تاریخ انتشار :

هلند

برنامه مسجد السلام درباره «نقش اسلام»

صدها نفر از شهروندان هلندی جمعه، ۲۰ اسفند، به مسجد روتردام رفتند تا در بحث داغ «نقش اسلام و مسلمانان در هلند» در آستانه انتخابات پارلمان این کشور شرکت کنند.

 

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از پایگاه خبری «Manila Bulletin»، مسجدالسلام، بزرگترین مسجد هلند، میزبان این برنامه بود.

این برنامه در حالی برگزار شد که حزب آزادی هلند به رهبری «گرت ویلدرز»، سیاستمدار اسلام‌ستیز این کشور، به‌عنوان یکی از بزرگترین احزاب هلند در انتخابات پارلمانی روز چهارشنبه، ۲۵ اسفند، حاضر خواهد شد.

این حزب در سال‌های اخیر با دستاویز قرار دادن شعارهای ضدمهاجرتی و ضداسلامی توانسته خود را به یکی از احزاب مطرح این کشور تبدیل کند.

گرت ویلدرز، رهبر حزب آزادی که «ترامپ هلند» نامیده می‌شود، در تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرده که در صورت پیروزی در این انتخابات، مهاجران مسلمان را از ورود به هلند منع، مساجد را تعطیل و فروش قرآن را ممنوع خواهد کرد.

شرکت‌کنندگان در این گردهمایی، از ترس‌ها و نگرانی‌ها و نیز افزایش شکاف در جامعه هلند گفتند؛ جامعه‌ای که سالیان دراز به بافت چند فرهنگی و احترام متقابل میان ادیان و فرهنگ‌ها افتخار می‌کرد.

نورالدین وایلدمن، مسلمان هلندی فعال در رسانه‌های اجتماعی گفت: من در چشم دیگران به یک شخص دیگر تبدیل شده‌ام؛ بدون شک، داعش و دیگر گروه‌های تروریستی سبب این تغییر نگرش شده‌اند.

حدود ۱۳ میلیون نفر روز چهارشنبه به پای صندوق‌های رأی می‌روند تا در انتخابات عمومی هلند شرکت کنند؛ انتخاباتی که یک سنجش بزرگ برای میزان رشد احزاب پوپولیست و راست افراطی در اروپا است.

جمعیت مسلمانان هلند حدود یک میلیون نفر تخمین زده می‌شود که ۵ درصد جمعیت ۱۷ میلیونی این کشور است. بیشتر مسلمانان هلند، ترک و مراکشی‌تبار هستند.

بیشتر مسلمانان هلند به دلیل فضای ایجاد شده، دیگر در کشور خود احساس پذیرش و راحتی نمی‌کنند.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار