تاریخ انتشار :

حیدرآباد هند

دولت هند باید انجمن وقف شیعیان را تشکیل دهد

یک دادگاه عالی در حیدرآباد هندوستان، دولت و اداره رفاه اقلیت‌ها را موظف به تشکیل انجمن وقف جداگانه برای شیعیان کرد.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)یک دادگاه عالی در حیدرآباد هند، دولت ایالتی تلنگانا و اداره رفاه اقلیت‌ها را موظف ساخته تا انجمن وقف جداگانه‌ای برای مسلمانان شیعه درنظر بگیرند.

این دادگاه ایالتی یک مهلت ۶ هفته‌ای برای نهایی شدن این تصمیم ارائه داده است. این تصمیم در پی درخواست وحیدالدین حیدر، نماینده انجمن علوی شیعیان اثنی عشری (اخباری) در حیدرآباد گرفته شد. شیعیان ۱۲ امامی در حیدرآباد شکایت‌نامه‌ای مبنی بر عدم وجود انجمن وقف جداگانه برای مسلمانان شیعه پر کرده بودند، این در حالی است که طبق قوانین وقف، وجود چنین انجمنی ضروری اعلام شده است.

این گروه همچنین ناکامی دولت را در تعیین نامزد از میان شیعیان برای هیات مدیره وقف، بر اساس بخش ۱۴ قوانین وقف، زیر سئوال برده بودند.

پی ونوگوپال مشاور ارشد و یکی از اعضای پارلمان هند در این باره به دادگاه گفت: حیدر از دولت ایالتی و شاخه رفاه اقلیت‌ها خواسته است تا انجمن وقف جداگانه‌ای برای مسلمانان شیعه در نظر گرفته شود و تاکنون دولت تصمیمی در این باره نگرفته است. بر اساس قوانین وقف، در صورتی که ۱۵% از دارایی‌های اوقاف متعلق به شیعیان باشد، دولت وظیفه دارد انجمن وقف جداگانه‌ای برای شیعیان ایجاد کند.

وی افزود: در حال حاضر ۳۳ هزار و ۹۰۰ دارایی وقف در تلنگانا وجود دارد که از این تعداد بیش از ۱۱ هزار دارایی یعنی ۳۳% آن متعلق به جامعه شیعیان است.

منبع: حوزه نیوز

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار