مباهله؛ سند محکومیت خشونت در اسلام
۲۴ ذی الحجه روز مباهله

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم رویداد مباهله و آیه ۶۱ سوره آل عمران را سندی برای محکومیت خشونت در اسلام و فضیلت اهل بیت(ع) دانست و گفت: مبلغان باید در تبلیغ دین به این دو مهم توجه کنند.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  ۲۴ ذی الحجه روز مباهله نام دارد، مباهله از رویدادهای صدر اسلام است. هنگامی که پیامبر اسلام(ص) و اهل بیتشان در یکسو و مسیحیان نجران در دیگر سو آماده مباهله یا نفرین طرف دروغگو شدند. مسیحیان نجران که به مدینه آمده بودند تا در مورد درستی دعوت پیامبر(ص) پژوهش کنند با او به محاجه(دلیل آوردن) پرداخته، سرانجام بحثشان به جایی کشید که حضرت محمد(ص) خواست تا با آن ها مباهله کند. هر یک از دو طرف با افراد خود به محل مباهله رفتند. مسیحیان وقتی دیدند که محمد با عزیزترین کسانش یعنی علی، فاطمه، حسن و حسین می خواهد آن ها را به چالش بکشد مطمئن شدند که محمد اگر به خودش مطمئن نبود جان خانواده اش را به خطر نمی انداخت؛ پس از مباهله کناره گرفتند.

حجت‌الاسلام محمدصادق یوسفی مقدم، رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، به آیه ۶۱ سوره مبارکه آل عمران که می فرماید: «فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَکُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَکُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْکَاذِبِینَ؛ پس هر که در این [باره] پس از دانشى که تو را [حاصل] آمده با تو محاجه کند بگو بیایید پسرانمان و پسرانتان و زنانمان و زنانتان و ما خویشان نزدیک و شما خویشان نزدیک خود را فرا خوانیم سپس مباهله کنیم و لعنت‏ خدا را بر دروغگویان قرار دهیم» اشاره و به تبیین چرایی اهمیت واقعه مباهله پرداخت.

وی با بیان اینکه خداوند در این آیه ادعای مسیحیان را نقد و مثل عیسی را در نظر خداوند همچون حضرت آدم معرفی می کند، اظهار کرد: حضرت آدم(ع) بدون پدر و مادر و حضرت عیسی(ع) بدون پدر متولد شد و هر دوی این افراد مخلوق خداوند هستند و به قدرت ذات لایزال الهی آفریده شده اند و باور مسیحیان مبنی بر خدا بودن حضرت مسیح(ع) اشتباه است و بدین سبب آیه مباهله را بیان می فرماید.

حجت الاسلام یوسفی مقدم ادامه داد: خداوند به پیامبر(ص) می فرماید اگر مسیحیان خواستند در مورد حضرت عیسی(ع) محاجه کنند و در این راستا شکست نیز خوردند با آنان مباهله کن و بگو نزدیک ترین افرادتان را بیاورید و مباهله کنید و لعنت خداوند را بر دروغگویان بفرستید.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم تصریح کرد: در چنین شرایطی بزرگ مسیحی ها گفت اگر پیامبر(ص) با اصحاب و یارانش آمد با او مباهله می کنیم، اما اگر با فرزندان خود آمد از مباهله خودداری می کنیم. در لحظه موعود پیامبر(ص) در حالی آمدند که دست امام علی را به دست گرفته اند و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در جلوی پای پیامبر در حال حرکت و حضرت زهرا(س) پشت سر ایشان در حال حرکت هستند. در اینجا «َأَبْنَاءَکُمْ» امام حسن(ع) و امام حسین(ع)، «َنِسَاءَنَا» حضرت زهرا(س) و « وَأَنْفُسَنَا» حضرت علی(ع) هستند. در روایات آمده است که عالمان مسیحی با دیدن این صحنه اظهار کردند که اگر اینها دعا کنند زمین و آسمان بر سر ما خراب می شود و بدین ترتیب از مباهله امتناع کردند و از در صلح وارد شدند و جزیه پرداخت کردند.

مباهله؛ بیان فضیلت اهل بیت(ع)

وی به اثرات مباهله که نشان دهنده هدفی راهبردی است اشاره و عنوان کرد: پیامبر اکرم(ص) با این عمل اهل بیت و نزدیک ترین افراد به خود را معرفی کردند چرا که امام عملی(ع) را به عنوان جان خود با خود همراه می کنند و با وجود تمام زنان و همسران پیامبر(ص) فقط حضرت زهرا(س) را با خود همراه کردند. فلسفه مباهله برای اثبات نبوت پیامبر اکرم(ص) بیانگر فضلیت امیر المومنین(ع) و حضرت زهرا(س) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) است و هیچ کس قابل مقایسه با این پنج تن نیست.

حجت الاسلام یوسفی مقدم به اثر مهم سیاسی این واقعه اشاره و عنوان کرد: پیامبر(ص) در اینجا دعوت به جنگ نمی کند بلکه به حق دعوت می کنند و می خواهند از مسیر عقلانیت، اندیشه و فکر پیشرفت اسلام را محقق کنند؛ بنابراین ابتدا با آنان احتجاج و سپس مباهله می کنند و برای ثابت کردن ادعای خود جان نزدیک ترین افراد خانواده خود را نیز به خطر می اندازند.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم با تأکید بر اینکه مبلغان می توانند از این واقعه برای تبلیغ دین استفاده کنند، اظهار کرد: دشمنان اسلام کسانی هستند که عمق اسلام و دین را نمی فهمند و روش پیامبر اکرم(ص) را درک نکرده اند و با خشونت به پیش می روند؛ در صورتی که اسلام دین رحمت است و هر آنچه با ماهیت رسالت در تعارض باشد موجودیت ندارد در جایی که جنگ باشد نیز وسیله ای برای دریافت رحمت الهی است نه اینکه جنگ اصالت داشته باشد.

حجت الاسلام یوسفی مقدم معرفی نزدیک ترین افراد به پیامبر(ص) و همچنین روش تبلیغ دین را از جمله مواردی خواند که مبلغان باید به آن توجه داشته باشند و تصریح کرد: در معرفی اهل بیت(ع) باید از این آیه استفاده کرد. همچنین مبلغان محکومیت خشونت در اسلام را با استناد به آیه مباهله تبیین کنند چرا که امروز دنیا تشنه روش منطقی و معقول پیامبر اکرم(ص) است و جریانات خشنی که در دنیا به اسم اسلام رقم می خورد هیچ ارتباطاتی با مسلمانان حقیقی ندارد.

وی در پایان یادآور شد: دشمن در پی معرفی اسلام به عنوان یک دین خشن است تا از گسترش آن جلوگیری کند؛ اما مبلغان میتوانند با استناد به همین آیه انسان ها را آگاه کنند.

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما