تاریخ انتشار :

روسیه

سری کتب «اسلام‌شناسی و شرق‌شناسی» با حمایت بنیاد مطالعات اسلامی روسیه

بنیاد مطالعات اسلامی روسیه تاکنون پنج کتاب از مجموعه کتاب‌های حوزه اسلام‌شناسی و شرق‌شناسی را به زبان روسی ترجمه و منتشر کرده است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  بنیاد مطالعات اسلامی روسیه در خبری  اعلام کرد: سری کتب «اسلام‌شناسی و شرق‌شناسی» با حمایت بنیاد مطالعات اسلامی روسیه و انستیتوی شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه، شامل مجموعه کتاب‌هایی در حوزه اسلام و شرق‌شناسی است که تاکنون ۵ کتاب از این مجموعه به چاپ رسیده است و با استقبال گسترده شرق‌شناسان، اسلام‌شناسان و دانشجویان حوزه شرق‌شناسی مواجه شده است.
اولین کتاب این سری به نام «شرق‌گرایی در برابر شرق‌شناسی»  در سال ۲۰۱۵ به چاپ رسید و در آن نقطه‌نظرات مختلف دانشمندان روس و غیرروس در حوزه شرق‌شناسی منعکس شده است.


دومین کتاب این مجموعه، «آرای دانشمندان مسلمان در تعلیم و تربیت و مبانی اسلامی»(جلد اول) است که به زودی جلد دوم آن به چاپ خواهد رسید.
این کتاب نخستین اثر تحقیقی مستقل درباره نگرش‌های تربیتی ابوحامد محمد غزالی (۴۵۰ – ۵۰۵ هـ . ق) در زبان فارسی است و در آن کوشش شده از راه توصیف و تحلیل و ترکیب و گاه نقد و تطبیق نگرش‌های تربیتی غزالی، گوشه‌هایی از دیدگاه‌های تربیتی وی شناسانده شود.
مجموعه پنج جلدی آرای تربیتی دانشمندان مسلمان، مسیر تاریخی اندیشه‌های تربیتی حدود ۳۰ متفکر و مربی اسلامی را در دوره اول یعنی از آغاز شکل‌گیری اندیشه‌ اسلامی تا قبل از تماس با تحولات علمی و فنی غرب ترسیم می‌کند.
سومین کتاب این سری، با عنوان «مطالعات اسلامی در غرب» است که در آن نقطه‌نظرات اسلام‌شناسان و شرق‌شناسان غربی در خصوص مطالعات اسلامی منعکس شده است.
چهارمین کتاب با عنوان «رساله‌ای در بیان اعتقاد اهل سنت و جماعت (العقائد النسفیه)» است که متن فارسی و عربی کتاب با ترجمه روسی و به همراه آوانگاری متن فارسی، از سوی بنیاد مطالعات اسلامی روسیه منتشر شد. این رساله یکی از مشهورترین آثار کلامی ماتریدیه(از فرقه‌های کلامی اهل سنت) است که قرن‌ها به عنوان متن درسی تدریس شده و حواشی و شروح زیادی بر آن نوشته شده است.
کتاب پنجم این مجموعه که اخیرا توسط انتشارات صدرا به چاپ رسید، «مسلمانان در تاریخ نوین نوین امپراطوری روسیه» نام دارد که شامل مجموعه‌ای از مقالات نویسندگان و فیلسوفانی است که توسط ولادیمیر بابرونیکوف، رئیس تحقیقات علمی انستیتوی فلسفه روسیه گردآوری شده است.
به زودی کتاب‌های دیگری از این سری انتشار خواهد یافت.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار