کوتارو یامائوکا
کوتارو یامائوکا نخستین مسلمان ژاپنی که به حج رفت

«کوتارو یامائوکا» پس از گرویدن به اسلام در سال ۱۹۰۹ میلادی به حج مشرف شد تا اولین مسلمان ژاپنی باشد که به حج تشرف یافته است.

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  به نقل از الوطن، به نظر می رسد داستان نخستین ژاپنی که به پای به خاک عربستان گذاشت، جالب توجه است، او کسی نیست جز « کوتارو یامائوکا» که در سال 1880 در منطقه هیروشیما متولد شد.

 

 وی به زبان خارجی بسیار علاقه مند بود، به طوری که از مدرسه زبانهای خارجه توکیو فارغ التحصیل شد و پس از آن به دانشگاه زبانهای توکیو رفت. وی هنگام سفر به شهر بمبئی در هند به اسلام گروید و نام خود را به عمر یامائوکا را تغییر داد. پس از آن در سال 1909 برای ادای فریضه حج به عربستان سفر کرد؛ تا اولین مسلمان ژاننی باشد که در عصر جدید حج را ادا کرده و به حرمین شریفین سفر کرده است.

پس از آن، وی سفرهای متعددی به کشورهای عربی از جمله مصر و کشورهای غرب عربی انجام داد و به ترکیه سفر کرد. وی کتابهای متعددی درباره مسلمانان و کشورهای جهان اسلام به نگارش درآورده است، به طوری که امپراتور ژاپن کتاب وی را مطالعه کرده است، و این امر بیانگر اهمیت کتابش است.

یامائوکا کتابی را در 400 صفحه درباره مسئله فلسطین تالیف کرده است؛ وی همچنین یک مسجد در سال 1938 در شهر توکیو احداث کرد.

زندگی جدی مسلمانان در ژاپن با ورود صدها مهاجر مسلمان ترکمنی، ازبکی، تاجیکی، قرقیزی و قزاق از آسیای میانه و روسیه در جریان انقلاب بولشویک در جنگ جهانی اول آغاز شد. به این مسلمانان در ژاپن پناه داده شد و آنان در شهرهای مختلف این کشور سکنی گزیدند. پس از اقامت این مسلمانان در ژاپن، برخی مردم ژاپن در اثر ارتباط با آنان به دین اسلام روی آوردند. پس از افزایش تعداد مسلمانان در این کشور، مساجد متعددی در نقاط مختلف ژاپن ساخته شد که مهم‌ترین آن‌ها مسجد «کوبه» است که در سال 1935 ساخته شد. در حال حاضر حدود 30 تا 40 مسجد و بیش از 100 مصلی در ژاپن برای استفاده مسلمانان وجود دارد. در جریان جنگ جهانی دوم و حمله ژاپن به چین و کشورهای آسیای جنوب شرقی بسیاری از ژاپنی‌های مسلمان شده به این کشور بازگشتند و اولین سازمان اسلامی ژاپن با عنوان اتحادیه مسلمان ژاپن را در سال 1953 تأسیس کردند. عمر میتا، پس از مرگ صادق ایمائیزومی، رئیس این سازمان شد و ترجمه ژاپنی قرآن کریم به همراه متن عربی آن را در سال 1972 ارائه کرد.

منبع: شبستان

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما


  1. اسلام گفت:

    فوق العاده بود
    انشاءالله خدا همه رو به اسلام واقعی هدایت کند