تفسیر آیه بیست و چهارم سوره بقره
ماهیت سنگ های آتشین جهنم چیست؟

مراد از سنگ ‏های جهنمی یا سنگ ‏هاىِ سوختنى مانند زغال سنگ است، که آتش جهنّم را به وجود مى ‏آورند، و یا…

  به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )استاد محسن قرائتی در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود با موضوع تفسیر قطره ای به بیان آموزه های آیه بیست و چهارم سوره بقره پرداخته است.

img16431513

 «فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا وَ لَنْ تَفْعَلُوا فَاتَّقُوا النَّارَ الَّتی‏ وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَهُ أُعِدَّتْ لِلْکافِرینَ» (بقره،24)

 ترجمه: پس اگر این کار را نکردید، (آوردن سوره ای از قرآن) که هرگز نتوانید کرد، از آتشى که هیزم آن، مردم و سنگ ‏ها هستند و براى کافران فراهم شده، بپرهیزید.

 قرآن در آیه قبل، مخالفان خود را به آوردن یک سوره مثل خود، دعوت کرد، اما در این آیه مى ‏فرماید: بدانید که هرگز چنین کارى شدنى نیست. نه شما که در زمان رسول خدا (صلی الله علیه وآله) هستید و با زبان و کلام آن حضرت کاملاً آشنایى دارید، مى ‏توانید مثل قرآن را بیاورید، و نه هیچکس دیگر در آینده، قادر بر انجام این کار خواهد بود، زیرا کلام خداوند همچون خود او، قابل مقایسه با بشر و سخن او نیست.

 سپس قرآن، آنان را به آتش جهنّم هشدار مى ‏دهد و مى ‏فرماید: هیزمِ جهنّم، بدن ‏هاى گنهکاران است که در کنار سنگ ‏ها مى ‏سوزد.

 مراد از «سنگ ‏ها» در آیه مذکور، یا سنگ ‏هاىِ سوختنى مانند زغال سنگ است، که آتش جهنّم را به وجود مى ‏آورند، و یا بت ‏هاى سنگى که خداوند به عنوانِ سندِ جرم، آنها را در قیامت حاضر مى ‏کند تا بت ‏پرستان نتوانند مُنکر کار خود شوند. چنانکه در آیه 98 سوره انبیا مى ‏فرماید: «اِنَّکُمْ وَ ماتَعْبُدون مِن دون اللَّهِ حَصَبُ جَهَنَّم» یعنى شما و آنچه از غیرخدا پرستش مى‏ کنید، هیزمِ دوزخ است.

از این آیه مى ‏آموزیم که:

* در مورد حقانیّت دین خود، با قاطعیّت سخن بگوییم و به درستىِ دین خود یقین داشته باشیم. این آیه خطاب به مخالفان مى ‏فرماید: «فان لَم ‏تَفْعَلوا وَ لَنْ ‏تَفْعَلوا» یعنى نتوانستید و نخواهید توانست که مثل قرآن را بیاورید.

 * انسان به خاطر کُفر به جایى مى ‏رسد که هم ردیفِ سنگ و جماد مى ‏شود.

* دلى که همچون سنگ، نفوذناپذیر شد و قرآن را نپذیرفت، در قیامت نیز، با سنگ محشور مى ‏شود.

 * قرآن، در همه زمان ‏ها معجزه است، در آینده نیز کسى نمى ‏تواند مثل قرآن را بیاورد.

 * آتشِ دوزخ چنان شدید و سوزنده است که سنگ را همچون هیزمِ خشک، شعله ‏ور مى ‏سازد.

منبع:حوزه نیوز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما