تاریخ انتشار :

گفتگو با سوزان اوبری تازه مسلمان آمریکایی

امریکا؛ یک پسرم را کشت و دیگری را زندان کرد

در یک خانواده کاتولیک و در ایالت کالیفرنیای آمریکا به دنیا آمده و بزرگ شدم و مدرک دکترای فیزیوتراپی خود را از آمریکا دریافت نمودم. به عنوان یک مسیحی مطالعات مذهبی بسیاری داشتم تا اینکه

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )،  در  در طی سلسه جلسات بخش رهیافتگان نمایشگاه بین المللی قرآن تهرانبه گفتگو با خانم سوزان اوبری پرداختیم که در ادامه آن را می خوانید:

***

 در مورد سوزان اوبری ( صدیقه الفرقان ) اینجا بخوانید

از گذشته خود بگویید و اینکه چگونه با اسلام آشنا شدید؟

– صدیقه فرقان هستم که در قبل از اسلام آوردن نامم سوزان اُبری بود. بنده در یک خانواده کاتولیک و در ایالت کالیفرنیای آمریکا به دنیا آمده و بزرگ شدم و مدرک دکترای فیزیوتراپی خود را از آمریکا دریافت نمودم. به عنوان یک مسیحی مطالعات مذهبی بسیاری داشتم تا اینکه برادرم مسلمان شد و من سؤالاتم را از ایشان در مورد دین اسلام شروع کردم. ایشان آیاتی که در مورد حضرت مسیح، حضرت موسی و حجاب بود را برایم گفت. این آیات بسیار جالب و جدید بودند؛ تحت تأثیر برادرم مسلمان شدم و پدر و مادرم که بنده را در یک محیط باز پرورش داده بودند مخالفتی با این قضیه نکردند و من توانستم به راحتی به مطالعاتم در مورد اسلام ادامه بدهم.

 پس از آنکه اسلام آوردید در محیط کار و دانشگاه دچار مشکل نشدید؟

– در دانشگاه اساتید و دانشجویان با حجابم مشکلی نداشتند ولی با این حال به خاطر حجابم از ادامه ی ترم تحصیلی محروم شدم. گفتند از ترم بعد می توانی با حجاب وارد دانشگاه شوی و خیلی راحت آن ترمی را که من با پوشش و حجاب وارد کلاس و دانشگاه شده بودم را برایم محسوب نکردند.

 از ابتدای آشنایی به اسلام و تصمیمتان به تشرف به این دین چه مذهبی را اختیار نمودید؟

– زمانی که برادرم در مورد اسلام با من سخن می گفت صحبتی از شیعه و سنی نکردند و فقط دین را به صورت واحد و اسلام معرفی نمودند و سپس بعد از ورود من به مقاطع بالای دانشگاهی بود که بنده با شیعه و امام علی(علیه السلام) و شخصیت ایشان آشنا گشتم و خود را شیعه یافتم. و پس از اینکه من شیعه شدم خیلی از دوستانم که اهل سنت بودند ارتباط خود را با من قطع کردند و این به دلیل نا آگاهی این دوستان از مکتب تشیع است، ولی من هنوز با آنها احساس دوستی دارم و تفاوتی بین خودم به عنوان شیعه با دوستان اهل سنتم نمی دانم به غیر از بعضی مباحث مربوط به خلافت بعد از پیامبر و مباحث حکومتی که به نظرم نکات و مسائل مهم تر هم هستند.

چرا با توجه به اینکه حد حجاب در اسلام گِردی صورت است شما پوشیه می اندازید؟

– من تمایلی به پوشیدن چادر به رنگ مشکی نداشتم و به همین خاطر از دفتر آیت الله خامنه ای پرسیدم اگر چادر غیر مشکی و رنگی بپوشم مشکلی دارد؟ و ایشان گفتند مشکلی نیست و من به خاطر اینکه ممکن است چادر رنگی در اذهان مردم جلب توجه نماید پوشیه را نیز به حجاب خود اضافه نمودم. البته بنده قبل از آمدنم به ایران هم در آمریکا حجاب داشتم و در آنجا گاهاً از سوی نژادپرستان اذیت می شدم و باید بگویم این شیوه حجاب فعلی بنده متعلق به حضرت مریم بوده است و به همین خاطر عده ای از مردم آمریکا نسبت به آن حس خوبی دارند.

به طور کلی در مورد حجاب در آمریکا هم باید گفت که همه نوع عکس العملی در آمریکا وجود دارد و عده بسیاری با کنجکاوی به حجاب زنان مسلمان نگاه می کنند و البته اذیت و آزار به نسبت کم است همچنین بحث اصلی در آنجا کنجکاوی زیاد مردم نسبت به این حجاب و دلایل آن است.

 به طور کلی شرایط زندگی یک مسلمان در آمریکا چگونه است؟

– مسلمانان در آمریکا تحت فشار بسیار زیادی هستند، در آمریکا فقط اسمی از آزادی وجود دارد که بیشتر برای ظاهرسازی است. از زمان قدیم لابی های صهیونیستی همیشه سعی بر آن داشتند چهره ای منفور از مسلمانان القا کنند، مخصوصا بعد از حادثه ۱۱سپتامبر این فشارها تشدید شد؛ البته با گذشت زمان مردم پی به ماهیت اصلی این سخنان برده اند.

چرا ایران را برای مهاجرت انتخاب کردید و به ایران آمدید؟

– این سؤال شما مثل این است که من از شما ایرانی ها بپرسم چرا انقلاب کردید؟ الحمدلله انقلاب ایران بر کشورهای دیگر و حتی آمریکا نیز تأثیر گذاشته است و من هم متأثر از انقلاب شما به ایران آمدم. وقتی که شما انقلاب کردید ما امیدوار شدیم.

اسلام برای بنده برای روزهای اول نامأنوس و سخت بود ولی چون در من میل رسیدن به قله وجود داشت بنده سعی و تلاش فراوانی کردم و توانستم به رشد برسم و این را بگویم که قبل از اسلام مطالعاتی در مورد یهودیت کردم و سپس با زرتشت آشنا شدم و به واسطه آن با ایران آشنا شدم و ایران آمدم و این آغاز کنجکاوی بیشتر بنده نسبت به اسلام و خدا شد.

 در حال حاضر در ایران مشغول به چه کاری هستید؟

– امروز بنده مدرس زبان انگلیسی به روش اسلامی و با توجه به ارزش های اسلامی هستم و درسم را با صلوات شروع کرده و به پایان می رسانم و در خلال درس از ارزش ها سخن می گویم و این را در جهان اسلام یک خلأ می دانم که زبان را با توجه به ارزش های موجود آموزش دهیم و نه اینکه با توجه به اندیشه های غربی به بیان آموزه های اشتباه بپردازیم.

 پس از سفر به ایران ارتباط شما با خانواده تان به چه نحو است؟

– من دوست ندارم در مورد مسائل خانوادگی ام به دلایل امنیتی سخن بگویم ولی به صورت اجمالی می گویم که یکی از پسران بنده را به خاطر فعالیت های اسلامی و ضد صهیونیستی کشتند و یکی دیگر از فرزندانم در حال حاضر در زندان آمریکا به سر می برد و سایر اعضای خانواده ام که با من رابطه دارند همگی تحت فشار و پیگرداند و اوضاع بدی را در آنجا به سر می برند. و خود بنده نیز فعلا نمی توانم به آمریکا برگردم چرا که به خاطر فعالیت های ضد صهیونیستی ام امکان بازداشتم وجود دارد. درضمن بنده بنیان گذار عزاداری برای امام حسین (علیه السلام) در ایالت کالیفرنیا بودم.

 نگاه مردم آمریکا به اسلام چگونه است؟

– در آمریکا تبلیغات بسیاری علیه مسلمانان ایجاد می شود و می گویند که مسلمانان به حضرت مریم و حضرت عیسی توهین می کنند ولی وقتی خودم آیات مربوط به حضرت مریم و عیسی را خواندم و عکس شنیده های سابقم را دیدم برایم جالب بود که بیشتر نسبت به شنیده های سابقم که اکثراً دروغ بودند در اسلام تحقیقات کنم تا بتوانم با فهم بیشتری به خودم و اطرافیانم پاسخ بگویم.

 پس از اسلام آوردن بیشتر متأثر از چه کسانی هستید؟

– وقتی من شیعه شدم با حضرت علی (علیه السلام) آشنا شدم و با مطالعه زندگی ایشان و خصایص ایشان به این نتیجه رسیدم که انتخاب علی در واقع انتخاب خدا بوده است و به ایشان به عنوان یک انتخاب شده الهی یا همان ولی که مسلمانان می گویند ایمان آوردم.

سوزان ابری در بخش رهیافتگان91

سوزان ابری در بخش رهیافتگان۹۱

-در مورد شباهت ها و تفاوت های دین سابق و جدید خود بگویید.

– در مورد نوع عبادت مسلمانان و مسیحیان و شباهات و تفاوت های آن ها باید گفت که خیلی از مفاهیمی که در انجیل هست به قرآن نزدیک است، به عنوان مثال در انجیل دعاها و سخنانی شبیه سوره حمد وجود دارد ولی یکی از تفاوت های موجود بین عبادات دو دین که بنده برایم جالب بود این است که در اسلام عبادات هم به صورت فردی و هم به صورت جمعی وجود دارد برخلاف مسیحیت که فقط عبادت به صورت جمعی است و این برایم جالب بود که هر کس در هر جایی باشد می تواند عبادت کند و نیاز به مسجد نداشته باشد.

 چنانچه توصیه ای به هم مذهبی های خود دارید بیان کنید؟

– من دوست دارم راجع به ذکر صلوات صحبت کنم و توصیه من به همه دوستان این است که ذکر صلوات را زیاد بگویند مخصوصاً به نیت سلامتی امام زمان (عج) چراکه این دنیا را خدا برای اهل بیت آفریده است.

 زیباترین جمله انگلیسی که می توانید برای اسلام بگویید، چیست؟

– سلام اسم خداست و در زبان انگلیسی شیطان پرستان واژه hello را جایگزین سلام کردند که به معنی هدایت انسان به سمت جهنم می باشد و چنانچه بخواهم جمله بگویم این است:

Peace a word from a merciful lord

اشتراک گذاری :


 1. ترنج گفت:

  امام صادق(ع)فرمودند:شیطان گفت من از زیرکی پنج طایفه عاجــزم غــیرازاین پنج طایفه بقــــیه مردم دراختیارمن هستند

  اول : کسی که درهمه کارهایش برخدا توکل کند وبه ریسمان الهی چنگ زند .

  دوم: آنکه، شب وروز مشغول ذکـر خدا باشـــدوتسبیح گوید.

  سوم: بنده ای که درهمه جا آنچه بـرای خـود می پسندد برای برادر مؤمن خود هم ،همان را بـخواهد.

  چهارم : آنکه وقتی ،مصیبت وبلایی برسـراوآید جزع وفزع نکند.

  پنجم :کسی که راضی به قسمت وقـدرالهی باشدواندوه روزی نخورد.

آخرین اخبار