تاریخ انتشار :

گزارشی از گسترش اسلام در کوبای کمونیست

۹۹٪ مسلمانان کوبا تازه مسلمان هستند

درست است که در مورد مسلمانان، به خصوص مسلمانان خاورمیانه، مطالب منفی زیادی در دنیا گفته می‌شود، اما من اصلاً از دیدن آنها در کوبا ناراحت نمی‌شوم. هر انسانی باید در آرامش، وظیفه دینی خود را انجام دهد. ما مردم کوبا در این زمینه کاملاً آزادمنش هستیم.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) مترجم زینب طاهری نژاد/در حالی که ضرب آهنگ کارناوال‌ها قدیمی‌ترین محله هاوانا در خیابان ابیسپو را می‌لرزاند، مردمانی مسلمان، دست‌های خود را برای تکبیره الاحرام بالا برده بودند و رو به مکه در مشرق نماز می خوانند. آنها با زمزمه یگانگی خداوند و پس ازخواندن آیات قرآن، مقلبل پروردگار تعظیم کرده و در برابر معبود خود به سجده می روند.

حضور مسلمانان در هاوانا نشانه وجود پیروان روزافزون اسلام در مکانی نامانوس است: کوبای کمونیست.آنها مانند سایر مسلمانان ماه رمضان را گرامی می‌دارند و نمازهای روزانه خود را در اولین مسجد کوبا برگزار می کنند. اقلیت ۱۰۰۰۰ نفری مسلمانان کوبا جمعیتی پویا و زنده است؛ آنها ارزش‌های اسلامی و سنت‌های آمریکای لاتین در کوبا را به خوبی با یکدیگر تلفیق نموده‌اند.

مارتا لینارس گنزالس، بانوی ۶۰ ساله کوبایی که بعد از تشرف به اسلام نام فاطمه را برگزیده است در مورد تاریخ اسلام در کوبا می گوید: “اسلام همزمان با ورود کریستف کلمب به فرهنگ منطقه معرفی شد؛ زیرا او برده‌هایی مسلمان از شمال آفریقا به همراه خود داشت و آنها فرهنگشان را نیز با خود آوردند. در سال ۱۹۵۹، بعد از روی کار آمدن فیدل کاسترو و تشکیل حکومت کمونیستی، ممنوعیت کامل دین در کشور شکل گرفت: کلیساهای کاتولیک بسته شدند و به مدارس مذهبی دستور داده شد تا هرچه زودتر کشور را ترک کنند؛ اما مردم کوبا هر روز خدای خود را در خفا پرستش می کردند. به مرور زمان، دولت کوبا قانون ممنوعیت مذهب خود را اصلاح نمود و اجازه پیروی از دین کاتولیک به عنوان دین اصلی کوبا و سانتریا صادر شد. در سالهای اخیر نیز، اسلام مذهب جدیدیست که در این کشور موردتوجّه قرار گرفته است.”

پدرو لازو تورس یکی از مسلمانان کوباست که به نام امام یحیی و رییس گروه اسلامی کوبا شناخته می شود؛ او امام جماعت مسجدی در هاواناست. این مسجد در کنار موزه اسلامی یا خانه عربی هاوانا قرار دارد. در موزه اسلامی نسخه های عربی- اسپانیایی قرآن توزیع می شود. تورس در مورد وضعیت اسلام در کوبا می گوید: ” در گذشته تعداد بسیار اندکی مسلمان در کوبا زندگی می کردند. آنها مراسم نماز را در منزل یکی از مسلمانان برگزار می کردند که با افزایش جمعیت مسلمانان صف نماز به خیابان می رسید.” وی در ادامه توضیح داد که دلیل افزایش جمعیت مسلمانان کوبا، حضور و تحصیل دانشجویان مسلمان از اهالی چاد، نیجر، نیجریه و رواندا ست.” تورس همچنین به مسلمانان پاکستانی ساکن در کوبا اشاره کرد: ” بعد از زلزله ۲۰۰۵ در پاکستان، صدها پاکستانی در کوبا اقامت کرده و از دولت بورس تحصیلی دریافت کردند. البته در جزیره کوچکی که در نهایت مهاجر پذیر هم نیست، بیشترین درصد جمعیت ثابت مسلمانان را افراد کوبایی الاصل تشکیل می دهند.”

 

احمد اوبرو ۴۸ ساله و امام جماعت مسجدی دیگردر هاواناست. وی  ۱۷ سال قبل، با مطالعه زندگی‌نامه مالکوم ایکس به اسلام مشرف شد و هم‌اکنون مربی ورزش است. او معتقد است: ” نود ونه درصد مسلمانان کوبا به اسلام مشرف شده‌اند و از نژاد عرب نیستند. گسترش اسلام در کوبا و امریکای لاتین کار بسیار مشکلی است زیرا در این منطقه درک و نزدیکی فرهنگی اندکی نسبت به اسلام وجود دارد. برای خود من تشرف به اسلام در ابتدا کار سختی بود، زیرا می‌بایست از بخشی از عادت‌های فرهنگی خود مانند نوشیدن آبجو و سایر مشروبات، ملاقات با زنان، قمار و خوردن گوشت خوک خودداری می کردم. شبی که اسلام آوردم نمی توانستم بخوابم، چون مطمئن بودم روز بعد زندگی من برای همیشه تغییر خواهد کرد.”

وی از مشکل رسانه‌ای مسلمانان نیز می‌گوید: ” ما هیچ برنامه تلویزیونی مناسبی در مورد مسلمانان نداریم. بنابراین مجبوریم با مردم رو در رو صحبت کرده و در مورد دین خود توضیح دهیم. البته افرادی که در نزدیکی مساجد زندگی می کنند، نسبت به همسایگان مسلمان خود پذیرش بیشتری دارند.”

مارلینا باربسا که اتاق‌های خانه قدیمی خود را به خارجی‌ها اجاره می‌دهد از این دست افراد است. او می‌گوید:” درست است که در مورد مسلمانان، به خصوص مسلمانان خاورمیانه، مطالب منفی زیادی در دنیا گفته می‌شود، اما من اصلاً از دیدن آنها در کوبا ناراحت نمی‌شوم. هر انسانی باید در آرامش، وظیفه دینی خود را انجام دهد. ما مردم کوبا در این زمینه کاملاً آزادمنش هستیم.”

احمد اوبرو در زمینه بیشتر آشنا کردن مردم کوبا با اسلام، احساس وظیفه می‌کند؛ وی هر چهارشنبه و پنجشنبه به محله‌های مختلف هاوانا می‌رود و به مسلمانان سپیدپوش کوبا مسائل دینی را یاد می‌دهد. او معتقد است که ” این وظیفه هر مسلمانی است.”

کارلوس مانوئل ۱۷ ساله که یک سال پیش به اسلام مشرف شده و نام احمد عبدالسلام را برخود نهاده ، دانشجوی پرستاری است؛ وی در حالی که مقابل درب مسجد ایستاده می‌گوید :” سه برادر من مسیحی هستند، البته فعلاً! ” ؛ اوبرو هم زیرِ لب “ان شاالله” می‌گوید.

گروه ترجمه سایت رهیافتگان-زینب طاهری نژاد

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار