تاریخ انتشار :

مستند نومن

تیم (حسین)؛ همیشه این احساس را داشتم که یکی با انگشت اشاره به من می گوید که مواظب باشید

در سن ۱۲ سالگی به کلیسا بروید و آنجا بپرسید که چرا فرشته ها، مجسمه های لخت کودکان هستند؟ این ها چیست آن بالا؟
اگر آن آقایی که در کلیسا است و می خواهد جواب سئوال شما را بدهد، تاریخ چند صد ساله کلیسا را نقد نکند و زیر و سئوال نبرد، نمی تواند به تو یک جواب صادقانه و قابل باور ارائه کند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) تیم مقیم برلین که در خانواده پروتستان بدنیا آمده شاهد حادثه ای بود که نقطه تحول زندگیش را رقم زد، تیم بعداز گرایش به اسلام نام حسین را برای خود انتخاب نمود

اسم اصلی من در شناسنامه تیم است .در سال۱۹۷۴ در بیمارستانی واقع در شرق المان، شهرزیبای به نا بدنیا آمدم. چند سال قبل از اتحاد آلمان بود و هشت سال زندگی ام در این شهر سپری شد. در این شهر به مهد کودک و مدرسه رفتم. در سال ۱۹۸۲ به همراه خانواده با ویزای سیاسی، این شهر را ترک کردم و به جنوب غرب المان شهر اشتودکارت مهاجرت نمودیم. من در یک خانواده پرووتستان بزرگ شدم.

پدر و مادرم چندان مذهبی نبودند، خداوند در خانواده ما موضوعیتی نداشت. ما کاملا سنتی زندگی می کردیم مانند اکثر مردم اینجا.

پرهیجان ترین تجربه دوران کودکی ام این بود که دیدم یک خانم چطور در استخر خفه شد. بعداز اینکه تلاش ها برای برگرداندن این خانم به زندگی موثر نشد، مربی اسخر رفت و قهوه اش رو نوشید، جنازه خانم فوت شده توسط یک ماشین سیاه از محل به خارج منتقل شد.

از چشم یک کودک اینطور بود که یک نفر که تا لحظاتی قبل زنده بود، از دنیا رفت و جسدش به بیرون منتقل شد و مربی شنا راحت رفت و به قهوه خوردنش ادامه داد. در همچین دنیایی چطور می توان با این اتفاق کنار آمد؟!

اینجا چه اتفاقی افتاده است؟

این فکر به ذهن آدم می رسد که زندگی و حق حیات چندان امر بدیهی نیست! این سئوال هرگز مرا رها نکرد، چطور می توانم بعداز این اتفاق، با زندگی مواجه شوم؟

این ها اتفاقاتی بودند که باعث شد که خیلی زود به پرسش های اساسی، مثلا در زمینه سرنوشت برسم. زمانی که بقیه بچه ها مشغول بازی با اسباب بازی هایشان بودند و از فکر کردن به چنین پرسش هایی در امان بودند. ولی من نتوانستم خودم را از قید و بند این پرسش ها رها کنم. باید حتما جواب سئوالهایی را که داشتم برای خودم پیدا می کردم. برای همین به عنوان یک کودک شروع کردم به سئوال پرسیدن، با کمال تعجب دیدم بزرگتر ها نمی توانستند بهتراز ما بچه ها با چنین سئوالهایی مواجه شوند.

در سن ۱۲ سالگی به کلیسا بروید و آنجا بپرسید که چرا فرشته ها، مجسمه های لخت کودکان هستند؟ این ها چیست آن بالا؟

اگر آن آقایی که در کلیسا است و می خواهد جواب سئوال شما را بدهد، تاریخ چند صد ساله کلیسا را نقد نکند و زیر و سئوال نبرد، نمی تواند به تو یک جواب صادقانه و قابل باور ارائه کند.

همیشه این احساس را داشتم که یکی با انگشت اشاره به من می گوید که مواظب باشید، زیرا زندگی معنا دارد، زندگی هدف دارد،تو در زندگی هدفی داری که باید به آن برسی.

_ذهن پرسش گر تیم وی را به مطالعه در هدف آفرینش هدایت می کرد و او با مطالعه مکاتب مختلف، اسلام را یافت که توانست او را از دریای پر تلاطم افکارش به ساحل ارامش برساند و برای سئوالاتش پاسخ منطقی و قانع کنند دریابد.

اربعین سال ۱۳۹۲ به عراق سفر می کند و مشاهداتش را به تحریر می آورد.

عراقی ها برای من غریبه نبودند و من نیز برای آنها غریبه نبودم. احساس می کردم از شهروندان آنجا هستم، پس از بازگشت حتی احساس دلتنگی می کردم. در هر شهر زیارتی در دنیا هزینه ها بسیار بالاست. اما در این سفر خلاف آن را دیدم. مردم واقعا به ما التماس می کردند که در منزل آنها اقامت کنیم، غذا بخوریم و بخوابیم، حتی پاهای ما را ماساژ بدهند.

من افراد زیادی را دیدم که پابرهنه بودند. مادرانی را دیدم که کودکان خود را داخل جعبه های پلاستیکی گذاشته بودند و می کشیدند، چون کالاسکه نداشتند. پسرها مادران سالخورده خود را بر روی شانه های خود می گذاشتند و حمل می کردند. این همه از خود گذشتگی و فداکاری برای دیگران بسیار نمایان است.

حتی در مکه این چیزها را نمی بینید و مردم به همدیگر تنه می زنند تا به کعبه نزدیکتر شوند. اما در کربلا اینگونه نیست انگار هر کسی تلاش می کرد دیگری را به زیارتگاه نزدیک کند.

فردگرایی یک وهم بسیار زیباست که هیچ کس نمی خواهد آن را از دست بدهد، و نمی توان گفت که محو شدن در جمعیت خوشایند است. اما از طرفی حس آزادی به ما می بخشد. چون خود را فراموش می کنی و از خودخواهی رهایی پیدا می کنی. این یک تجربه است که شاید در ایتدا از آن هراس داشته باشی. اما وقتی تجربه می کنید احاس سبکی می کنید و وقتی دوباره غرق فردگرایی می شوید احساس دلتنگی می کنید.

 

تنظیم و پیاده سازی عبدالله خسروی– گروه تحقیقات سایت رهیافته وابسته به انجمن شهید ادواردو آنیلی

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار