تیپو سلطان
تیپو سلطان که بود؟

تیپو به معنای ببر است، و تیپو سلطان در هند معروف به ببر هندوستان است. او پادشاهی شیعه بود که سالها با انگلیسیهای استعمارگر جنگید و دو دهه استعمار انگلیسیها بر هند را عقب انداخت.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) چند سال قبل زمانی که ما بچه بودیم و تلویزیونمان سیاه و سفید بود و ۲ شبکه بیشتر نبود، سریالی از شبکه ۲ پخش می شد که یکشنبه شبها همه خانوادهها را پای تلویزیون می نشاند. حتی از یکی – دو روز قبل منتظر رسیدن یک شنبه ها بودیم تا این سریال را تماشا کنیم. نام این سریال «شمشیر تیپو سلطان» بود، اما اینکه چرا خاطره این فیلم را به یاد شما آورده ایم، به خاطر شخصیت تیپو سلطان است، مردی که می توان از او الگو گرفت و به وجود کسی مثل او در تاریخ افتخار کرد.

تیپو سلطان که بود؟

تیپو به معنای ببر است، و تیپو سلطان در هند معروف به ببر هندوستان است. او پادشاهی شیعه بود که سالها با انگلیسی های استعمارگر جنگید و دو دهه استعمار انگلیسیها بر هند را عقب انداخت.

پدرش حیدرعلی خان بهادر در دستگاه نظامی راجه های میسور، موقعیت ممتازی به دست آورد و بعدها به امیری میسور رسید و به سلطان حیدرعلی خان بهادر مشهور شد. تیپو سلطان در سال ۱۷۵۰میلادی، در ناحیه دیون هلی در شهر سرنگاپتم، مرکز حکومت میسور به دنیا آمد و در علوم مختلف اطلاعات کسب کرد. به خصوص در علوم کشورداری. زمانی که پدر تیپو سلطان از دنیا رفت، او جوان بود و عدهای از امیران تصمیم گرفتند او را برکنار کرده و خود جای او بنشینند، اما تیپو سلطان بسیار باهوش و قوی بود و خیلی زود مخالفان را سر جایشان نشاند. سردارانی که به هند خیانت کرده و دنبال قدرت بودند، با استعمارگران انگلیسی متحد شدند تا تیپو سلطان را که دست به اصلاحات زده بود، از بین ببرند. در جنگی که در گرفت، سپاه مخالفان و سپاه انگلیس شکست سختی خوردند و انگلیسیها تسلیم شدند. تیپو هر منطقه ای را که میگرفت، مردم را به اسلام و تشیع فرامی خواند و به آنها کمک می کرد تا درس بخوانند و در برابر استعمارگران بایستند.

استعمارگران انگلیس که بزرگترین مانع را تیپو سلطان میدیدند، تمام تلاش خود را برای نابودی او به کار گرفتند، اما در دهها جنگی که بین تیپو سلطان و سپاه استعمارگران به وجود آمد، تیپو سلطان بارها پیروز شد و بسیاری از سرزمین ها اسلام را پذیرفتند، تا اینکه انگلیسیها با متحد کردن امیران و راجه های مناطق مختلف پایتخت، تیپو سلطان را محاصره کردند و بعد از جنگی طولانی تیپو سلطان شهید شد. انگلیسیها پس از دستیابی به قصر او، آن را غارت کردند و کتابخانه بسیار ارزشمندش را به انگلستان بردند و یک نفر دست نشانده را که بچه ای پنج ساله بود به عنوان راجه در میسور حاکم کردند.

تیپو سلطان پادشاهی مسلمان و بسیار معتقد بود. اوقات فراغت خود را صرف عبادت میکرد و پس از نماز صبح معمولاً به خواندن قرآن میپرداخت. روزانه دو بار غذا میخورد و بر زمین میخوابید و همیشه آماده نبرد بود.

تیپو سلطان برنامه های زیادی برای ایجاد تحول در سرزمین هند داشت که استعمارگران انگلیس مانع اجرای آنها شدند. جالب است بدانید زمانی که انگلیسیها در منطقه هند و خاورمیانه به استعمار کشورها میپرداختند، تیپو سلطان به کشورهای مختلف نامه نوشت تا برای مقابله با استعمارگران متحد شوند. یکی از آنهایی که تیپو برایش نامه نوشت، فتحعلی شاه قاجار، پادشاه ایران بود، اما فتحعلی شاه که در عیش و نوش غرق شده بود، پادشاه شیعی هند را تنها گذاشت و به او جواب رد داد.

تیپو سلطان هم شیعه بود و هم فارسی زبان. او بیشتر اوقات به فارسی حرف میزد. وی به تاریخ پادشاهان ایران و عرب، به خصوص اوضاع دینی، تجاری و سرگذشت آنان علاقه مند بود و کتابهای تاریخی مطالعه میکرد.

او نام ماههای هند را به فارسی تغییر داد و آنها را بر اساس حروف الفبا مرتب کرد. همچنین دستور داد سکه های جدیدی ضرب کنند و بر آنها نامهای اسلامی نهاد.

مقبره تیپو سلطان در میسور است و هر ساله در سالگرد شهادتش، مراسمی در آنجا برگزار میشود. به یاد او مؤسسه و مرکز تحقیقات و موزهای نیز در آن محل دایر شده است.

جالب است بدانید شمشیر تیپو سلطان که معروف به شمشیر مبارزه با استعمار بود، به وسیله استعمارگران به تاراج برده شده بود که چند سال قبل توسط یکی از تاجران بزرگ میسور در یک حراجی خریداری شد و به سرزمین اصلی اش بازگشت.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید:

  1. ناشناس گفت:

    خدا رحمتش کنه واقعا خیلی مظلوم بود کسی که برای شیعه واهلبیت کار کرد نباید این جور محجور باشه

  2. ناشناس گفت:

    جالب بود خوشم امد