شهر قم سال ۱۲۱۷ خورشیدی (۱۸۴۰ میلادی)
مجموعه‌ی طرح‌های فلاندن و کوست از شهر قم

تصاویر زیر مجموعه‌ی طرح‌های فلاندن و کوست از شهر قم است که حال و هوای نقاط مختلف این شهر را در حدود ۱۷۰ سال پیش به تصویر می‌کشد.

   به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  ژان-باتیست اوژن ناپلئون فلاندن (به فرانسوی: Jean-Baptiste Eugène Napoléon Flandin) (زاده ۱۵ اوت ۱۸۰۹ ناپل – درگذشته ۲۹ سپتامبر ۱۸۸۹ تور) نقاش و معمار و خاورشناس و سیاستمدار فرانسوی بود. اوژن فلاندن در سال ۱۲۱۷ خورشیدی (۱۸۴۰ میلادی) در زمان محمدشاه قاجار با همراهی معماری به نام پاسکال کوست به ایران می‌آید. این سفر به سفارش فرهنگستان هنرهای فرانسه و برای تهیه گزارش‌ها و تصویرهایی از آثار باستانی ایران انجام شده بود.

سفر فلاندن و کوست بیش از دو سال طول می‌کشد و محصول آن علاوه بر «گزارشی» در باره آثار باستانی ایران، کتابی چند جلدی به نام «سفر به ایران» است که در سال ۱۸۵۱ در پاریس منتشر می‌شود. آنها تقریباً تمامی آثار تاریخی و باستانی سراسر ایران (به جز خراسان و حاشیه دریای خزر) را مورد بازدید قرار دادند و از تمام بناهای ارزشمند طراحی و نقاشی خلق نمودند. اگر چه او نقاشی‌های ارزش صرفاً هنری نیز دارد، اما شهرت او بیشتر به خاطر نقاشی‌هایی است که از آثار معماری گذشته ایران و خاورمیانه کشیده‌ است.

 

تصاویر زیر مجموعه‌ی طرح‌های فلاندن و کوست از شهر قم است که حال و هوای نقاط مختلف این شهر را در حدود ۱۷۰ سال پیش به تصویر می‌کشد.

نمایی از پل و شهر قم، اثر اوژن فلاندن

آرامگاه‌های قم، اثر پاسکال کوست

مقبره‌های قم (امامزاده ابراهیم و احمد)، اثر اوژن فلاندن

نما و نقشه‌ی حرم حضرت معصومه، اثر پاسکال کوست

منبع: جام نیوز

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما