شهر مدینه
غربت شیعیان در اولین پایتخت جهان اسلام

شیعیان مدینه به شدت تحت فشار رژیم سعودی هستند و حتی اجازه تاسیس مسجد را در شهر مدینه ندارند. آنها در یک دهه اخیر تنها توانسته‌اند حسینیه‌ای را در داخل یکی از باغ‌های مدینه بنا کنند.

  1567035_389
  به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  عربستان یکی از کشورهای بزرگ و ثروتمند در منطقه خاورمیانه می‌باشد که در بسیاری از تحولات این منطقه تاثیرگذار است.

رژیم سعودی سعی کرده که از طریق رسانه‌ها، عربستان را کشوری پیشرفته نشان بدهد که هیچ مشکلی درآن وجود ندارد، اما از نظر بسیاری از کارشناسان متخصص در حوزه عربستان، این مساله درست نیست.

اهمیت این کشور ما را بر آن داشته است تا در سلسله مطالبی با معرفی استان های این کشور، به بررسی، وضعیت اقتصادی، اجتماعی،مذهبی و سیاسی عربستان از داخل بپردازیم و تصویری روشن و دقیق از این کشور نشان بدهیم.

1567085_494

استان مدینه

استان مدینه؛ استان دینی عربستان
استان مدینه یکی از استان های غربی عربستان است که به لحاظ دینی و تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است و در طول سال میلیون ها مسلمان از سراسر جهان به استان مدینه عربستان سفر می کنند.

استان مدینه یکی از استان های مهم عربستان می باشد که در منطقه حجاز در غرب این کشور واقع است و یکی از مقدس ترین اماکن مذهبی جهان اسلام یعنی مسجد النبی در این استان قرار دارد. مساحت استان مدینه 150 هزار کیلومتر مربع است و تقریبا یک میلیون و 800 هزار نفر در این استان زندگی می کنند.

استان مدینه دارای جایگاه ویژه ای در اقتصاد عربستان است و بسیاری از فعالیت های اقتصادی از جمله در حوزه صنعت در این استان وجود دارد، استان مدینه به لحاظ داشتن تعداد زیادی مرکز صنعتی کوچک و متوسط در سطح عربستان متمایز است.

1567034_435

زائرین در شهر مدینه

شهر مدینه؛ اولین پایتخت جهان اسلام
شهر مدینه یکی از شهرهای مهم عربستان است که حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر در این شهر زندگی می کنند. شهر مدینه در یک منطقه بیابانی قرار دارد که در آن باران کم می بارد و درجه حرارت در این شهر در طول فصل تابستان تا دمای 45 درجه سانتی گراد هم می رسد.

شهر مدینه از شهرهای باستانی در جهان اسلام است و قدمت این شهر که پیش از ظهور اسلام به یثرب معروف بود، به 1600 سال پیش از هجرت پیامبر(ص) به شهر مدینه می رسد. شهر مدینه اولین پایتخت تاریخ اسلام بود و این شهر دومین شهر مقدس جهان اسلام پس از مکه است که از این شهر 400 کیلومتر فاصله دارد.

شهر مدینه از لحاظ عمرانی و اقتصادی یک شهر رو به رشد در عربستان سعودی است، به دلیل سفر گسترده مسلمانان جهان به شهر مقدس مدینه، تعداد زیادی هتل، مجتمع تجاری و مرکز خدماتی در این شهر ساخته شده و همین مساله باعث گسترش شهر مدینه شده است.

شهر مدینه به لحاظ دینی از اهمیت زیادی برخوردار است و در این شهر اماکن دینی مهم جهان اسلام همچون مسجد النبی، قبر رسول اکرم(ص)، قبرستان بقیع و مساجدی همچون قبا قرار دارد، در طول میلیون ها تن از مسلمانان از مناطق مختلف جهان برای زیارت این اماکن دینی به شهر مدینه می آیند.

همچنین تعداد زیادی مرکز تجاری در سطح شهر مدینه است. به دلیل موقعیت دینی شهر مدینه در طی ایام سال میلیون ها زائر به این شهر می آیند که این زائرین علاوه بر زیارت، از بازارهای شهر مدینه هم خرید می کنند.

1567030_409

بازار شهر مدینه

شهر مدینه؛ شهر مهاجر پذیر عربستان

شهر مدینه از شهرهای مهاجرپذیر عربستان است و قبایل و قومیت های مختلف در این شهر زندگی می کنند. برخی از اهالی شهر مدینه، از ساکنین اصلی این شهر هستند که از قرن ها پیش در شهر مدینه سکونت داشتند. برخی دیگر از ساکنین شهر مدینه از اهالی شهرهای مختلف عربستان هستند که به شهر مدینه مهاجرت کردند، علاوه بر این هم صدها هزار تبعه خارجی از کشورهای مختلف جهان در شهر مدینه زندگی می کنند.

برخی از ساکنان اصلی شهر مدینه از اشراف می باشند که نسب آنها به اهل بیت(ع) می رسد. پیش از تصرف شهر مدینه توسط رژیم سعودی، اداره این شهر برای قرن ها دست اشراف بود. هم اکنون ده ها هزار تن از ساکنان شهر مدینه از اشراف هستند، گرچه که مذهب بیشتر اشراف مدینه از اهل سنت می باشد، اما آنها به نسب خودشان افتخار می کنند و به اهل بیت(ع) علاقه ویژه دارند.

1567031_983

حسینیه شیعیان شهر مدینه

شیعیان شهر مدینه

شهر مدینه یکی از شهرهای محل زندگی شیعیان عربستان می باشد و تعداد شیعیان این شهر به ده هزار نفر می رسد. قدمت حضور شیعیان در شهر مدینه به قرون اولیه پس از اسلام می رسد، زمانی که ائمه معصومین(ع) در این شهر زندگی می کردند. شیعیان کنونی ساکن شهر مدینه از قوم نخاوله هستند که علاوه بر مرکز شهر مدینه در روستاهای “السد” و “قباء” در اطراف این شهر زندگی می کنند.

شیعیان شهر مدینه به شدت تحت فشار رژیم سعودی هستند و این رژیم اجازه تاسیس مسجد را به شیعیان در شهر مدینه نمی دهد، آنها تنها در یکی دو دهه اخیر توانستند حسینیه ای را در داخل یکی از باغ های شیعیان مدینه بنا کنند، با این وجود هم شیعیان شهر مدینه به صورت مستمر به دلیل انجام اعمال مذهبی از سوی مامورین رژیم سعودی دستگیر می شوند.

1567037_776

مسجد النبی

شیعیان مدینه وضعیت اقتصادی بدی دارند و بیشتر آنها به کار کشاورزی مشغول هستند. رژیم سعودی توجهی به محلات شیعه نشین شهر مدینه ندارد و این محلات که از فقر و کمبود رنج می برند، هیچ شباهتی به محلات دیگر شهر مدینه ندارد.

رژیم سعودی به دنبال تبلیغ وهابیت در مدینه

رژیم سعودی سعی کرده که شهر مدینه را به مرکز جهانی تبلیغ فرقه وهابیت تبدیل کند. این رژیم برای تحقق این هدف مراکز آموزشی دینی متعددی را در شهر مدینه ایجاد کرده و مبلغان وهابی هم با حضور در اماکن مذهبی شهر مدینه سعی می کنند که فرقه وهابیت را در میان زائرین کشورهای مختلف تبلیغ کنند.

1567033_588

دانشگاه اسلامی مدینه منوره

دانشگاه اسلامی شهر مدینه یکی از بزرگترین مراکز تربیت مبلیغ برای وهابیت در سطح جهان است که از بیش از پنجاه سال پیش توسط رژیم سعودی تاسیس شد. سالانه هزاران جوان مسلمان از کشورهای مختلف جهان در دانشگاه اسلامی شهر مدینه پذیرش می شوند تا پس از گذراندن دوره های آموزشی لازم در این دانشگاه برای تبلیغ فرقه وهابیت در جهان آماده شوند.

1567032_881

دانشگاه اسلامی مدینه منوره

مظلومیت اهل بیت(ع) در شهر پیامبر(ص) 

با وجودی که شهر مدینه محل زندگی رسول اکرم(ص) و اهل بیت ایشان بوده است و مرقد پیامبر(ص) و قبرستان بقیع در این شهر می باشد، اما رژیم سعودی سعی کرده با اقداماتی، یاد و خاطره اهل بیت(ع) را در شهر مدینه از بین ببرد. رژیم سعودی برای تحقق این هدف منازل و مقابر اهل بیت(ع) را در سطح شهر مدینه را تخریب کرده است.

1567035_389

مسجد النبی

متاسفانه در شهر مدینه و مسجد النبی نامی از اهل بیت(ع) به چشم نمی خورد و فقهای وهابی در شهر مدینه نیز توجهی به سخنان اهل بیت(ع) ندارد و نامی از آنها نمی ببرند، در نهایت می توان گفت که رژیم سعودی تلاش کرده که اهل بیت(ع) را در شهر مدینه که شهر پیامبر(ص) است، در مظلومیت نگاه دارد.

منبع: مشرق

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما