تاریخ انتشار :

گزارش

شیعیان در شهر ادواردو آنیلی در ایتالیا چه می کنند؟

این مرکز ۵ سال پیش با توجه به نیازهایی که توسط برخی از شیعیان در منطقه احساس می‏شد به صورت رسمی و با مجوز دولت ایتالیا راه‏ اندازی شده است و پنج نفر از شیعیان مقیم تورینو به عنوان هیئت امناء آن معرفی شده اند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )

تورینو کجاست؟

شهر تورین با تلفظ ایتالیایی تورینو مرکز استان پیه مونته (در ایتالیایی Regione Piemonte) در شمال غربی ایتالیا و مرکز ایالت تورین است که رودخانه پو از آن می‏گذرد. این شهر، مرکز بزرگ فرهنگی و صنعتی است. مهمترین مشخّصه جغرافیایی شهر تورین واقع‏شدن در کوهپایه آلپ و گذر رود پو از داخل شهر می‌باشند.

تورین نخستین پایتخت ایتالیا در فاصله سالهای ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ می‌باشد. به لحاظ جمعیّتی چهارمین و به لحاظ اقتصادی سومین شهر مهمّ ایتالیاست.

حجت الاسلام خوشخو طی این سفر تبلیغی، در فرودگاه مورد استقبال جمعی از مردم منطقه قرار گرفت و به مجتمع فرهنگی توحید به عنوان کانون فعالیت های تبلیغی اش عزیمت کرد.

مجتمع فرهنگی توحید تورینو

این مرکز ۵ سال پیش با توجه به نیازهایی که توسط برخی از شیعیان در منطقه احساس می‏شد به صورت رسمی و با مجوز دولت ایتالیا راه‏ اندازی شده است و پنج نفر از شیعیان مقیم تورینو به عنوان هیئت امناء آن معرفی شده اند.

در طول مدت فعالیت این مجتمع، برخی از روحانیون و مبلغان دینی همچون حجج اسلام شیخ حسین انصاریان، رضا رمضانی مدیر مرکز اسلامی هامبورگ، اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) در این مجموعه حاضر شده اند.

این مرکز با توجه به اینکه جمعیت زیادی را تحت پوشش خود دارد اما از کمبود مکان رنج می‏برند و مسئولان آن در حال برنامه ‏ریزی جهت توسعه بنای مرکز و احداث مسجد و حسینیه هستند.

در آئین های این مرکز، شیعیان و مسلمانان و حتی مسیحیان مقیم تورینو با ملیت های مختلف از کشورهای لبنان، ایران، عراق، تونس، افغانستان، پاکستان، هندوستان و ایتالیا حاضر می شوند. بیشتر ایرانیانی که از آئین های مرکز توحید بهره می گیرند، دانشجویان شاغل به تحصیل در تورینو هستند.

حجت الاسلام خوشخو در سخنرانی های خود در مرکز توحید به دو زبان عربی و فارسی سخنرانی می کرد و در پایان از سوی یکی از شیعیان مقیم، به صورت خلاصه به ایتالیایی ترجمه می شد تا تمام حاضران از محتوای سخنرانی بهره مند شوند.

بنا به گفته افراد محلی، برگزاری مراسم مذهبی در این مرکز تاثیرات مثبتی در مسائل خانوادگی مسلمانان منطقه داشته است.

خلاصه ای از فعالیت های حجت الاسلام خوشخو در مدت حضور در تورینو به این شرح است:

۱)   سخنرانی روزانه ؛ این سخنرانی در موضوعات ذیل بود: تفسیر زیارت ناحیه مقدسه، درس‏های عاشورا، جایگاه امر به معروف، جوانان و مذهب، اهمیت خانواده و تطبیق قرآن از حیث جهانی‏بودن و روحانی بودن و جاودانه بودن آن با جریان قیام اباعبدالله الحسین و اینکه عشق به امام حسین متعلق به تمام جهانیان می‏باشد و مرزهای دلها را فتح نموده و محبت به او به سایر مذاهب و ادیان رسوخ کرده است.

۲) برگزاری جلسات مذهبی: زیارت عاشورا، دعای توسل، دعای کمیل و دیگر مراسمات.

۳) بیان احکام مبتلی‏به به زبان عربی و فارسی بعد از اقامه نمازها

۴)     اقامه نماز جماعت

۵)     بازدید از مراکز فرهنگی و دینی مانند مقبره ادواردو آنیلی (در مسیر جبال آلپ)، کلیساهای منطقه و…

۶)     گفتگو و نشست با فعالان دینی و فرهنگی

 

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار