وضو يكى از مقدمات نماز
چرا شیعیان دست ها را از بالا به پایین می شویند در حالی که دیگران از پایین به بالا می شویند؟!

گذشته از این سیره ائمه اهل بیت که عِدل قرآنند بیانگر کیفیت شستن است و آنان دست ها را از بالا به پایین مى شستند.

vozooo

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )   چرا شیعیان دست ها را از بالا به پایین مى شویند در حالى که دیگران از پایین به بالا مى شویند؟!

جواب: همگى مى دانیم که وضو یکى از مقدمات نماز است. در سوره مبارکه مائده مى خوانیم:

«یا أَیُّهَا الّذینَ آمَنُوا إِذا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاهِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَکُمْ وَأَیدیَکُمْ إِلَى المَرافِقِ وَامْسَحُوا بِرُؤوسِکُمْ وَأَرْجُلَکُمْ إِلَى الکَعْبَیْنِ».[1] اى افراد با ایمان هرگاه براى نماز به پا خاستید، صورت و دست هاى خود را تا آرنج بشویید و سر و پاها را تا کعبین (دو برآمدگى) مسح کنید.

در جمله نخست «فَاغْسِلُوا وُجُوهَکُمْ وَأَیدیَکُمْ إِلَى المَرافِق» لفظ «أیدى» به کار رفته که جمع «ید» به معنى دست است و با در نظر گرفتن دو مطلب روشن مى شود که چرا باید دست ها را از بالا به پایین شست.

1. کلمه «ید» در زبان عربى استعمالات مختلفى دارد و گاه صرفاً به انگشتان‏ دست، گاه به انگشتان تا مچ، گاه به انگشتان تا آرنج، و بالأخره گاه به کلّ‏دست از سر انگشتان تا کتف، اطلاق مى شود.

2. مقدار واجب از شستن دست در وضو فاصله میان مرفق تا سر انگشتان است، لذا قرآن لفظ «إِلَى المَرافِق» را به کار برده تا مقدار واجب را بیان کند.

نتیجه مى گیریم: چون لفظ «ید» کاربردهاى گوناگونى دارد، کلمه «إلى» در «إِلَى المَرافِق» بیانگر مقدارى از اجزاء عضو است که باید شسته شود یعنى باید دستها تا آرنج شسته شود نه کمتر و نه بیشتر و هرگز ناظر به «کیفیت» غَسل و شستوى دست (که مثلًا از بالا به پایین صورت گیرد یا از پایین به بالا) نیست، اما کیفیت شستشو چگونه است؟ آن مربوط به عرف وعادت است و معمولًا از بالا به پایین مى شویند.

فى المثل اگر پزشک دستور دهد پاى بیمار را تا زانو بشویید، پاى وى را از بالا به پایین مى شویند، نه بالعکس یا اگر انسانى به رنگ کارى بگوید این اطاق را تا سقف رنگ کن، هیچ گاه از پایین دیوار آغاز نمى کند، بلکه از بالا شروع کرده تا به پایین برسد. ازین روى شیعه امامیه معتقد است که در هنگام وضو صورت و دست ها را بایستى از بالا به پایین شست و خلاف آن را صحیح نمى داند. زیرا کلمه «تا» در زبان فارسى، و یا «إلى» در زبان عربى، در این موارد، ناظر به بیان مقدار محل عمل است نه کیفیت انجام آن.

گذشته از این سیره ائمه اهل بیت که عِدل قرآنند بیانگر کیفیت شستن است و آنان دست ها را از بالا به پایین مى شستند.

 

[1] . مائده/ 6.

 

منبع: سایت تقریب مذاهب اسلامی

کانال رسمی سایت رهیافتگان در تلگرام       https://telegram.me/rahyafte_com

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما