علاء الحسون
رهیابی به مذهب اهل بیت در یک کتاب

گزیده‌ کتاب التحول المذهبی تألیف علاء الحسون از سوی جعفر آریانی با عنوان رهیابی به مذهب اهل بیت علیهم‌السلام ترجمه شد.

  به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) کتاب رهیابی به مذهب اهل بیت علیهم‌السلام گزیده کتاب «التحول المذهبی»، نوشته علاء الحسون از سوی جعفر آریانی ترجمه و روانه بازار نشر شده است.

این کتاب در شش فصل راه مستبصر شدن، عوامل استبصار، موانع استبصار، مراحل استبصار، آغاز دوباره پس از استبصار و اختلاف مذهبی و اسباب علاج آن، به نظرات و سخنان کسانی می‌پردازد که توانسته‌اند با آزاداندیشی و بازنگری در مذهب خود، متحول شوند و به مذهب اهل بیت علیهم‌السلام گرایش یابند.

IMG13364254

در بخشی از مقدمه این اثر می‌خوانیم: کتابی که فراروی شماست، تبیین و تحلیل پرسش‌هایی است که پژوهشگران اهل سنت، در مدت استبصارشان، با آن روبه‌رو بوده‌اند. این کتاب، شش فصل دارد که به صورت تحلیلی، درباره راه‌ها، عوامل، موانع، مراحل استبصار و مرحله پس از آن بحث می‌کند.

در فصل پایانی کتاب، درباره علل تفرقه و راه‌های چاره‌اندیشی آن، به همراه دیدگاه‌های برخی از مستبصران درباره وحدت اسلامی سخن گفته شده است.

استبصار، اصطلاحی است که درباره تغییر گرایش دینی و مذهبی از مذاهب، مانند سنی، زیدیه، اسماعیلیه و دیگر مذاهب به مذاهب دوازده امامی به کار می‌رود. البته در این بررسی، فقط به تغییر گرایش از مذاهب سنی به مذهب دوازده امامی بسنده شده است.

روش مؤلف اثر، بررسی مراحلی است که مستبصر، بر پایه سخنان خود، از آن عبور کرده است. همچنین بخش عمده کتاب، به بیان عوامل استبصار و موانع پیش روی مستبصر، اختصاص داده شده است.

براساس دیدگاه مؤلف، این استبصار، در طول یک شب اتفاق نیفتاده است و صرف جهش ناگهانی یا تقلید کورکورانه نیست. بلکه محصول دگرگونی درونی و فکری‌ای است که برای پژوهشگر، در طول زمان آموزش و مطالعات عمیق درباره اساس و مبانی مذهب اهل بیت علیهم‌السلام و مقایسه آن با مذهب اهل سنت پدید آمده است.

در فصل اول اثر و ذیل عنوان «اهمیت عقیده» آمده است: عقیده انسان، قاعده‌ای است که اندیشه‌ها و تصورات وی از آن ناشی می‌شود و بر محور آن، سامان می‌یابد؛ تا جایی که مهم‌ترین رکن شکل‌گیری شخصیت انسان و دست‌مایه حرکت وی به سوی هدف‌های بلند شمرده می‌شود. در حقیقت، انسان برای اینکه زندگی‌اش را بر پایه‌های استوار و اطمینان‌بخش، پایدار و پابرجا کند، به عقیده‌ای صائب نیاز دارد.

شخصی که به خردورزی اعتقادی ندارد یا کسی که در گردش محیط خود، به اندیشه‌های کم ارج و سست‌بنیاد اطرافیانش، باورمند می‌گردد، انسانی است که در گرداب حیرت و جهل، سرگشته و حیران است؛ اگرچه گاه حیرت و سرگردانی، عامل حرکت انسان، به سمت عقیده‌ای محکم و مسلم است.

کسی که با پی‌جویی حقیقت، توفیق استبصار یافته، درمی‌‌یابد که در زندگی، باید از اعتقاد صحیح برخوردار بود و بر پایه آن، هستی را ارزیابی کرد؛ چنین انسانی با غربال افکار، افق دیدش را گسترش می‌دهد و به اندیشه‌ای فراگیر که ریشه در عقل و وحی دارد، می‌رسد. همچنین تصمیم دارد که از صمیم سخن خداوند، هستی را باز شناسد و از کلام رسول خدا صلی الله علیه و آله که (و ما ینطق عن الهوی) است به حقیقت دست یابد.

چاپ اول کتاب رهیابی به مذهب اهل بیت علیهم‌السلام ترجمه التحول المذهبی اثر علاءالحسون در قطع رقعی، 264 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به قیمت 9200 تومان در تابستان 1395 منتشر شده است.

منبع: رسا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما