آنا جووآنا ملو دورتی تازه مسلمان ایتالیایی
انقلاب ایران در تمام دنیا حرکت خوب اسلامی بود که باید آن را قدر بدانند.

خیلی ناراحت می شوم وقتی می‌شنوم که عده ای می‌گویند چرا انقلاب کردیم، کاراشتباهی بود. انقلاب ایران در تمام دنیا حرکت خوب اسلامی بود که باید آن را قدر بدانند.

به گزارش رهیافتگان: با وجود هجمه‌هایی که غرب از همه سو علیه اسلام و مسلمانان روا می‌دارد تا موجب انزجار و نفرت عمومی نسبت به آن شود؛ با عنایت الهی همچنان اسلام دومین دین بزرگ و سریع‌الرشدترین دین از لحاظ پیرو در جهان محسوب می‌شود. امروز جنبش اسلام‌گرایی به خصوص تشیع در دنیا سرعت دارد به طوری که هرچند در فرهنگ غربی برهنگی ضدارزش نیست اما  اغلب زنان  تحصیلکرده به اسلام روی می آورند  وخود را در صدف حجاب می پوشانند . بخش رهیافتگان  در بیست ویکمین نمایشگاه بین المللی قرآن میزبان خانم آنا جووآنا ملو دورتی تازه مسلمانی از ایتالیا بود که در عرصه فرهنگی فعالیت دارد وشعرهم می سراید.

***

 -صاحب نیوز: شما یک خانم اروپایی با فرهنگ غربی هستید چه چیزی شما را به اسلام جذب کرد وچی شد که مسلمان شدید؟

– داستان مسلمانی من خیلی ساده است ۲۵ سال قبل با همسرم که ایرانی است آشنا شدم وچون همیشه در زندگی ام به دنبال گمشده‌ای می‌گشتم تنها آن را دردین اسلام یافتم وآرامش خاطر گرفتم برای همین هم بین ادیان مختلف اسلام را پذیرفتم و مسلمان شدم.

– صاحب نیوز: از قرار مشغول آموزش زبان فارسی هستید؛ نظرتان درباره ایران چیست؟

– ایران کشور خوبی است و من اینجا را دارم، فقط اینکه مردم کمی باید رانندگی خودشان را بهتر کنند چون به نظرم آمریکا ازبمب اتمی ایران نباید بترسد بلکه از رانندگان ایرانی باید واهمه داشته باشد (با خنده) اما جدایی ازاین حرفها من ایران را خیلی دوست دارم .

– صاحب نیوز: به عنوان یک تازه مسلمان غیرایرانی، چه توصیه ای برای جوانان ایرانی دارید ؟

– ازجوانان ایرانی درهر کجایی که صدای من را می‌شنوند می‌خواهم از انقلاب اسلامی فاصله نگیرند و قدراین انقلاب با ارزش را بدانند.

خیلی ناراحت می شوم وقتی می‌شنوم که عده ای می‌گویند چرا انقلاب کردیم، کاراشتباهی بود. انقلاب ایران در تمام دنیا حرکت خوب اسلامی بود که باید آن را قدر بدانند.

– صاحب نیوز: آیا تا به حال شده است که از اینکه مسلمان شدید خسته شوید؟

– نه هرگز پشیمان نشدم چون الگوی من امام حسین وامام علی هستند و تا این الگوهای کامل را دارم برای هیچ چیزی احساس ناراحتی و خستگی نمی‌کنم.

– صاحب نیوز: آیا درایتالیا که هستید حجاب وپوشش برای شما مشکل ساز نیست؟

– آنجا که هستم به من می‌گویند روسری‌ات را بردار زشت شدی و اینجا هم که می آیم به من می‌گویند چرا چادر سرت نمی‌کنی، حجابت خوب نیست. هم درایران وهم ایتالیا اذیت می‌شوم؛ این قابل تامل وتعمق است. وقتی تصمیم گرفتم حجاب داشته باشم اولش خیلی برایم سخت بود چون درفضای اروپا پوشش معنایی ندارد برای همین نیاز است تا انسان اول درک عمیقی از مفهوم و معنای حجاب پیدا کند وگرنه زود خسته می‌شود.

-صاحب نیوز: حالا که مسلمان شدید حجاب را چگونه می‌بینید؟

–  به نظر من حجاب زن ومرد ندارد و همان طور که زن باید پوشش داشته باشد وحجاب خودش را رعایت کند، مرد هم باید حریم حفظ کند وحجاب داشته باشد. وقتی به عنوان یک مسلمان حجاب را انتخاب کردم ازروی احساس نبود بلکه با نگاه ایدئولوژیکی و سیاسی حجاب را برگزیدم تا به اعلام مخالفت با سیستم لیبرالی و سرمایه داری حاکم را بکنم زیرا شخصیت زن ارزش دارد و نباید به او نگاه ابزاری و مصرف گرایی داشت. ارزش زن بیشتر ازاینهاست که نظام سرمایه داری حاکم در غرب به نفع خود از آن سوء استفاده می‌کند. برای همین حجاب باعث می شود تا ارزش گذاری نسبت به زن تغییر کند.

– صاحب نیوز: برداشت شما در مورد ظهور امام زمان چیست؟

– مساله‌ای است که امید به آینده و روشنی را مطرح می‌کند آنهم برای انسان غربی که در گیرودار پوچی و بی محتوایی گرفتار شده است و راهی برای نجات از سردرگمی ندارد اما انتظار ظهور این را رد می‌کند. درغرب انسان ها نه ایدئولوژی دارند و نه آرمانی و نه مبانی اخلاقی و اصولی، تهی هستند؛ بنابراین مهمترین امتیاز مسلمانان شیعه در دنیا انتظار ظهور امام زمان است.

– صاحب نیوز: همان طور که گفتید انسان‌ها در غرب به پوچی رسیده وچیزی برای نجات ندارند،  اسلام گرایی چقدر رواج دارد؟

– خیلی زیاد؛ به خاطر اینکه انسان غربی مسخ شد و مانند روبات است که هویت خودش را از دست داده و به شدت با بحران هویتی مواجه است و همه به نوعی خلائی دارند که تنها با اسلام به آرامش می‌رسند.

-صاحب نیوز: آیا شما با مسلمان شدن به این وضعیت دست یافتید؟

– بله؛ اسلام من را ارضا کرد و درمیان ادیان مختلف تنها با اسلام به هویت درونی دست یافتم اما این شروع کار است و من هنوز به جایی نرسیدم باید بیشتر بدانم آشنا شوم.

-صاحب نیوز: چقدر طول کشید تا حجاب را انتخاب کنید؟

– ده سال طول کشید تا من حجاب را قبول کنم چون خیلی سخت است و الان دوسال است که حجاب دارم.

من در محیط و فرهنگی متفاوتی از شما زندگی می‌کنم که حجاب اصلا معنا ومفهومی برای زن و مرد ندارد؛ قبولش خیلی برایم سخت بود اما خوشبختانه موفق شدم.

 معصومه طاهری،

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما