مسلمان شدن دنیله لودوکا ؛ نویسنده و هنرمند آمریکایی
می‌خواستم اثبات کنم که دین چیزی بیش از یک دروغ و شوخی فریب‌دهنده نیست

دنیله لودوکا، نویسنده و هنرمند آمریکایی که در خانواده‌ای مسیحی بزرگ شده می‌گوید: من حتی نمی‌خواستم مسیحی باشم چه رسد به اینکه روزی مسلمان شوم.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  به نقل ازIslamiCity؛ دنیله لودوکا می گوید: مفهوم «دین تعیین شده» برایم آزاردهنده بود. به دنبال آن بودم که از ذهن خودم استفاده کنم و به کتاب‌های قدیمی برای اینکه چگونه زندگیم را بگذرانم متوسل نشوم.

اگر میلیون‌ها دلار به من پیشنهاد می‌کردید که به این دین یا دین دیگر بپیوندم، هرگز قبول نمی‌کردم.

یادم می‌آید کتاب «هی تویی خدا؟» نوشته پاسکال شیولا را می‌خواندم و بلند بلند می‌خندیدم. در این کتاب در گفت‌وگویی طنزآمیز، مفهوم خداوند مورد تمسخر قرار گرفته است. نوشته‌های این کتاب برایم بسیار منطقی به نظر می‌رسید. مغرورانه با خودم فکر می‌کردم که اندیشمندانی مانند ما قطعاً سطحمان بالاتر از دیندارها است.

اما برای من این کافی نبود که فکر کنم بدون دین زندگی بسیار بهتری دارم. می‌خواستم اثبات کنم که دین چیزی بیش از یک دروغ و شوخی فریب‌دهنده نیست. به صورت هدفمند تصمیم به اثبات این مسئله گرفته بودم.

با این حال، الان اینجا هستم و یک مسلمانم. درست است که من به مسلمانی اقرار کردم اما انتخاب من در حقیقت اصلاً انتخاب نبود. من مجبور و وادار به پذیرش اسلام شدم.

اسلام برای من بیگانه بود

جالب است که در گفت‌وگوهایم با پیروان دیگر ادیان، به خصوص ادیانی غیر از اسلام، اغلب به این نکته می‌رسیدم که آن‌ها به صورت واضحی تمایل دارند که به چیزی اعتقاد داشته باشند. مهم نبود که چقدر تناقض و غلط در متون مقدس مورد اعتقاد آنان وجود دارد، آن‌ها آن تناقضات را توجیه کرده و اعتقادات خود را بی‌ قید و شرط حفظ می‌کردند.

کمتر به کسانی برمی‌خوردم که کتاب‌های مقدس، آنان را مجاب به پذیرش دین کرده باشند، بلکه آن‌ها ابتدا تصمیم به ایمان آوردن گرفته بودند و بعد از این تصمیم، مطالعات شروع شده بود. بعضی هم که اصلاً مطالعه‌ای نداشتند. آن‌ها می‌دانستند به چه اعتقاد دارند؛ یا با آن بزرگ شده بودند و یا مانند یکی از دوستانم بودند که می‌گفت: اسلام برای من بیگانه بود بنابراین به سراغ آن نرفتم. مسیحیت آشناتر و آسانتر بود چون اکثر آدم‌های اطرافم مسیحی هستند. بنابراین زمانیکه به دنبال خدا می‌گشتم، مسیحیت را انتخاب کردم.

مطالب مرتبط با هنرمندان  در سایت رهیافته اینجا بخوانید

خود من شخصاً، هرگز به دنبال خدا نمی‌گشتم، اگر هم می‌خواستم بگردم، آخرین چیزی که به سراغش می‌رفتم یک کتاب قدیمی، یک ساختمان و یا یک انسان بود.

بعضی از مردمی که تصمیم می‌گیرند به چیزی معتقد باشند، ممکن است که هنگام یادگیری دین منتخبشان، دیدگاه‌های شخصی خودشان را نیز دخیل کنند. من هم تصمیم گرفته بودم که به چیزی معتقد باشم؛ تصمیم گرفته بودم به این معتقد باشم که ادیان فقط یک سری توهمات ساختگی هستند.

البته در واقعیت، برای توهمی بودن ادیان مستندات محکمی نداشتم و این فقط یک فرض بود و سندی در دستم نبود. وقتی شروع به خواندن کتاب‌های دینی کردم، هیچ تعصبی علیه آن‌ها نداشتم اما هدفم این بود که ایراداتشان را پیدا کنم؛ این روش به من کمک کرد که یک دیدگاه عادلانه بیطرف داشته باشم.

یک ترجمه رایگان قرآن به دستم رسید

یک ترجمه قرآن به صورت رایگان به دست آوردم. حتی نایستادم که با دانشجویان عضو انجمن اسلامی دانشگاه که نسخه‌های قرآن را روی میزی چیده بودند و به علاقمندان برای آشنایی بیشتر با قرآن اهدا می‌کردند، صحبت کنم.

فقط از آن‌ها پرسیدم: رایگان است؟ وقتی جواب مثبت دادند، یک نسخه برداشتم و به راهم ادامه دادم. هیچ علاقه‌ای به آنان نداشتم، فقط می‌خواستم از این کتاب رایگان برای رسیدن به هدفم که تکذیب کردن ادیان بود برسم و یکبار برای همیشه به این کار پایان دهم.

اما هر چه بیشتر قرآن را می‌خواندم و جلد آن کهنه و صفحاتش مستهلک می‌شد، بیشتر و بیشتر  تحت تاثیر قرار می‌گرفتم و از کتاب‌های دینی دیگر بیشتر فاصله می‌گرفتم. به راحتی آن را می‌فهمیدم و برایم واضح بود.

یکی از دوستانم یکبار برایم لفاظی می‌کرد که خدا در اسلام، خدایی عصبانی و انتقام‌جو است. با باز کردن این کتاب و رسیدن به یکی از صفحات که نوشته بود «خداوند بخشنده و مهربان است»، بدون اینکه بدانم سخنان دوستم در ذهنم تکذیب شد.

انگار مستقیما با من سخت می گفت

انگار قرآن مستقیماً با من سخن می‌گفت و به شخص من پاسخ می‌داد. این یک کتاب قدیمی بود اما کاملاً مرتبط بود. چیزی در مورد وزن و آهنگ، تصویرسازی و نحوه ارتباط برقرار کردن نزدیک آن با من بود که جذبم می‌کرد. زیبایی محضی بود که حقیقتاً قبلاً آن را درک نکرده بودم، یادآور لحظات و احساساتی بود که مدت‌ها قبل به هنگام خیره شدن به یک صحرای بی‌پایان احساس کرده بودم. آن را بسیار هیجان‌انگیز یافتم؛ مثل حسی که هنگام پابرهنه دویدن بر روی شن‌ها زیر آسمان پر ستاره در کنار امواج دریا داشتم.

دنیله تازه مسلمان آمریکایی

دنیله تازه مسلمان آمریکایی

قرآن برای خرد من بسیار جذاب بود. نشانه‌هایی می‌داد، سپس به من می‌گفت که فکر کنم، تعمق داشته باشم و بسنجم. خط بطلانی بر اعتقاد کورکورانه کشید و برعکس منطق و خرد را تشویق می‌کرد. قرآن انسان را به خوبی، شناخت آفریدگار و همچنین اعتدال، مهربانی و فروتنی هدایت می‌کرد.

بعد از مدتی و بعد از داشتن تجربیات دگرگون‌کننده، علاقه‌ام شدیدتر شد. شروع به خواندن کتاب‌های دیگری در مورد اسلام کردم. فهمیدم که قرآن شامل پیشگویی‌هایی است. خود پیامبر(ص) نیز چند بار در قرآن خطاب قرار گرفته و تصحیح شده است. اگر پیامبر نویسنده این کتاب بود، این مسئله بسیار عجیب می‌نمود.

با خواندن این آیه ناگهان ذهنم بر آشفت

شروع به پیمودن راه جدیدی کرده بودم که هدایت آن با قرآن شگفت‌انگیز بود، همراه با الگوی زیبایی مانند حضرت محمد(ص)؛ این مرد هیچ نشانه‌ای از دروغ و ناراستی نداشت.

او با عبادت در طول شب‌ها، طلب آمرزش برای کسانیکه به او ستم می‌کردند، تشویق مهربانی، رد ثروت و قدرت و پشتکار برای رساندن پیام خالص سرسپردگی فقط به خدا، همه سختی‌ها و ناملایمات را تحمل می‌کرد.

همه چیز غیر پیچیده و آسان برای درک کردن بود. ما آفریده شده‌ایم؛ اینهمه پیچیدگی و تنوع نمی‌تواند از هیچ به وجود آمده باشد. پس باید از یگانه‌ای که ما را آفریده پیروی کنیم؛ بسیار ساده است.

به یاد می‌آورم نور مطبوع و سنگینی فضای آپارتمانم را در شبی که این آیه را خواندم: أَوَلَمْ یَرَ الَّذِینَ کَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ کَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ أَفَلَا یُؤْمِنُونَ * آیا کافران ندیدند که آسمانها و زمین بسته بود ما آنها را بشکافتیم و از آب هر چیز زنده‌ای را آفریدیم؟ پس چرا باز به خدا ایمان نمی‌آورند؟ (انبیا – ۳۰)

با خواندن این آیه ناگهان ذهنم بر آشفت. «بیگ بنگ» دیگر برایم فقط یک نظریه نبود و اینکه همه موجودات از آب خلق شده باشند هم چیزی است که دانشمندان کشف کرده‌اند. شگفت‌زده شدم. این هیجان‌انگیزترین و ترسناکترین لحظه‌ای بود که در زندگی‌ام تجربه کرده بودم.

من کتابی بعد از کتاب دیگر می‌خواندم، فکر می‌‌کردم و دوباره می‌خواندم تا اینکه یک شب در کتابخانه‌ام نشستم و با چشمان باز و خیره به انبوه کتاب‌های باز نگاه می‌کردم. دهانم باز مانده بود. باورم نمی‌شد که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. فهمیدم که آنچه جلوی من است، حقیقت است. حقیقتی که بسیار مطمئن بودم وجود ندارد.

تنها دو انتخاب داشتم. یکی اینکه هیچ انتخابی نکنم؛ اما نمی‌توانستم آنچه را پیدا کرده بودم انکار کنم و مانند قبل به زندگی‌ام ادامه دهم. و من ماندم و یک گزینه؛ می‌دانستم که باید بپذیرم، در غیر این صورت جایگزینی جز انکار حقیقت نداشتم

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما


 1. منا گفت:

  عااااالی بود واقعا استفاده کردم

 2. shadi گفت:

  خیلی مسخره
  من جملات اول شو بیشتر قبول دارم
  دین توهمی بیش نیست

 3. ناشناس گفت:

  معلومه کسی که این موضوع را نوشته هدفش تبلیغات دین بوده و گر نه بعنوان مثال اگر من بخواهم کسی را به دینی یا کاری دعوت کنم مطمعن باشید هیچ زمان در کارم سوتی نمیدم که کسی بخواهد ایراد بگیرد انوقت این خانم میگه من دنبال ایراد های آن بودم که معلومه چرت میگه . در حقیقت دین هر دینی چیزی جز توهم نیست چون اگر دین خوب بود مطمعن باشید باید تمام ادیان بجای این همه بد بختی باید خوشبخت میبودند شما وقتی به نتیجه نگاه میکنی متوجه میشوی تا بحال هیچ کشوری مسلمان نتوانسته خوشبختی باب میل خود را بدست آورد در حالی که دیگران زودتر به خواسته هایشان دست پیدا کرده اند

  • edvardo گفت:

   البته همونطور که می بینیداین صحبتهای خانمی هست که عکسش هم در مطلب هست یعنی خانم دنیله لودوکا- اما دین آیا باعث پیشرفت نمیشه خب شما به 200 سال اخیر که استعمار بر کشورها حکومت کرده نگاه می کنید قبل از اون امپراتوری اسلامی دراوج بوده و علوم مختلف رشد کرده در پرتو امپراتوری و تمدن اسلامی- کشورهایی که دین ندارن پیشرفته هستند؟ خب پس 70 سال حکومت شوروی و کمونیستها باید فقط خوشبختی می اورد – ظاهر خوشبختی رو کشورهای اروپایی دارند که استعمارگر بودن وگرنه کشورهای دیگه دنیا هم وضع خوبی نداشتن حتی ترکیه تا قبل از اردوغان که بی دینها سالها روش حاکم بودند در شرف نابودی کامل بود از بدهی ها و فقر- در همین اروپا فرانسه که شهرت داره بیش از یک ساله که چنبش جلیقه زردها بخاطر فقر تظاهرات می کنند ولی هیچ کسی صداشون رو نمیشنوه در امریکا جنبش 99 درصد به جایی نرسید – نگاه شما به دین و حکومتها از ویترین رسانه هاست که خب بهترین رسانه ها رو همون سیستم ها دارن- در ایران وضع بده بله ولی چه کسانی و چه عواملی باعث این فقر شدند.

  • آریان گفت:

   شما کافیه یک بار در گوگل قرون طلایی اسلام را سرچ کنید و خدمات ارزشمند مسلمانان آن دوران را ببینید . اون زمان که مفاهیم اولیه ی اسلام به طور کامل رعایت میشد کشور های مسلمان بسیار پیشرفته تر از اروپاییان بودند . تا وقتی امنیت نباشه پیشرفت هم نخواهد بود شما یه جای قران رو به من نشان بدید که خداوند مخالف علم و دانش و پیشرفت بوده باشه . دوست گرامی کشور های اروپایی سال ها به کشور های آفریقایی ظلم کردن و منابع شون رو بردند تا امنیت و رفاه رو برای خودشون به وجود بیاورند الان هم اگه آمریکا و انگلیس دست از سر کشور های مسلمان بردارند ما هم میتونیم پیشرفت کنیم .

  • ناشناس گفت:

   دمت گرم همینه یک تحلیل ساده

  • آسمان گفت:

   خوش‌بختی‌برای‌انسان‌مسلمان‌خوشنودی‌خدا‌ست

  • من گفت:

   خودت بگو
   یه آدم دزد که تمامی امکانتات و تفریحات را دارد زندگی‌بهتری دارد یا فقیری که گدایی میکند و روزی ۳ ۴ هزار تومن جمع میکند ؟
   اینجا بهشت نیست که ما خوش بخت باشیم اینجا دنیاست جایی که باید آزمونمونو برای بهشت بدیم و اگر‌ مردود بشیم به جهنم میرویم معلمانمان پیامبران و امامانند کمک معلمان افراد دیندار و درس و کتاب قرآن است

  • حامد گفت:

   خب از چاقو میشه در جراحی استفاده کرد و هم میشه آدم کشت ، دین هم مث چاقو خب اکثرا برای منفعت خودشون ازش استفاده میکنن
   چرا این رو نمیگید که مشکل از مردم هستش نه از دین ، چیز با ارزش رو خب دست هر کسی نمیشه داد و ازش توقع داشت به بهترین نحو ازش استفاده کنه

  • ناشناس گفت:

   افرین برادرن

 4. کیمیا گفت:

  به نظرم بازی با کلمات بود،اگر واقعا بت حقیقتی به اسم دین مواجه شده بود با استناد بر علم و تحقیقات علمی اونو ثابت میکرد نه با بازی کلمات و احساسی کردن موضوع!

  • سجاد گفت:

   عزیزم شما میتونید با یه سرچ ساده تو نت ببنید چرا انسان نیاز به دین داره
   من یه مقاله چند روز پیش خواندم که نوشته بود فرعون در دریا غرق شده بوده و این نتیجه بر اساس تحقیق روی مومیایی فرعون بوده
   درصورتی که خدادند در قرآن 1500 سال پیش گفته بوده فرعون دردریا غرق شده بوده
   عزیزم کسی که خوابه رو میشه بیدار کرد اما کسی که خودش رو به خواب زده نه

   • ناشناس گفت:

    خداوند میفرماید که ما فرعون را غرق کردیم و جسدش رابه خشکی خواهیم برد و حفظ میکنیم که تذکری باشد برای ایندگان

   • محمد شکری گفت:

    با جمله آخرتون موافقم!
    کسی که احمقه رو میشه عاقل کرد ولی کسی که خودش رو زده به احمقیت نه!
    شما لینک اون مطلبی که گفتی توش گفته جسد فرعون رو برسی کردن دیدن تو آب غرق شده رو بزارین من ببینم چیه!
    امیدوارم مثل همیشه چندتا مسلمان نباشن که از زبان دانشمندان صحبت کنن.
    و حالا یه جواب خیلی کوتاه برای این که گفتید آدم ها نیاز به دین دارن:
    اگر شما انقدر بد هستید که فقط دین بتونه جلوی کارهای زشت شما رو بگیره شما خیلی وقته که بد شدید!

   • فتاح گفت:

    تا زمان نقلاب ایران تصور میکردیم دین لازمه نجات بشر است اما تجربه چنددهه حکومت دینی ثابت کرده دین توهمی بیش نیست و ظلم جدید و شدیدتر حاکم شده

 5. ناشناس گفت:

  با سلام خواندم لذت بردم بازم اگه مطب داریدبنویسد

 6. ب گفت:

  چراچون خلاف میلته آدم مضخرف میبینمت

 7. ب گفت:

  چراچون خلاف میلته آدم مضخرف میبینمت توقیامت

  • ناشناس گفت:

   خودت میگی مضخرف اگه قیامتی هم وجود داشته باشه داری به مردوم بی راه میگی خودتم گیری

 8. ساغر خدمتی گفت:

  خب موافقم اما چطور؟ دین مسیح است که انسان ها را از راه به د ر کرده اما چون ( طرفداران آنها در ان زمان شیطان پرست و چون قدرت دنیا در دست آنها بود ) مردم را به زور میگفتند باید به این دین روی بیاورید و مردم مجبور بودند اینکار را بکنند و به فرزندانشان یاد بدهند . و این دین گسترش پیدا کند دین مسیح دین بسیار خوبی است و پیامبری دارد که در راه شناخت این دین به مردم رنج بسیار زیادی کشیده . اما این چیزی که الان دارند به مردم میشناسانند . چیزی جز مزخرفات نیست برای مثال در دین مسیح وجود دارد شپش مروارید خداست . در حالی که از نظر علمی ثابت شده است که شپش برای بدن ضرر دارد . پس چرا آفریدگار ما که مارا از همه بیشتر دوست دارد بخواهد مارا با شپش زینت دهد!!!! . در دین مسیح . مردم را فقط به یک اعتقاد میخواهند ثابت قدم نگهداند . زمانی که دانشمندی کشف میکند کرهی زمین دایره شکل است و به دور خودش میچرخد آن دانشمند را میکشند. و این بسیار مزخرف است . تازه فقط این نیست در یکی از سوره های قرآن آمده : وما شمارا در غشاء هی سه لایهآفریدیم . و امروزه با پیشرفته ترین دستگاه ها این را میبینند!!!! و این نشان حقانیت دین اسلام . است لطفا بدون تحقیق چیزی را نگویید!

  • ناشناس گفت:

   در قرآن هم آمده که خورشید دور زمین میگرده برو سوره اسرا آیه 38 رو بخون. در قرآن تناقض زیاد هست. تعصبات دینی جز کوته فکری نتیجه ای ندارند.

   • ناشناس گفت:

    سوره اسراء، آیه 38: کل ذلک کان سیئه عند ربک مکروها. “از این کارها آن هایی که گناهند در نظر خدا ناخوشایند هستند.”*
    به شخصه هیچ گونه ارتباط و یا اشاره ای به زمین یا خورشید در این آیه نمی بینم. خودتون یه بار آیه رو خوندید قبل از اینکه مردم رو بهش ارجاع بدید؟ پیشنهاد می کنم لااقل اگر می خواید مخالفتی داشته باشید، با تحقیق و منابع درست صحبت کنید که لااقل ما هم یه چیزی یاد بگیریم.
    *کمی ناواضح به نظر می رسه چون در ادامه آیات قبله. ترجمه آقای علی ملکی.

   • س.د گفت:

    نمیگه دور زمین میگرده میگه کلا میچرخه و این چیزیه ک امروز در علم اثبات شده خورشید به دور مدار خودش میچرخه

 9. ناشناس گفت:

  خدا فقط جواب بدی رو میده،خوبیهارو که اصلا نمیبینه.تا چیزی هم میگه یه جواب واسه خودشو ن دارن.خدا و دینش حداقل واسه من دروغه.

  • ناشناس گفت:

   نمیدونم خانومی یا آقا اماهمه چیزوقتی معلوم میشه که هممون بمیریمو حقیقتوبفهمیم

  • ناشناس گفت:

   نمیدونم خانومی یا آقا اماهمه چیزوقتی معلوم میشه که هممون بمیریمو حقیقتوبفهمیم لطفا آیه نودوهفت سوره نسا روبخون

 10. ناشناس گفت:

  در قرن 21هرکس در مورد دین حرف بزنه احمق به حساب میادپس کاری به دین هم نداشته باشیت تا میتونیت به همدیگه خوبی کنیت تا خدا بهتون خوبی کنه

 11. عرفان گفت:

  راستش اگر نظر منو بخایین من هنوز به صورت کامل تحقیق نکردم و از چیزی مطمان نیستم، اما اینو میدونم که اگر کتاب قران از طرف خدا اومده هرکی اونو کامل بخونه بی شک باید به خدا و اسلام ایمان بیاره، ینی این کتاب انقد باید قوی باشه که آتیئیست ترین آدم رو وادار کنه که وجود خدا و اسلام رو قبول کنه وگرنه اگر قرار باشه آیات قران چیز های ساده و پیش و پا افتاده رو بگه که فایده نداره

  • علی گفت:

   ببینید این فقط به قرآن بستگی نداره بلکه به دیدگاه شما هم بستگی داره که متعصب باشین یا نه.وقتی که خورشید میتابه فقط آدم کور نمیتونه اونو ببینه نه کسی که بیناست.

   • محمد گفت:

    دین یعنی خرافات

    • من گفت:

     از اسمت خجالت بکش

     مگر کم معجزه دیدی از قرآن ؟
     راحت با وضو و نیت باز کن قرآن را که ببینی جهان را
     البته برا من همین بود رو به قبله وایستا بهتره

     • مهدی گفت:

      دوست عزیز من دو برابر اینکه معجزه ببینم تناقض دیدم تو قرآن شما ی سرچ بزن…والبته خیلی هاشونم بی پاسخ موندن و یا فقط ی پاسخی دادن ک توجیح شه و یا گفتن علم ما قد نمیده مثلا ی جای قرآن میگه اول زمین بعد آسمون آفریده شد یه جا دیگه برعکسشو میگه(فیلتر شکن نداشتم برم دقیق آیاتشو پیدا کنم 🙂 )نمیدونم ولی من هرچی سعی میکنم قرآنو کتاب الهی بدونم نمیتونم بیشتر شبیه یه کتاب تاریخی یا مثل یک کتاب داستان میمونه خب اگه خدا اینهمه بنده هاشو دوس داره میتونست بیشتر راجب آینده صحبت کنه و معجزات محکمی در اون قرار بده نه مثل اینکه آسمان هارا با ستون نامریی نگه داشتیم…اینجوری الان حداقل به جای اینکه بیشتر مردم جهان مسیحی باشن مسلمان میشدن شایدم خدا اصن از بنده هاش خوشش نمیاد و اونا رو سست عنصر با نفس ضعیف آفریده ک افراد کمتری بتونن ب بهشت دسترسی پیدا کنن به هر حال از نظر من دین یه چیز جغرافیاییه ولی انسانیت نه
      انسان باشیم…

      • ناشناس گفت:

       شما اول برو تقسیر آیاتو بخونک یه جا خدا منظورش یه چیزه یه جا یه چیز دیگه بعدم اینهمه سزچ کردی یه سرچم درباره معجزات قران می کردی بد نبود مگه نشنیدین که معصومین میگن هر کسی به حقایق قران دست پیدا نمیکنه و همه در حد فهمشون از اون بهره کی برند

       • Nary گفت:

        جناب من هیچ تعصبی ندارمو در حال تحقیق هستم پس لطفا جبهه نگیرید مگه نمیگن قران رو طوری افریدیم که ساده و قابل فهم باشه پس اصا چرا باید به تفسیر نیاز داشته باشه؟

     • ناشناس گفت:

      توروخدادست ازخرافات بردارید اخه حماقت تاکجا ایرانیهاچتون شده اینقدردنبال خرافاتید

 12. احمدرضا فرهنگی گفت:

  چرا مراجع و علمای ما برای شبهات کتابهای آسمانی تحریف شده مثل انجیل و تورات کتاب چاپ نمیکنند تا باعث نجات کثیری از بندگان خدا شوند؟
  وقتی آنها که حقی به همراه ندارند به نقد قرآن کریم می پردازند، چرا ما به نقد کتابهای آنها نمی پردازیم؟ اگر کتاب های آنها را خوانده باشید میبینید که واقعاً خدا را کم جلوه داده اند و بنده حقیر هزار ایراد می توانم بگیرم به آنها که در اینجا به احترام پیروان گمراه آن کتابها بیان نمیکنه.
  لطفاً به نقد کتاب های سایر ادیان بپردازید بزرگترین سلاح اسلام آگاهی است.

 13. لیلی گفت:

  یه جای قرآن هست که به ی مرد اجازه میده زنش رو بزنه و به نظر من خشونت شوهر علیه زن اون هم با زدن اصلا و ابدا اخلاقی نیست و این خلاف انسانیت است .

  • یسنا گفت:

   عزیز من یه مطالعه بکن ببین منظور قران از این نوع زدن چیه..وقتی نمیدونی خواهشا نظر نده..منظور از زدن اصلا اون چیزی که شما توی ذهنت پرورش میدی نیس..لطفا..برای جلوگیری از ضایع شدن خوذتم که شده یکم مطالعه داشته باش

   • ممممم گفت:

    بابا خواهشا انقدر چرت نگو. بخون بخون . ما صد برابر شما بی سوادا خوندیم قرآنو . میگه بزن به وصوح میگه بزن . الکی تفسیر نکن و حرف مفت نزن و قبول کن

    • 313 گفت:

     شما اگر درست و بی طرف خوانده باشی میدونی که خدا به مرد دستور میده در صورتی که زنش هرزگی کرد در ابتدا با نصیحت و ملایمت! ( فکرشو بکن خدایی) او را بازخواست کن. اگر چندین بار به این کار ادامه داد یا طلاقش بده یا بزن. اینجا زدن به معنی کبود کردن و زیر مشت و لگد نیست بلکه منظور کم محلی عاطفی و بی محلی هست نه تنبیه بدنی و فیزیکی(مثل راندن همسر از بستر خود).تفاسیر خشونت آمیز و ناصحیح از قرآن چیزی بجز بازتاب جهل و سودجویی جمع کثیری از به اصطلاح روحانیون و آیات شیطان نیست.

     • Nary گفت:

      سلام جناب جناب من تعصبی ندارم فقط به دنبال اگاهی هستم اگه منظور خدا از بزن بی محلی بوده چرا همین رو نگفته چرا گفته بزن و اگه مرد هم هرزگی کرد گفته که زن میتونه اون رو بزنه ایا این عدالت در قرآن وجود داره؟

 14. عبدالرسول پورازادی گفت:

  اگر توانستی برای من ثابت کنی که نمی میری گرسنه که بشی نیاز به خوردن، نداری و فردا آفتاب در نمی آید حرفهای شما درست است ؟؟؟؟!!!!!!!!

 15. sevda گفت:

  من به هیچ دینی اعتقاد ندارم از دین اسلام که اصلا خوشم نمیاد . همش مزخرفات و چرنده. به نظر من باید قلبتو صاف کنی و انسانیت داشته باشی .دیگه نمیدونم حجاب و روزه و نماز همش چرت و پرته

  • 313 گفت:

   شما اگه قلبت صاف بود این اجازخ رو بخودت نمیدادی که به مقدسات میلیون ها انسان توهین کنی. اما در مقابل در قرآن آماده هرگز به مقدسات دیگران دشنام ندهید . یا در جای دیگری میگه هر گروه و حزبی به آنچه دارند شادمان اند. یعنی در اسلام توهین و اهانت اصلا مورد پذیرش نیست.

   • Atf گفت:

    خخخ …پس اون گردن زدن چیه قضیه ش؟؟؟هر گا کافر دیدید بکشید….نمدونم حمله کنید و مرد ها رو بکشید و زن هارو ب بردگی و کنیزی ببرید….فرض کن من مسیحی…حمله کنن بابام و داداشم و همسرمو بکشن…بعد منو ک درحال زجه زدنم….و فقط دوست دارم اونارو بکشم بخاطر این کارشون،منو بردارن و ببرن تازه عقد کنن و تجاوز هم بکنن بهم…و بشم کنیزشون!واقعا وحشیانه س

 16. نیما علامه گفت:

  دین همیشه وسیله ای بوده برای دزدی ، کلاهبرداری ، ظلم و فساد
  من یه بی دینم و افتخار میکنم که بی دینم

  • کی میدونه گفت:

   راستشو بخوایی منم از اینکه حالا که دینی رو قبول نداری تصمیم گرفتی آزاده باشی بهت افتخار میکنم

  • ناشناس گفت:

   تجربه نشان داد که هیچ دینی بدرد بشریت نمی خورد و تنها نان بی زحمت برای عده ای قراهم میکند

 17. Zartogtrofa گفت:

  ندیدن و نشنیدن نبودن نیست وگر نه نابینایان و ناشنوایان نیز میتوانند جهان پیرامون خو ردا انکار کنند زیرا یکی نمیشنو ودگری نمیبیند از خودم زارتاگ تروفا

 18. ناشناس گفت:

  ایمان بیاوربد به خدا وپیامبرانش

 19. علی گفت:

  نیست جز خدا یگانه که فرمود به یاد من باشید تا به یادتان باشم و دین خود را بر من خالص کنید که هیچ کس شما را بیش از من دوست ندارد برادران اینا شیطان پرستند به حرفشان گوش نکنید الان توبه کنید که او آمرزنده مهربان است

 20. ناشناس گفت:

  به نظر من دین اکتسابی است کسب شده است ایمان است که بایست قلبی باشد

 21. ناشناس گفت:

  دقیقا

 22. ناشناس گفت:

  بسیار عالی بود

 23. ناشناس گفت:

  بسیار عالی بود درود بر مسلمانی

 24. نگین گفت:

  قران برای هم زمان پیامبر بوده هم برای ایندگان پس باید قابل درک برای همه باشه و اینکه در قران وقایع علمی با زبان ساده بیان شده.

 25. سهرا گفت:

  دینها خیانتی هست به انسانها

 26. همایون گفت:

  خدا تورو به عذاب بکشه

 27. ناشناس گفت:

  خواهش میکنم از کسانی که میگن دین ساخته بشریته و چیزی جز توهم نیست حداقل پنج دقیقه به این فکر کنم که چطور ممکنه یه انسان مثل حضرت محمد ص یه دینی و درست کنه که به همه چی بلا استثنا پرداخته باشه هر چیزی که فکرشو کنید در موردش حکم و روایت و دستور وجود داره اگه دین ساخته ی ذهن حضرت محمد ص و بشریت بود چطور آنقدر کامل بود یا اگر قرآن چیزی جز توهم و دروغ نبود چطور ۱۴۰۰ سال پیش این همه چیز رو پیش بینی کرده بود و تازه دانشمندا با کلی امکانات و تحقیق دارن بعضیاشو ثابت میکنن و کردن همون‌طور که تو خود قرآن اومده که (اگر قرآن را انکار میکنید یک سوره مانند آن را بیاورید) دقت کنید یک سوره پس چرا نتونستن؟
  نمیگم که اشتباه میکنید فقط کمی فکر کنید شاید به این نتیجه برسید که اشتباه میکنید.

 28. ناشناس گفت:

  آقا خدایی که وجود نداره اگه وجود داره به من بگو چطور بوجود اومده