تاریخ انتشار :

امینه محمد

نخستین زن مسلمانی که معاون دبیر کل سازمان ملل شد

«امینه محمد» امروز پست جدید خود را به عنوان معاون دبیرکل سازمان ملل برعهده گرفت تا نخستین زن مسلمان برای انتصاب در این پست باشد.

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از واس، « آنتونیو گوترش» دبیرکل جدید سازمان ملل متحد، «امینه محمد» وزیر محیط زیست نیجریه را به عنوان معاون خود انتخاب کرد تا وی نخستین زن مسلمانی باشد که این سمت را به خود اختصاص داده باشد.

امینه محمد ( چهارشنبه ۱۱ اسفند مطابق با یکم مارس ۲۰۱۷ میلادی) پست جدید خود را به عنوان معاون دبیرکل سازمان ملل برعهده گرفت.

امینه در کنفرانس مطبوعاتی گفت: توجه من در درجه اول به عنوان معاون دبیرکل به بازگرداندن توسعه و رشد پایدار به سازمان ملل است.

وی افزود: توسعه پایدار تنها یک هدف نیست، بلکه بهترین روشی است که احساس می کنیم به ما امکان تحقق صلح جهانی را خواهد داد.

معاون دبیرکل سازمان ملل گفت: باید سازمان ملل، سازمانی بشود که بیشترین تناسب را با اهداف و اغراضی داشته باشد که به این منظور تاسیس شده است و دستور توسعه پایدار، برنامه چشم انداز آتی را ارایه می دهد.

امینه محمد (۵۴ ساله) به عنوان وزیر محیط زیست در نیجریه فعالیت می کرد و همچنین پیش از آن به عنوان مشاور ویژه «بان کی مون» دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد بود و همچنین استاد یار دانشگاه کلمبیاست. وی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ میلادی با سه رئیس جمهوری نیجریه همکاری داشته است.

آنتونیو گوترش( ۶۷ ساله) در یکم ژانویه به عنوان دبیر کل فعلی سازمان ملل متحد انتخاب شد و جایگزین بان کی مون شد؛ او از ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲  به عنوان نخست‌وزیر پرتغال و از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵  در رأس کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان  فعالیت می کرد. او همچنین مدتی رئیس انجمن انترناسیونال سوسیالیست بود.

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار