تاریخ انتشار :

دانمارك

نخستین اجلاس وحدت اسلامی اروپا

نخستین اجلاس وحدت اسلامی اروپا با حضور بیش از یکصد تن از عالمان و اندیشمندان شیعه و سنی از کشورهای مختلف اروپایی، در شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک برگزار شد.

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، موضوع این نشست بررسی مسئله رشد فزاینده تکفیر و افراط‌گرایی بود که با عملیات خشونت‌بار گروه‌های تکفیری در اروپا موجبات نگرانی جوامع اروپایی حتی مسلمانان را فراهم ساخته است.
این نشست با ارائه سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای علمای اسلامی از دو جامعه بزرگ شیعه و سنی در خصوص جریان تکفیر و افراط‌گرایی برپا شده بود و هدف آن تأمل و نگرش در حوزه فکر و فرهنگ تکفیر در عالم اسلامی بود.


مجموعه سخنرانان و اندیشمندان اسلامی در این اجلاس که نمایندگان جوامع گوناگون اسلامی اروپا در آن حضور داشتند، به بررسی جریان تکفیر و افراط‌گرایی با نام دین پرداختند و از آنچه پشتوانه این حرکت به شدت مشکوک در جهان که از ناحیه قدرت‌های بزرگ و کانون‌های پول و فساد سازماندهی می‌شود، است، ابراز تنفر و انزجار کردند.
در این اجلاس تأکید شد: اینکه تکفیر و اعمال خشونت با نام دین و تعالیم الهی قرین شود و به دین سراسر رحمت و مهربانی اسلام نسبت خشونت‌طلبی داده شود و صلح و امنیت جهانی با نام خداوند تهدید شود، از روح تعالیم اسلامی به دور است. اسلام انسان‌ها را به دوستی و مؤمنان را به وحدت فرا می‌خواند.
این اجلاس دو روزه با ارائه بیانیه‌ای که حاوی دیدگاه‌های اسلامی درباره همزیستی مسالمت‌آمیز انسان‌ها با یکدیگر بود، به کار خود پایان داد.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار