مدیرکل مؤسسه استاندارد الجزایر
اجباری شدن استفاده از نشان و علامت حلال بر روی محصولات مواد غذایی

«جمال حالس»، مدیرکل مؤسسه استاندارد الجزایر از اجباری شدن درج نشان «حلال» بر روی محصولات مواد عذایی در این کشور از ابتدای ماه ژوئن(۱۱ خردادماه) خبر داد.

  به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )   به نقل از پایگاه خبری «radioalgerie.dz»، جمال حالس، مدیرکل مؤسسه استاندارد الجزایر در این باره گفت: از ابتدای ماه ژوئن میلادی، استفاده از نشان و علامت حلال بر روی محصولات مواد غذایی در کشور الجزایر به صورت اجباری خواهد بود.
وی افزود: لیست مواد غذایی مربوطه به زودی و از سوی کمیته ملی پیگیری استاندارد و نشان حلال که ریاست آن را وزارت بازرگانی الجزایر عهده‌دار است، مشخص می‌شود.


جمال حالس تصریح کرد: در این کمیته علاوه بر حضور وزارت بازرگانی الجزایر، نمایندگانی از وزارت کشاورزی، صنعت، بهداشت، امور دینی و نهادها و مؤسسات عمومی همچون شورای عالی اسلامی، مرکز کنترل کیفیت و بسته‌بندی الجزایر و انستیتو پاستور این کشور حضور خواهند داشت.
وی اضافه کرد: مسئولیت مهم این کمیته بررسی و مطالعه و ارائه نظر درباره اجباری کردن استفاده از نشان و علامت حلال بر روی مواد غذایی در کشور الجزایر است و مؤسسه استاندارد این کشور نیز وظیفه تعیین ویژگی‌های نشان حلال و تعیین شروط اعطای آن را برعهده دارد.

مدیرکل مؤسسه استاندارد الجزایر درباره مواد غذایی وارادتی گفت: در محصولات غذایی وارداتی نیز استفاده از این نشان باید از طریق مؤسسات و هیئت‌های مسئول در کشورهای تولیدکننده مورد پیگیری و نظارت قرار گیرد.
براساس برآوردهای حالس، این لیست به طور تدریجی همه مواد وارداتی و تولید داخل را دربر خواهد گرفت و همه شرکت‌های تولیدکننده موظف به استفاده از نشان حلال خواهند بود.
وی اظهار کرد: در صورتی که این مواد غذایی به کشورهای اسلامی دیگری صادر شوند، این دستور همه مواد غذایی را در بر خواهد گرفت و صادرکنندگان مکلف به استفاده از نشان حلال خواهند بود.
حالس یادآور شد: کشور الجزایر به دلیل نبود نشان حلال بر روی کالاها و مواد غذایی تولیدشده داخلی، امکان این را ندارد که این محصولات را به برخی کشورهای اسلامی همچون مالزی و عربستان صادر کند.
وی گفت: دولت الجزایر در نظر دارد که توافقنامه‌های دوجانبه‌ای درباره به رسمیت شناختن استفاده نشان حلال را با کشورهای اسلامی منعقد کند تا از این طریق بتواند محصولات خود را به این کشورها صادر کند.
مدیرکل سازمان استاندارد الجزایر در پایان گفت: پس از اجرای این طرح امکان فروش و بازاریابی برای کالاهای و مواد غذایی داخلی و خارجی که بدون نشان حلال هستند، وجود نخواهد داشت.
منبع:ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما