گشودند. این مراسم  از ۱۹۹۷ تاکنون هر ساله توسط انجمن‌های اسلامی آلمان برگزار می‌شود.

تخمین زده می‌شود ۱۰۰ هزار نفر در سرتاسر آلمان در این گردهمایی‌ها شرکت کرده‌اند.

دکتر زکریا آلتوگ از اتحادیه اسلامی ترکی در امور مذهبی، یکی از بزرگترین گروه‌های اسلامی در آلمان گفت: مردم آلمان توجه زیادی به این نشست نشان دادند. ما با بازکردن درهای مساجدمان به روی مردم می‌خواستیم شفافیت و گفتمان آزاد داشته باشیم و نشان دهیم که ما نیز عضوی از این جامعه هستیم.

آلتوگ با تاکید بر ضعف اطلاعات مردم درباره معانی واقعی اسلام این مسئله را یکی از دلایل اصلی گسترش اسلام‌هراسی در آلمان دانسته و گفت: وقتی مردم کمتر راجع به مسئله‌ای اطلاعات داشته باشند ترس‌ها و نگرانی‌هایشان در آن زمینه نیز بیشتر خواهد شد و چنین ترس‌هایی می‌تواند توسط دیگران با اهداف بد مورد بهره‌برداری و سوءاستفاده قرار بگیرد. داشتن شفافیت بیشتر، تقویت گفتگو و ارتباطات، پادزهری برای این مسئله است.

اسلام در آلمان

تقریبا ۴٫۷ میلیون مسلمان در کشور آلمان سکونت دارند که ۳ میلیون آن‌ها اصالتا ترکی تبار هستند. بیشتر مسلمانان آلمان از نسل دوم و حتی سومی هستند که در سال ۱۹۶۰ اکثرا از ترکیه به این کشور مهاجرت کرده‌اند.

کشور آلمان که بزرگترین مرکز اقتصادی اتحادیه اروپا محسوب می شود در سال‌های اخیر شاهد اسلام‌هراسی و نفرت نسبت به مهاجران و مسلمانان بوده که این مسئله با تبلیغات احزاب راست افراطی و پوپولیستی که هراس از بحران پناهندگان و تروریسم در جهت اهداف‌شان سوءاستفاده می‌کنند، وخیم‌تر نیز شده است.

منبع:حوزه نیوز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما