تاریخ انتشار :

دالاس

نمایشگاهی از مجموعه آثار هنر اسلامی «کیار» در موزه «دالاس»

نمایشگاهی از مجموعه آثار هنر اسلامی «کیار» یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های خصوصی هنر اسلامی، برای نخستین بار در موزه دالاس افتتاح خواهد شد.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از dallasnews، قرار است نمایشگاهی از مجموعه آثار هنر اسلامی «کیار» در موزه «دالاس» واقع در ایالت تگزاس آمریکا برای نخستین بار افتتاح شود و این موزه از این پس به مدت ۱۵ سال مسئولیت نمایش این آثار را عهده دارخواهد بود.

مجموعه غنی آثار هنر اسلامی کیار، که به مدت پنج دهه توسط ادموند دآنگر، جمع آوری شده، مجموعه‌ای از  آثارهنری اسلامی شامل تقریبا ۲ هزار اثر آورده شده از سه قاره مربوط به ۱۳ قرن مختلف است. این مجموعه یکی از بزرگترین مجموعه‌های هنر اسلامی است که توسط یک مالک خصوصی جمع آوری شده است.

 

* موزه دالاس تبدیل به سومین مخزن هنر اسلامی در آمریکا می‌شود

موزه دالاس این مجموعه را در سال ۲۰۱۴ از طریق یک قرارداد وام بلند مدت نهایی دریافت کرد. اکتساب این مجموعه موزه دالاس را به سومین مخزن هنر اسلامی در آمریکا تبدیل می‌کند.

آگوستین ارتیگا مدیر موزه گفت: جادو و زیبایی این هنر عظیم اکنون دیگر خانه‌ای دائمی دارد. این هنر داستان توسعه انسان را در طول سالیان سال نقل می‌کند.

این نمایشگاه شامل نسخه‌های خطی نادر، سنگ‌های کریستال، فلزکاری و نوشته‌های روی کاغذ خواهد بود.

یکی از آثار برجسته به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه یک سنگ کریستال ابریق است که از نوع خود در آمریکا مانندی نداشته و تنها هفت عدد از آن در جهان وجود دارد. بسیاری از آثار این مجموعه تاکنون توسط هیچ موزه‌ای به نمایش گذاشته نشده‌اند و بخش‌های مختلف این مجموعه هنری قرار است در دوره‌های مشخص در موزه به نمایش گذاشته شوند. به عنوان بخشی از شرایط قرارداد میان موزه و صاحبان مجموعه، موزه قرار است یک آرشیو دیجیتال نیز از این آثار ایجاد کند.

 

منبع:حوزه نیوز

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار