اسکاتلند
ماجرای مسلمان شدن زن و شوهر اسکاتلندی در کربلا

هنگام ملاقات با آن عالم دینی، نخستین چیزی که برای آن زن و شوهر جوان مسیحی، مایه ی تعجّب بود، مسأله ای بود که در شهر «هایدلبرگ» کشور آلمان، از یک سخنران مسلمان شنیده بودند:

  به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) دیدار از شهرهای زیارتی، مثل کربلا و نجف برای مسلمانان، غیر از جنبه ی اعتقادی و معنوی، آثار سیاحتی، جهانگردی و مزایای دیگری هم در پی دارد. استفاده ی زیبا شناختی از معماری های اصیل اسلامی از قبیل کتیبه ها، گلدسته ها و کاشی کاری های حرم امامان (ع) برای افراد غیر مسلمان نیز حائز اهمیت بوده است.

مستشرقان و تحصیل کرده های غربی، در شهرهای مذهبی حاضر شده، برای آشنایی با فرهنگ و تمدن اسلامی، به جمع آوری تصاویر از آثار معماری پرداخته و سوغاتی به یادگار برمی دارند.

uk-map

شاید بتوان شهرهای مذهبی کشورهای اسلامی را، برای همه، اعمّ از مسلمان و غیر مسلمان، قابل توجّه، زیبا و دل نشین توصیف کرد.

شهر مقدّس کربلا در عراق که بارگاه حضرت سید الشّهدا(ع) و حضرت ابو الفضل (ع) و سایر شهیدان راه دین و آزادی است و آرامگاه بسیاری از پیامبران و عالمان بزرگ در آن قرار دارد، باید از چنین شهرهایی دانست، بخصوص حوزه ی علمیه و عالمان فراوان، این شهر مقدّس را به کانونی از علم و دانش و مرکز مهمّی از گسترش علوم اسلامی درآورده است و هرکس بدین مکان مقدّس وارد شود، از این جهت نیز بهره ی فراوانی خواهد برد.

از گردشگران غیر مسلمان می توان از زن و شوهری مسیحی نام برد، که اهل «اسکاتلند» بودند و در «لندن» به تحصیلات عالی اشتغال داشتند. ایشان در کربلا به    خانه ی آیت اللّه شیرازی نیز رفتند، امّا زن چون بی حجاب بود، با پیشنهاد آیت اللّه، حجابی برای خود تهیه کرد تا بتواند بدون مشکلی با یک عالم مسلمان بحث و گفت و گو کند.

هنگام ملاقات با آن عالم دینی، نخستین چیزی که برای آن زن و شوهر جوان مسیحی، مایه ی تعجّب بود، مسأله ای بود که در شهر «هایدلبرگ» کشور آلمان، از یک سخنران مسلمان شنیده بودند:

آئین اسلام در دنیا پانصد میلیون پیرو دارد، امّا عالم کربلایی، آمار مسلمانان جهان را که (امروز یک میلیارد و دویست میلیون نفر است) آن روز هشتصد میلیون نفر اعلام کرد.

آنان، قرآن و کتابهای اسلامی را نخوانده بودند و براثر تبلیغات استعماری، اسلام را دین شمشیر شناخته، عامل پیشرفتش را زور و شمشیر می دانستند.

آن عالم اسلامی، ضمن ردّ این موضوع بی اساس در پاسخ به ایرادهای آنان توضیح داد:

1 ـ اسلام، با زور شمشیر پیشرفت نکرده است، بلکه مهم ترین رمز پیشرفت و پیروزی اسلام، اخلاق فوق العاده ی پیامبر (ص) بوده است قرآن در این باره می فرماید: [ای پیامبر!] براستی که تو را خویی والاست!1

2 ـ جنگ های اسلامی، به منظور کشور گشایی نبوده است، بلکه جنبه ی دفاعی داشته است، قرآن می فرماید: به کسانی که جنگ برآنان تحمیل شده، رخصت [جهاد] داده شده است، چرا که مورد ظلم قرار گرفته اند.2

3 ـ در جنگ های اسلامی، تجاوزگری ممنوع شمرده شده است و در برابر متجاوزان، صرفاً دفاع و مقابله ی به مثل مطرح است. قرآن می فرماید: پس هرکس برشما تعدّی کرد، همان گونه که برشما تعدّی کرده، براو تعدّی کنید.3

عالم اسلامی، درباره ی جنگ های اسلامی توضیح های فراوانی داد، تهمت های ناروای بعضی از مستشرقان مسیحی و استعمارگران کینه توز را با استناد به «انجیل» تبیین کرده، با حوصله به سؤال ها وایرادهای زن و شوهر جوان مسیحی جواب داد. فلسفه ی حجاب را نیز با منطق عقلانی بیان کرد. احترام اسلام را نسبت به حضرت عیسی(ع) نشانشان داد و امتیازات آیین مقدّس اسلام را که عهده دار منافع مادّی و معنوی انسان هاست به ایشان توضیح داد. همچنین، ارزش های اعتقادی را که اسلام به آن ها تأکید دارد؛ مثل عقیده ی به خدای حکیم، پیامبران الهی و معاد، نیز ارزش های اخلاقی؛ مثل صداقت و درستکاری، امانتداری، وفای به عهد… را شرح داد.

ds

خلاصه، گفت وگوی زن و شوهر جوان مسیحی باعالم دینی بسی طولانی شد، و آن عالم به همه ی سؤال ها و ایرادهای آنان با حوصله ی تمام، جواب داد. در نهایت، نخست زن جوان و سپس همسرش، آیین اسلام را پذیرفته، در حالی که قرآن و کتابهای اسلامی زیادی، دریافت کرده بودند، خانه را ترک کردند. وقتی کربلا را برای رفتن به «لندن» پشت سر می گذاشتند، اسلام، ایمان به معارف اسلامی و حقایق اصیل زندگی، بهترین سوغاتی بود، که همراه خود می بردند.4

1سوره ی قلم، آیه4 .

2 ـ سوره ی حج، آیه ی 39.

3 ـ سوره ی بقره، آیه ی 194.

4 ـ برگرفته، از کتاب: چرا و چگونه مسلمان شد؟، صص106 ـ 93.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی حوزه

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما