تاریخ انتشار :

استفتاء

آیا شرکت در مسابقات پیامکی و گرفتن جایزه آن حلال است؟

متأسفانه برخی از مؤسسات و شرکت‌ها، مسابقات پیامکی برگزار نموده و با کسر مبلغی از شرکت کنندگان نوعی قرعه کشی و بخت آزمایی به راه می اندازند. دو تن از مراجع عظام تقلید برگزاری و شرکت در این مسابقات را حرام دانستند:

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )سؤال: از برخی شرکت‌ها، پیامکی دریافت می‌کنیم که در آن این طور نوشته شده است: «با ارسال یک پیامک بدون متن در قرعه‌کشی مثلا یک خودرو و غیره شرکت کنید».

 

ظاهراً همزمان با ارسال پیامک به سامانه شرکت مبلغ ۷۵ تومان از طریق قبض یا کسر از کارت شارژ از حساب ما کسر و به حساب آن شرکت واریز می شود و احتمالا جوایز نیز از همین پول تهیه می‌شود.

144428

  1. حکم شرعی این کار چیست؟
  2. آیا شرکت در این مسابقه و قرعه‌کشی جایز است؟
  3. آیا شرعاً مالک هدیه‌ای که می‌دهند می‌شویم یا خیر؟

پاسخ دفتر آیت الله العظمی سیستانی:

  1. اصل این کار شرعی نیست و جایز نیست.
  2. وقتی این عمل صحیح نباشد شرکت کردن درآن هم جایز نیست.
  3. نظر آیت الله سیستانی این است که: اگر شرکتی که به شما هدیه یا جایزه می‌دهد خصوصی باشد می‌توانید مالک آن هدیه شوید؛ اما اگر آن شرکت دولتی باشد، آن هدیه یا جایزه به عنوان مجهول المالک است و باید با نماینده مرجعتان مصالحه کنید و آن هدیه را که دریافت کردید حلالش کنید.

پاسخ آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

این کار در واقع نوعی بخت آزمایی جدید است که آن را به شکل ارسال پیامک درآورده‌اند. شرکت در آن جایز نیست و هدیه ای که می دهند شبیه هدیه ای است که در بخت آزمایی یا قمار و مانند آن می دهند (یعنی حلال نیست). متأسفانه هر روز یک راه جدیدی برای جذب اموال مردم تولید می کنند و مردم را به کارهایی که مشروع نیست می کشانند.

منبع: ابنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار