معاون شورای مفتیان روسیه؛
بیش از دو میلیون مسلمان در مسکو ساکن هستند/ به زودی زبان فارسی در روسیه فراگیر می شود

معاون اول شورای مفتیان روسیه گفت: اجداد ما به زبان عربی، فارسی و ترکی صحبت می‌کردند، حتی بعضی از بزرگان ما فارسی حرف زدن را مثل آب خوردن انجام می‌دادند، همانطور که طی ۲۰ سال عربی را فراگیر کرده ایم، زبان فارسی را فراگیر می کنیم.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  دمیر حضرت محی الدین در بازدید از پژوهشگاه مجمع جهانی تقریب مذاهب و گفت وگو با مدیران این مرکز علمی اظهارداشت: اسلام از طریق خراسان و خوارزم وارد روسیه شد و ما در پی احیای روابط گذشته هستیم و امروز خرسندیم که از لحاظ سیاسی هم تعلقاتی بین ایران و روسیه وجود دارد که این مایه خوشحالی است.

img15174436

این مقام دینی روسیه افزود: در حال حاضر در روسیه ۲۵ میلیون مسلمان وجود دارد و روسیه بزرگترین دولت اروپایی اسلامی محسوب می‌شود.

دمیر حضرت محی الدین خاطرنشان کرد: اسلام از طریق خراسان و خوارزم وارد روسیه شد و ما در پی احیای روابط گذشته هستیم و امروز خرسندیم که از لحاظ سیاسی هم تعلقاتی بین ایران و روسیه وجود دارد که این مایه خوشحالی است.

معاون اول شورای مفتیان روسیه با بیان اینکه در حال حاضر در روسیه ۲۵ میلیون مسلمان وجود دارد، افزود: در حال حاضر روسیه بزرگترین دولت اروپایی اسلامی محسوب می‌شود و اگر از مسکو مطالبی شنیده باشید، شاید فکر کنید مسکو مسیحی است ولی خوب است بدانید در مسکو ۲ میلیون مسلمان ساکن هستند.

شیخ محی الدین از تأسیس حدود ۸ هزار مدرسه و آکادمی‌ اسلامی و قرآنی طی ۲۰ سال گذشته در روسیه خبر داد و گفت: سال گذشته با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، بزرگترین مسجد مسلمانان در مسکو افتتاح شد و باید بگوییم اجداد ما به زبان عربی، فارسی و ترکی صحبت می‌کردند، حتی بعضی از بزرگان ما فارسی حرف زدن را مثل آب خوردن انجام می‌دادند.

این مقام دینی روسیه با بیان اینکه طی ۲۰ سال اخیر عربی را فراگیر کرده ایم، گفت: ان شاءالله زبان و ادب  فارسی را نیز در سال‌های آینده فراگیر خواهیم کرد.

منبع: حوزه نیوز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: