تاریخ انتشار :

جوانی که آتش به اختیار را معنی کرد

گفتگو با امین دریانورد موسس و مدیر گروه هنری توکان

با توجه به گستردگی فضای مجازی، نیاز است تا فعالیت‌های فرهنگی در این فضای پرمخاطب و جهانی بیش از پیش دنبال شود و…

  به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )   با توجه به گستردگی فضای مجازی، نیاز است تا فعالیت‌های فرهنگی در این فضای پرمخاطب و جهانی بیش از پیش دنبال شود و از آنجا که متأسفانه سازمان‌ها و نهادها عمدتاً درحد همایش و حرف ورود داشته‌اند، این جوان‌ها هستند که بدون هیچ وابستگی به ارگان و سازمانی آستین همت بالا می‌زنند و دست به کار می‌شوند مانند مجموعه آتش به اختیار توکان که طرح‌های خوبی را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند. با امین دریانورد توکان مدیر و مؤسس این مجموعه خودجوش گپ‌وگفتی کوتاه داشتیم.
دیگر آثار امین دریانورد را اینجا مشاهده کنید

چه شد که وارد فضای طراحی شدید؟
شروع نقاشی به دوران بچگی من برمی‌گردد. آن زمان با دیدن انیمیشن‌های ژاپنی که از تلویزیون پخش می‌شد مثل فوتبالیست‌ها، رامکال و… به طراحی و نقاشی علاقه‌مند شدم. همین باعث شد وارد این کار بشوم و تا الان ادامه پیدا کند. انیمیشن‌های آن زمان دوبعدی بود، انیمیشن‌های دوبعدی روح داشتند، به‌خصوص کارتون‌های ژاپنی (انیمه) علت این‌که انیمیشن‌های سه بعدی را کمتر می‌بینم هم همین است. انیمیشن‌های سه‌بعدی سرد هستند و روح ندارند. چیزی که ما در توکان به متفاوت بودن روش و متفاوت دیدن تأکید داریم و در راستای توصیه‌های حضرت آقا کار تشکیلاتی ایجاد کردیم.

چرا اسم توکان را انتخاب کردید؟
درباره اسم گروه زیاد بحث کردیم. قرار شد اسم پرنده باشد چون پرنده نماد پرواز و عروج و رسیدن به معبود است از طرفی بین‌المللی بودنش هم برای ما مهم بود. می‌خواستیم کار بین‌المللی انجام بدهیم. بعد از تحقیقات فراوان به توکان رسیدیم. این پرنده برزیلی رنگ‌های خاصی در پرهایش دارد و پرنده بسیار دقیقی است همین خصوصیات کافی بود تا اسم توکان را به‌عنوان اسم گروه انتخاب کنیم.
چه شد که تصمیم گرفتید گروه بزنید؟
ساخت گروه به بنده پیشنهاد شد و با چند نفر در میان گذاشتم و تصمیم گرفتیم طراحان انقلابی را دور هم جمع کنیم. در حال حاضر از اکثر استان‌ها طراح در مجموعه داریم همین‌طور از لبنان که دو سه نفر عضو گروه ما هستند؛ البته مکان استقرار نداریم و به نظرم نیازی هم نیست. حدود ۳۰ طراح از استان‌های مختلف و چند نفر از لبنان عضو گروه هستند که بیشتر برنامه‌ها و هماهنگی‌های ما در فضای مجازی انجام می‌شود. غیر از این، طراحان هر از چندگاهی جهت هماهنگی بیشتر با هم جلسه می‌گذارند من هم عنوان مشاور و ایده‌پرداز در کنار گروه مشغول به کار هستم.
با وجود این همه تولیدات و تأثیراتی که در مدت کم مجموعه شما داشته چرا هنوز نهادهای مسئول حتی در بحث محل استقرار حمایتی نکرده‌اند؟
این‌که مورد حمایت و تحت پوشش جایی نیستیم، خواسته خود ماست. ما دوست داریم توکان مستقل عمل کند و وابسته به جایی نباشد، زیرا وابسته بودن ما را از اهدافمان دور می‌کند. از طرفی هم می‌خواهیم آتش به اختیار بودن به فرمان حضرت آقا را به همه نشان بدهیم؛ البته ما دو سال پیش شروع به کار کردیم و خود من از سال ۹۲ شروع کردم در این زمینه طرح زدم.
تأثیرات داخلی موجی که توانستید درست کنید چطور بوده؟
از طرف مخاطبان پیام‌های زیادی دریافت می‌کنیم که الحمدلله اکثریت دیدگاه‌ها مثبت هستند. خیلی‌ها به ما گفته بودند با دیدن طرح‌های شما به پوشش چادر علاقه‌مند شدیم و خیلی‌ها حتی چادری شده بودند. چندین پیام داشتیم که بعضی طرح‌ها مستقیماً روی آنها اثر گذاشته بود؛ البته همه اینها لطف خداست و طبیعتاً اثرگذاری که دارد هم کار خود خداست. ما فقط منتقل‌کننده این حس هستیم.
آثار شما به چند زبان هم منتشر می‌شود و با توجه به نگاه فراملی که دارید تأثیرات بیرونی این آثار را چطور دیدید؟
بله از طرف خارجی‌ها هم پیام‌های زیادی داریم. ما با نیت بین‌المللی بودن شروع به کار کردیم، حضرت رسول اکرم جهانی فکر می‌کرد، ائمه اطهار جهانی فکر می‌کردند، حضرت امام جهانی به قضیه انقلاب نگاه می‌کرد و به همین شکل حضرت آقا؛ چراکه اصلاً اسلام دین جهانی است و وظیفه ما بچه‌مذهبی‌ها هم همین است تا جهانی تبلیغ و کار کنیم.
از کدام کشورها بیشتر پیام داشتید؟
بیشترین پیام را از کشورهای عربی داریم که معمولاً حاوی تشکر و تقدیر هستند بعد هم از تایوان و مالزی، ژاپن، کره و لبنان نظرات زیادی درباره کارهای ما داشتند. خود بنده از لندن پیام داشتم از جمله خانمی که بابت طرح‌ها تشکر کرد و گفت یکی از طرح‌های من را روی جلد مقاله‌شان که درباره حجاب بوده استفاده کرده و به دانشگاهشان ارائه داده است یا آقایی از لبنان پیام داده بود از روی علاقه به طرح‌های ما شیرینی‌های عروسی خودشان را بسته‌بندی کرده بودند. خیلی از  لبنانی‌ها پیام می‌دهند که طرح‌ها را دست به دست می‌کنند. اینها همه لطف خداست و حقیقتاً ما کاره‌ای نیستیم.
اکثر کارهای شما به‌صورت صلواتی و آتش به اختیار در فضای مجازی منتشر می‌شود؛ درآمد خودتان را چگونه تأمین می‌کنید؟
پیج خودمان را وقف خدا و اهل بیت و انقلاب اسلامی کردیم و مدام در این مسیر مشغول به ‌کار هستیم اما از طریق همین پیج به‌صورت پروژه‌ای با سازمان‌ها، شرکت‌ها و ناشران مختلف هم کار می‌کنیم و به این شکل کسب درآمد داریم.
مهم‌ترین خروجی کار مجموعه توکان چه بوده؟
از نظر من تأثیرگذاری و تغییر دیدگاه نسبت به قشر مذهبی و انقلابی روی غیرمذهبی‌ها است به گونه‌ای که الان ما مخاطب غیرمذهبی هم زیاد داریم. این یعنی همان جذب حداکثری که خدا کمک می‌کند.
خاطره‌ به‌یاد ماندنی که در طول فعالیت داشتید را برایمان تعریف کنید.
به‌یاد ماندنی‌ترین خاطره مربوط می‌شود به طرح عمو رجب که فکر می‌کنم پربازدیدترین طرحم بود. البته خاطره بد داریم چون خیلی از طرح‌هایم جنجالی هستند هربار از طرف یک جناح ناسزا می‌شنویم. بعضاً هم از طرف دو جناح؛ البته در این مسیر فحش و بد و بیراه و تهدید زیاد می‌شنویم همین‌ها ما را مصمم‌تر می‌کند و خیالمان راحت می‌شود که در مسیر درستی به لطف خدا قرار گرفته‌ایم.
اگر هنرمندی بخواهد با گروه شما همکاری داشته باشد یا نهادی از شما حمایت کند چطور می‌تواند با شما ارتباط بگیرد؟
توکان یک هیئت مدیره دارد و اگر کسی بخواهد عضو توکان بشود بعد از مصاحبه و ارسال نمونه کار و اطلاع از عقاید شخص و بعد از تأیید و بررسی هیئت مدیره می‌تواند عضو توکان بشود.
منبع: روزنامه جوان

اشتراک گذاری :


  1. ناشناس گفت:

    متولد چه سالی هستند اقای دریانورد؟

  2. سمیه گفت:

    خیلی طرحاشون گوگولی و دوست داشتنی است من که هر روز نگاهشون میکنم بعد میخوابم برای همسرمم میفرستم
    چقدر خوبه که یکی پیدا شده و عشق ما محجبه هارو از انزوا در آورده

آخرین اخبار