تاریخ انتشار :

نتایج چشمگیر موعظه اسلامی در کنگو

با افزایش شمار مسلمانان نژادهای بومی که به زبانهای محلی مسلطند، جامعه مسیحیان پی برد که مسلمانان اکنون برای رساندن پیام قرآن به تمام نقاط کنگو از گذشته مجهزتر شده است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) گروه مترجمین سایت رهیافته-مترجم طلعت عطری

با رشد فزاینده شمار مسلمانان، اکنون پیروان این دین در کنگو برازاویل بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن تخمین زده میشود. با این آمار، اسلام اکنون بسیار جلوتر از «کلیساهای احیاگر» و اوانجلیستهاست و از نظر شمار پیروان رتبه دوم را در این کشور دارد.
در این کشور که دو میلیون و پانصد هزار کاتولیک دارد، مسلمانان در گذشته به عنوان جمعیت مهاجر و پناهنده شناخته میشدند که ریشه در جوامع قدرتمند غرب افریقا داشتند. در حالی که چند سالیست فرزندان همین کشور با اسلام خود چهره تازه ای به اسلام در کنگو برازاویل داده‌اند. پیشتر افکار عمومی کنگو برازاویل، مسلمانان را با اصطلاحات ویژه مهاجران غرب افریقا مینامید. این افراد که در برازاویل و پوان نوار مشغول تجارت بودند، در آغاز قرن بیستم بنیان نخستین مساجد را نیز در این کشور نهادند. اما از آنجا که این افراد ظاهر، پوشش، و آداب و رسوم خود را از کشورهایی چون مالی و سنگال آورده بودند، اسلام سالها در کنگو برازاویل به عنوان یک دین خارجی و حتی دین اشغالگر شناخته میشد.


همه اینها پیش از آن بود که نومسلمانان خود این کشور، تصمیم به تلاش برای گسترش اسلام از طریق آموزشهای دینی در سطوح عالی کنند. از اواسط دهه ۹۰ میلادی مسلمانان کنگو برای تحصیل علوم دینی راهی کشورهایی چون مصر و عربستان، و حتی سودان و مراکش شدند. گرچه اغلب آنان تحصیل در شاخه‌های کلاسیک علوم انسانی را برگزیدند، ولی برخی نیز تصمیم به مطالعه مطالعات مذهبی تطبیقی گرفتند تا از این راه در مناظره با سایر مذاهب دست پر باشند.
با افزایش شمار مسلمانان نژادهای بومی که به زبانهای محلی مسلطند، جامعه مسیحیان پی برد که مسلمانان اکنون برای رساندن پیام قرآن به تمام نقاط کنگو از گذشته مجهزتر شده است. با حمایت رییس جمهور این کشور، ساخت مساجدافزایش یافت. به عنوان مثال بزرگترین مسجد افریقا ساخته شد. ولی همزمان به علت ترس از نفوذ بیش از حد رویکردهای افراطی وارداتی از عربستان، در بهار سال ۲۰۱۵ قانون منع پوشش نقاب در اماکن عمومی برای زنان در این کشور تصویب شد.
رشد اسلام در کنگو همچنین تاثیر کشیشان را بر جامعه مسیحیت کم کرده است. تا جایی که برخی کششیشان نیز خود به اسلام گرویده‌اند. داستان عبدالمالک بریکو، کشیش اهل کنگو که پس از ۲۷ سال کشیشی مسلمان شد از آن جمله است.

گروه مترجمین سایت رهیافته- مترجم طلعت عطری

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار