تاریخ انتشار :

در شهر هارتفورد؛

اولین کرسی آکادمیک «شناخت مکتب تشیع» در آمریکای شمالی افتتاح شد

تشکیل این کرسی از این جهت اهمیت دارد که جهان مسیحیت لازم است با اندیشه شیعی نیز که بعد فکری دیگری از اسلام است آشنا شود.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) جلسه افتتاحیه اولین کرسی آکادمیک شناخت مکتب تشیع به نام کرسی امام علی علیه السلام در “هارتفورد سمینری” (مدرسه دینی هارتفورد) در شهر هارتفورد ایالت کانکتیکات آمریکا برگزار شد.

این کرسی اولین و تنها کرسی شیعه شناسی در آمریکای شمالی است. امید می رود با فعالیت این نهاد علمی آکادمیک ، مکتب تشیع بیش از پیش در آمریکای شمالی و در غرب معرفی گردد.

مهمانان ایرانی این جلسه حجت الاسلام مروارید و حجت الاسلام رئیسیان از دانشگاه فردوسی مشهد، و حجت الاسلام اسلامی از مرکز امام علی علیه السلام در نیویورک بودند و حجت الاسلام دکتر محمدعلی شمالی رئیس مرکز اسلامی انگلیس نیز از انگلستان به صورت ویدئویی سخنرانی کرد.

گروهی از مسیحیان آمریکایی نیز در این جلسه شرکت داشتند. خانم هایدی هَدسل ریاست هارتفورد سمینری فعالیت این کرسی را اعلام کرد و از تشکیل آن بسیار ابراز خرسندی کرد.

وی گفت: تشکیل این کرسی از این جهت اهمیت دارد که جهان مسیحیت لازم است با اندیشه شیعی نیز که بعد فکری دیگری از اسلام است آشنا شود.

این کرسی دارای بودجه ای بالغ بر یک و نیم میلیون دلار است که توسط افراد خیر و محب اهل بیت عصمت و طهارت از سراسر جهان تأمین شده است .

دکتر عمار نخجوانی اولین تدریس این کرسی را در ترم گذشته تحصیلی (ترم پاییز ۲۰۱۵-۲۰۱۶) تحت عنوان “تاریخ و اندیشه تشیع”  (Shi‘ite Islam – Thought and History) به عهده داشت. دانشجویان مسلمان اهل سنت و مسیحی و برخی دانشجویان فاقد باورهای دینی در این کلاس شرکت داشتند.

حضور دانشجویان از ادیان و باورهای مختلف

در این جلسه خانم نیکول کورری (nicole correri) که قبلا مسیحی بوده و الان از مبلغان فعال شیعی در آمریکا است نیز شرکت داشت.  وی در حال حاضر از دانشجویان هارتفورد سمینری است. همچین دانشجویانی مسیحی و اهل سنت از آفرقای جنوبی، هند، مصر، اندونزی نیز دز این جلسه شرکت داشتند.

افراد مؤثر در تشکیل این کرسی که مدتها پی گیر به ثمر نشستن آن بودند عبارتند از: دکتر محمد ایوب لبنانی الاصل و از استادان هارتفورد سمینری، آقای دکتر علی شکیبایی از پزشکان ساکن آمریکا در ایالت کانکتیکات، سید رضا پاکستانی الاصل مقیم همین ایالت و از فعالان شیعه، حجت الاسلام مرتضی رضازاده از ایران و از دانشجویان هارتفورد سمینری بودند.

منبع: دبیرخانه دین پژوهان کشور

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار