تاریخ انتشار :

تفسیر قرآن کریم در برنامه درس‌هایی از قرآن

آیا افراد بی‌ایمان زندگی بهتری دارند؟

برخی دین ندارند ولی در ظاهر زندگی‌شان از ما بهتر است! در این مورد باید زندگی آن‌ها را از نزدیک دید، چون قرآن می‌فرماید: کسانی که از خدا غافل هستند زندگی‌شان تلخ است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  حجت‌الاسلام «محسن قرائتی» در بخشی از تفسیر قرآن کریم که در برنامه درس‌هایی از قرآن با موضوع «مهر و قهر الهی» در ۲ بهمن‌ماه سال ۱۳۷۶ ایراد شد، نکته‌های مهمی در مورد دین‌داری بیان کردند که در ادامه می‌آید:

قرآن می‌فرماید: اگر تقوا داشته باشید سرتان کلاه نمی‌رود. «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقاناً» انفال/۲۹‌ ای مؤمنین! اگر شما تقوا داشته باشید ما هم برای شما فرقان قرار دهیم. فرقان یعنی یک وسیله‌ای به تو می‌دهیم تا بفهمی کی راست می‌گوید و کی دروغ می‌گوید. شیطان‌شناس می‌شوید.

 

۲۰ نفر انسان با پشتکار، به اذن خدا بر ۲۰۰ نفر غالب می‌شوند. قرآن می‌فرماید: «کَمْ مِنْ فِئَهٍ قَلیلَهٍ غَلَبَتْ فِئَهً کَثیرَهً بِإِذْنِ اللَّهِ» بقره/۲۴۹ گاهی گروه کم غالب می‌شود بر گروه زیاد، به اذن خدا.

 

زمینه‌‌های مهر خداوند متعال

از یک چیزهایی باید گذشت. ۱- گذشت از شهوت ۲- گذشت از مال ۳- گذشت از(زن) و فرزند. ۴- گذشت از مقام ۵- گذشت از مسکن. ۶- گذشت از جان. اگر از اینها گذشت، خدا هم یک چیزی به او می‌دهد. خدیجه که از مالش گذشت خدا هم به او «کوثر» داد. یوسف(ع) از شهوت گذشت، خدا هم به او مقام داد. ابراهیم(ع) از جانش گذشت، فرمود: حاضرم در آتش نیفتم. خدا هم به او مقام خلیل اللهی عطا نمود. امام حسین(ع) از فرزندانش و. . . گذشت. گنبدش طلا شد، خاکش شفا شد، در حرمش، نماز را می‌شود درست خواند. اصلا خط ویژه می‌رود امام حسین(ع)، از یک چیزی باید گذشت. داوود(ع) از جان خودش گذشت. با یک جگر پرید توی دشمن، جالوت هم قهرمان کفر بود. قهرمان کفر را کشت. خدا می‌فرماید: «وَ آتاهُ اللَّهُ الْمُلْکَ وَ الْحِکْمَهَ» بقره/۲۵۱ پسرش هم شد سلیمان ابن داوود- علیه السلام.

 

یکی دیگر از زمینه‌های مهر خدا «توبه» است. می‌فرماید: «تُوبُوا إِلَیْهِ یُمَتِّعْکُمْ مَتاعاً حَسَناً» هود/۳ توبه کنید. خداوند وضعتان را خوب می‌کند. در این عالم اسراری است که ما نمی‌فهمیم. خدا می‌فرماید: «یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْکُمْ مِدْراراً» نوح/۱۱ تو از گناهت توبه کن، باران می‌آید.

 

چرا سختی‌ها گریبانگیر ما می‌شود

اگر می‌خواهید لطف خدا را زیاد کنید ایمانتان را قوی کنید. برخی هستند که اصلا دین ندارند ولی در ظاهر زندگیشان از ما بهتر است! جواب: باید زندگی آنها را از نزدیک ملاحظه کرد چون قرآن می‌فرماید: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْری فَإِنَّ لَهُ مَعیشَهً ضَنکاً» طه/۱۲۴ کسانی که از خدا غافل هستند زندگیشان تلخ است.

 

آیه داریم: «لِیُذیقَهُمْ بَعْضَ الَّذی عَمِلُوا» روم/۴۱ اگر گناه کنی سختی به تو می‌دهم. «فَلَمَّا نَسُوا ما ذُکِّرُوا بِهِ» انعام/۴۴ گاهی که خدا را فراموش می‌کنی، من برای اینکه سرگرمت کنم یک چیزهایی به تو می‌دهم. «فَبِظُلْمٍ مِنَ الَّذینَ هادُوا حَرَّمْنا عَلَیْهِمْ طَیِّباتٍ أُحِلَّتْ لَهُمْ» نساء/۱۶۰ گاهی یک چیزهایی را حرام می‌کنم، قحطی ایجاد می‌کنم یا با حکم الهی یک چیزی را ممنوع می‌کنم به خاطر اینکه شما فلان گناه را مرتکب شده‌اید.

 

قرآن در سوره فجر می‌فرماید: «رَبِّی أَکْرَمَنِ» فجر/۱۵، «رَبِّی أَهانَنِ» فجر/۱۶ همین که وضعش خوب است می‌گوید: خدا لطف کرده، همین که وضعش بد شد می‌گوید: خدا کم گذاشته، اهانت کرده. نه خیر، اینطور نیست: «کَلاَّ بَلْ لا تُکْرِمُونَ الْیَتیمَ» فجر/۱۷ فلسفه قهر الهی کیفر گناهان تو است.

 

منبع:فارس

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار