صاحب ابن عباد
حقوق ماهیانه صاحب ابن عباد برای غلام سرکش!

در مقابل تعدی و تجاوزی که نسبت به انسان انجام می‌گیرد می‌توان مقابله بمثل کرد و بدی را با بدی پاسخ داد اما اگر شخصی گذشت کند و بزرگوارانه در مقابل بدی دیگران نیکی کند، نزد خداوند مقام والایی خواهد داشت.

آیه:

خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:

وَ لا تَسْتَوِی الْحَسَنَهُ وَ لاَ السَّیِّئَهُ ادْفَعْ بِالَّتی‏ هِیَ أَحْسَنُ فصلت/۳۴

هرگز نیکی و بدی یکسان نیستند، پس بدی را با نیکوترین خصلت دفع کن

 

IMG15584360

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  حکایت؛ روزی صاحب بن عباد، چیزی آشامیدنی درخواست کرد، چون قدح را به دست او دادند، بیاشامد، یکی از نزدیکان او گفت: نیاشامید که من می‌دانم این نوشابه مسموم است. غلامی که قدح را آورده بود، همچنان ایستاده بود، صاحب به آن شخص گفت: چه شاهدی و چه دلیلی بر این گفته‌ات داری؟ او گفت: می‌توانید امتحان کنید بدین گونه که نوشابه را بدهید آن شخص که آورده بیاشامد.

 صاحب گفت: این را جایز و حلال نمی‌دانم، سپس فرد گفت: بدهید به مرغی بیاشامد تا معلوم شود حرف من صحت دارد یا نه؟ صاحب بن عباد گفت: کشتن حیوان را نیز بی‌دلیل جایز نمی‌دانم. پس قدح را رد کرد و امر کرد که آن را روی زمین بریزند، پس از آن به غلام گفت: از من دور شو و دیگر به خانه من نیا! سپس دستور داد ماهیانه حقوقی برای آن غلام مقرر کردند و هر ماه به او می‌دادند و سپس فرمود: لایدفع الیقین بالشک و العقوبه بقطع الرزق نذاله. ۱

کرامت جوانمردی و نان دهی است                               مقالات بیهوده طبلِ تهی است ۲

  1. با اقتباس و ویراست از کتاب الغدیر
  2. سعدی

 

منبع: حوزه نیوز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما