آرنود وان دورن
چرا آرنود وان دورن،اسلام هراس سابق مسلمان شد؟

او طبیعتاً با واکنش مسلمانان مواجه شد که سعی می­ کردند واقعیت را به او نشان دهند و اوایل او در برابر آنها مقاومت به خرج داد. او بین مسلمانان رفت تا از نزدیک با فرهنگ و عقاید آنها آشنا شود و با آنها به گفتگو بنشیند. اما زمانی که به مسجد رفت

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  گروه ترجمه سایت رهیافتگان- مترجم معین قربانی/آرنود وان دورن، فعال سابق اسلام هراس سابق هلندی بود. وی در ساخت فیلمی ضد اسلامی که در آن اسلام را دین خشونت، تعصب و دنبال تسلط بر همه ی جهان معرفی می کند، مشارکت داشت. وان دورن سال گذشته به اسلام گروید و الان پسرش نیز مسلمان شده است. چه چیز در اسلام است که اسلام هراسان در مورد آن نمی دانند و از آن انتقاد می­ کنند؟ پیام مسلمانان در برابر این ابراز تنفر از اسلام چیست؟ چه چیز باعث می­ شود که اسلام هراسان به این دین نگروند؟

همراه ما آقای دکتر شبیر علی، مدیر مرکز اطلاعات اسلامی هستند.

914589_475

دکتر شبیر، به برنامه«گفتگوی قرآنی» خوش آمدید.

میهمان: متشکر و درود بر شما

 خب، داستان قابل ­­توجه شخصی که در مسیر مبارزه با اسلام تلاش می­‌کرد و سپس خود مسلمان معتقدی شد در فضای مجازی بازتاب داشت و تعداد زیادی مقاله درباره او نوشته شد، وی اخیراً به حج رفت و در آنجا به اسلام گروید.

پاسخ: بله، باید دو نکته را روشن کنم که شاید شما از آن مطلع نباشید. زمانی که وان دورن در تورنتو کانادا سخن می‌گفت، بیان کرد که او اسلام هراس نبوده است. او منتقد اسلام بوده و بیش از آن نبوده است.

 حتی زمانی که وی در ساخت فیلم ضداسلامی مشارکت کرد؟

بله، این مسئله دیگری است. یکی از جدیدترین مطالبی که من درباره وی خواندم، این بود که او تصمیم گرفته برای جبران گذشته فیلمی درباره واقعیت و حقیقت اسلام و رسول خدا(ص) بسازد.

خب برمی­‌گردم به سئوال شما. چه دلیلی دارد که شخصی مانند او تغییر کند؟ خب، براساس هدف و نتیجه‌ی فیلم، او طبیعتاً با واکنش مسلمانان مواجه شد که سعی می­‌کردند واقعیت را به او نشان دهند و اوایل او در برابر آنها مقاومت به خرج داد. او بین مسلمانان رفت تا از نزدیک با فرهنگ و عقاید آنها آشنا شود و با آنها به گفتگو بنشیند. اما زمانی که به مسجد رفت حس عجیبی او را در بر گرفت که امنیت و آرامش خاصی را در وی بوجود آورد که درست نقطه مقابل برداشت او از اسلام بود. ناگهان او نسبت به باورهای قبلیش دچار تردید شد. همان روز او به خانه برگشت و دچار سردرگمی عجیبی شد زیرا احساس می‌کرد نکات زیبایی درباره اسلام وجود دارد. یک نوع آرامش و متانت در فضای مسجد وجود داشت که او تجربه کرد. آرنود وان دورن می­گفت که آن شب نتوانست بخوابد و روزهای بعد دوباره به مسجد بازگشت.

پس هربار که به مسجد می­رفت، مدت زمان طولانی را در آنجا سپری می­کرد؟

بله و او به این ترتیب به یک سری جلسات هدایت شد تا اینکه پس از چند ماه اسلام را پذیرفت. بنابراین احساس شخصی او و تجربیات وی از مراسم و جلسات و عبادات مسلمانان، باعث هدایتش شد.

به نظر می ­رسد که اگر او شخصی و مستقل تحقیق می ­کرد، مثلاً کتاب می­‌خواند، با مردم گفتگو می‌کرد و…. احتمالاً متوجه برداشت‌های ناصحیح مردم از اسلام می­ شد.

بله، او انسان هوشمندی است. در ابتدا در شورای شهر کار می­‌رد و زمانی که حزب گرت وایلدرز تأسیس شد، وایدرز از او برای فعالیت در حزبش دعوت کرد.

%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85

نکته جالب اینکه پسر وی یا بهتر بگوییم فرزندخوانده‌اش هم به اسلام گروید. یکی از مطالبی که فرزندش به آن اشاره کرد، این واقعیت بود که او دوست مسلمان باهوش و متفکری داشت که وی را به اسلام دعوت کرد.

بله، در این باره این واقعیت را عرض کنم که آرنود وان دورن خودش تصریح کرد که هیچ فرزندی ندارد ولی وی چهار فرزند را به عنوان فرزندخواندگی پذیرفته است که کوچکترین آنها اسکندر نام دارد.اسکندر گفت که دوست مسلمانی داشت که بسیار مهربان و صلح­ طلب بود و متوجه شباهت رفتار او و پدر خودش شد. او گفت که بعد از پدرش اسلام آورده. زمانی که آرامش و رفتارهای مبتنی بر تعالیم اسلام پدرش را دید و دوست مسلمانش از او دعوت کرد که اسلام بیاورد، این دعوت را پذرفت و مسلمان شد. این نکته نشان می‌­دهد که مسلمانان باید گاهی غیرمسلمانان را به اسلام فرابخوانند، شاید برخی از غیرمسلمانها احساس کنند که اسلام مجموعه‌­ای از آموزه­‌های عقلانی است، اما در واقع کسی به این نکته توجه نمی‌کند که ممکن است او نیز بتواند مسلمان شود( اسلام، دین قوم و ملت خاصی نیست و برای هدایت تمام انسانهاست).

 نکته­‌ی جالب اینکه وقتی ما حملات علیه اسلام و مسلمانان را می‌بینیم، این طور به ذهنمان می‌­آید که همه‌­ی مسلمانان غیرمنطقی هستند و هیچ نقطه­‌ی تعامل با آنها وجود ندارد و آنها از ما نفرت دارند و ما باید از آنها دوری گزینیم. در اینجا نشانه­‌ای وجود دارد که بعضی از مردم ظرفیت تغییر دارند.

درست است. ما هرگز نباید امیدمان را از دست بدهیم، ما باید سعی کنیم تا مردم را آگاه کنیم، همان مردمی که در برابر تفکر اسلام مبارزه می‌کنند. ما باید از راهی که امکان دارد، اسلام حقیقی را به جهانیان معرفی کنیم. زمانی که شخصی با اسلام مخالفت می­‌کند و به نظر وی، اسلام همان چیزی است که ان شخص در می‌یابد درحالیکه ممکن است تمام تلقیات وی از اسلام تماماً نادرست باشد.

مسلمانان می‌توانند همکاران غیرمسلمانان خود را به اسلام دعوت کنند، طبیعتاً بیرون از محیط کار مانند دعوت شخصی برای صرف شام یا یک فنجان چای یا محیط ها و موقعیت‌های اجتماعی دیگر چون ممکن است، بحث مذهبی در محیط کار محدودیتهایی داشته باشد. یا مانند مقدمات ازدواج یا شما از شخصی می­ پرسید که آیا فکر کرده‌­اید که مسلمان شوید؟ به خاطر اینکه شما انسان خوبی هستید و برای من اسلام را معرفی کنید. پس شما قبلاً اساساً یک مسلمان بوده‌اید. آن شخص ممکن است بگوید من می توانم مسلمان شوم و شما لازم است تا شهادتین بگویید. به این ترتیب شخص وارد اسلام می‌­شود و تمام ابعاد زندگی او دچار تغییر می‌­شود و یک نگاه جدید خواهد داشت.

آیا شما کسی را به اسلام دعوت کرده­ اید؟ از چه روشی استفاده کرده­ اید؟ آیا مؤثر واقع شده است؟

بله، تأثیرگذار بوده است. موردی که به ذهنم می ­آید، جوان 18 ساله­ای بود که مجبور بودم همچون جوانان با او گفتگو کنم. او یکی از جزوه‌های مرا که در خیابان توزیع می ­شد، دریافت کرد. جزوه­، حاوی اطلاعاتی درباره حضرت عیسی(علیه السلام) بود که نشان می‌­داد شواهدی در انجیل کنونی وجود دارد که حضرت عیسی(علیه السلام) تصریح کرده که خادم و پیام‌­آور خداست. زمانی که جوان این پیام را دریافت کرد، جهت گفتگو نزد من آمد. من به او گفتم که در حقیقت به نظر می‌­رسد که تو قبلاً مسلمان بودی و به اسلام و مسلمانان علاقه‌داری و چرا اسلام نمی­‌آوری و رسماً مسلمان نمی‌شوی و او این کار را انجام داد و اسلام را پذیرفت.

میزبان: تشکر از شما برادر شبیر علی

گروه مترجمین سایت رهیافتگان وابسته به انجمن شهید ادواردو آنیلی_مترجم معین قربانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما


  1. روح الله گفت:

    فقط میخوام بگم این خیلی خیلی عالیه که سایت ها انسان هایی مثل شا هستند که خوبی هایی رو که در این دین هستند منتشر میکنند. خوبی هایی که کم نیستن.
    خدا اجرتون بده و هرچی میخواید رو براتون فراهم کنه
    بازم ممنون از سایت عالیتون