تاریخ انتشار :

عراق

ابتکاری در هنر خوشنویسی قرآن

ناصر الموزانی، هنرمند تجسمی که در عراق اقامت دارد، شیوه‌ای جدید در خوشنویسی آیات قرآن ابداع کرده و آن را «خط کرسی» نامیده است.

 به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از پایگاه خبری mustaqila.com، ناصر الموزانی در این شیوه با ترکیب خط و نقاشی و طبق قواعد ابتکاری حروف و آیات را خوشنویسی می‌کند.


وی تابلوهای قرآنی را در اندازه‌های مختلف خوشنویسی کرده و چون خواندن آیات در تابلوها سخت است، در زیر هر تابلو آیه را می‌چسباند تا بازدیدکننده متوجه متن آیه بشود.
ناصر الموزانی اخیرا نمایشگاهی در سالن شرکت توسعه رسانه‌ای «برج بابل» در بغداد برگزار کرد که نخستین نمایشگاه از این نوع در عراق بود.
الموزانی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گفت: این نخستین‌بار است که تابلوهایم در عراق به نمایش در می‌آید و در این نمایشگاه ۲۰ اثر در معرض دید عموم قرار گرفت.
وی افزود: تلاش کردم برای علاقمندان خوشنویسی عربی، خطی نو ابداع کنم و بعد از تلاشی که بیش از ۱۰ سال طول کشید، شیوه‌ای در نگارش حروف یافتم که نو بود. آشنایی‌ با هنر نقاشی نیز در این مسیر مرا یاری کرد.
الموزانی تصریح کرد: در این شیوه که هنر نقاشی هم دخیل بوده و در واقع ترکیبی از خوشنویسی و نقاشی است، می‌توان یک آیه را به شکل‌های مختلف خوشنویسی کرد.
وی که خط جدیدش را «خط کرسی» نامیده است، در این باره گفت: برای این کار دو دلیل داشتم؛ یکی علاقه‌ام به آیه الکرسی و دیگری تمرکز بر دو پایه یا بیشتر در کرسی‌بندی حروف و ترکیب تابلوهاست.
این هنرمند تجسمی تاکنون بیش از ۴۵ نمایشگاه در کشورهای اروپایی و عربی برگزار کرده است که هنرمندان دیگری نیز در برگزاری این نمایشگاه‌ها با وی همکاری داشته‌اند.
در نگارش خطوط اسلامی کرسی‌بندی از اهمیت زیادی برخوردار است. بدین معنی که هنگام قرار گرفتن کلمات مختلف در کنار یکدیگر، صعود و نزول آنها از یک خط افقی فرضی که خط کرسی نامیده می‌شود، فضاهای مثبت و منفی، انقباض و انبساط حروف و کلمات باید دقیقاً، رعایت شود. در این صورت مطلب نوشته‌شده در چشم بیننده اثر مطلوب به جای می‌گذارد و زیبا جلوه می‌کند.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار