شیخ حمید توران
بنیانگذار قدیمی‌ترین گروه شیعی در ترکیه درگذشت

حجت الاسلام والمسلمین شیخ حمید توران امام جماعت مسجد زینبیه شیعیان استانبول ـ جمعه ۲۲ بهمن‌ ۱۳۹۵ـ دعوت حق را لبیک گفت.

 

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) «حجت الاسلام والمسلمین شیخ حمید توران» روحانی برجسته شیعیان ترکیه که از بیماری قلبی رنج می برد، دار فانی را وداع گفت.

امام جمعه و جماعت مسجد زینبیه استانبول، در تاریخ سوم سپتامبر ۲۰۱۵ در بیمارستان قلب و عروق محمت آکیف ارسوى منطقه هالکالى مورد عمل قلب باز قرار گرفته بود و مجددا دو روز بعد مورد عمل جراحی قرار گرفت که متاسفانه به دلیل تاثیر دومین عمل از همان روز به کما رفت.

سرانجام شیخ حمید توران امام جماعت مسجد زینبیه شیعیان استانبول  ـ جمعه ۲۲ بهمن‌ ۱۳۹۵ ـ دعوت حق را لبیک گفت.

شیخ حمید توران کیست؟

حجت الاسلام والمسلمین شیخ حمید توران از بنیانگذاران گروه زینبیه ــ قدیمی‌ترین گروه شیعی در ترکیه ــ به همراه «شیخ صلاح‌الدین اوزگوندوز» بود.

گروه زینبیه ابتدا به‌ صورت پراکنده در منطقه هالکالی مستقر شدند و فعالیت خود را با تأسیس مسجدی به همین نام در سال ۱۹۷۸ م. گرد آوردن شیعیان مهاجر در استانبول آغاز کردند.

شیخ صلاح‌الدین اوزگوندوز رهبر این گروه و شیخ حمید توران امام جماعت مسجد زینبیه، در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران از وقایع رخ‌ داده در ایران حمایت کردند و به همین علت از سوی نظام لائیک به زندان محکوم شدند.

در آن ایام مسئولان گروه زینبیه معتقد بودند که اگر تنها یک مسجد داشته باشند، به‌راحتی می‌توانند آن را تعطیل کنند، اما اگر شیعیان دارای چندین مسجد باشند، امکان مقابله با آنها کمتر خواهد شد. از همین‌رو طرح احداث مسجد در مناطق شیعه‌نشین استانبول را آغاز کردند.

در همین راستا مساجد متعددی همچون مسجد امام علی(ع)، مسجد امام حسن (‌ع)، مسجد امام حسین(ع)، مسجد ابوطالب و … احداث شد.

منبع: ابنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: