تاریخ انتشار :

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالصاحب خویی

محرم در اروپا: پرشورتر از هر سال

در رابطه با موضوع شیعه و سنی سیاست مداران و مسئولان دولت های غربی این مسائل را واقف شده اند و تفاوت شیعه و سنی و توجهات شیعیان و اهل تسنن را نسبت به اغلب مسائل می دانند اما اکثریت مردم به جز کسانی که قبلا عرض شد و به هر جهت اندک شناختی پیدا کرده اند،

DSC015100ff1

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) دبیر کل موسسه امام خویی لندن در گفت و گو با شفقنا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه های محرم امسال در مراکز مختلف اروپایی از نظر کمی و کیفی چگونه برگزار شد، گفت: محرم ویژگی های خاص خودش را دارد و دل های شیفته اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام را به سوی خود می کشد. اروپا مقتضیات خاص خود را دارد و هر سال قبل از برگزاری این مجالس به علت برخی از اتفاقاتی که پیش از محرم رخ می دهد این نگرانی به وجود می آید که شاید از نظر کمی قدری ضعیف برگزار شود ولی بر خلاف تصورات و برداشت اولیه مجالس بهتر از سال گذشته چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی برگزار می شود که مسلما ناشی از جاذبه شخصیتی حضرت اباعبدالله (علیه السلام) و ویژگی های منحصر به فرد نهضت ایشان است که در همه جهان شیفتگان آن حضرت را از هر گوشه به مجلس عزاداری ایشان می کشاند . پس از سقوط رژیم صدام که بسیاری از شیعیان از ملیت های مختلف به ویژه شیعیان عراقی، ایرانی، افغانی، هندی، عرب زبان و… عازم عراق یا ایران می شوند، نتیجتا این تصور به وجود آمد که شاید به این دلیل حضور در مراسم عزاداری در اروپا قدری کمتر شود اما وقتی ماه محرم می آید مشاهده می شود که مجالس از همان شب اول کوچک و بزرگ سر به آستان حضرت می سایند و حضور در این برنامه را اولویت خود قرار می دهند. از نظر کیفی نیز هم کیفیت مستمعین که هر کدام دارای مرتبه های اجتماعی هستند و هم کیفیت خطبا، مداحان و ذاکرین که از کشورهای دیگر به اینجا می آیند هر ساله فزونی یافته است و شاید مجالس امام حسین در اروپا از برترین مجالس باشد و در سال جاری در پی فاجعه ای که در منا رخ داد فشار زیادی از سوی دولت عربستان سعودی بر شیعیان شرق عربستان به ویژه منطقه قطیف وارد شد و به بسیاری از خطبای شیعه در عربستان اعلام کرده بودند که نمی توانند به منبر بروند و به همین جهت برخی از آنان به لندن آمدند و در مراکز اسلامی اینجا افاضه کلام کردند و با استقبال مردم نیز مواجه شدند.

*** تاکنون محدودیتی برای عزاداری شیعیان در اروپا وجود نداشته است

دبیر کل موسسه امام خویی درباره وضعیت و چگونگی برگزاری مراسم عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) در لندن و اینکه آیا در این کشور اروپایی نیز محدودیتی برای شیعیان یا ایرانی ها وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: البته می دانید در اروپا آزادی ها و تنوع مذهبی وجود دارد و دولت انگلستان نیز تاکنون برای اقامه مجالس هیچ منعی ایجاد نکرده است اما صدور ویزا برای افرادی که می خواهند اینجا بیایند تابع مقررات خاصی است و اگر درخواست کننده ویزا به عنوان منبری، خطیب یا مداح تقاضا کند ضوابطی دارد که اگر آن را داشته باشند موفق به اخذ ویزا می شود اما به نظر می رسد برخورد سیاسی در این زمینه شکل نگرفته است گرچه بسته به نوع روابط ایران و انگلیس صدور ویزا برای مراکز اسلامی وابسته به ایران تا حدی تاثیر گذار بوده است.

وی همچنین درباره تحرکات سلفی ها، تکفیری ها و مخالفان برگزاری مراسم عزادرای در سال جاری و سال های گذشته نیز اظهار کرد: به حمد الله ما مشکل خاصی نداشته ایم و وضع امنیتی در انگلستان متفاوت از سایر کشورهاست و در این کشور از این دست اتفاقات مانند انفجار رخ نداده است به استثنای یک مورد در سال های قبل که عامل آن از تندروهای انگلیسی بودند که یک مرکز سومالی ها را آتش زدند. با توجه به شرایط امنیتی در این کشور تکفیری ها جرات چنین رفتارهایی نداشته اند. در این حال پلیس هم به مراکز اسلامی دائما هشدار می دهد که مراقب باشند و هر شرایط نامساعدی به وجود آمد به آن ها اطلاع دهند و تا کنون هم این مجالس به خوبی برگزار شده و اتفاقی هم رخ نداده است.

*** جوانان از ارکان عزاداری امام حسین (علیه السلام) در اروپا هستند

فرزند آیت الله العظمی خویی درباره اینکه آیا برای شیعیانی که از نسل دوم وسوم هستند و شیعیانی که زبانشان غیر از فارسی و یا عربی است برنامه ای تدارک دیده شده و حضور جوانان در این مجالس چگونه است، اعلام کرد: جوانان نقطه امید و از ارکان برنامه های شیعی در اروپا هستند و روز به روز حضور و همراهیشان وسعت می یابد. اساسا روح و ذات جوانان مومن شیفتگی و پیوند زلالی با روح و ذات نهضت حسینی برقرار می کند. تنها باید واقعیت این اندیشه و پیام را همان گونه که بوده به این نسل منتقل کرد و یکی از وظایف مراکز اسلامی انتقال پیام و اندیشه شیعی به نسل جدید در اروپا است و در این خصوص نیز گام های مثبت و موثری در طول سال برداشته شده است. خوشبختانه سطح سواد عمومی بسیار بالا رفته و وجود وسائط ارتباط جمعی نیز در انتقال این پیام کمک کرده است. لذا ما با نسلی در اروپا مواجه هستیم که در حد بالای شناخت و سواد وجود دارد و حضورش صرفا از روی احساس نیست. در ایام محرم نیز مجالسی به زبان انگلیسی و حتی به صورت مستقل در اغلب مراکز (به ویژه در مراکز هندی ها و پاکستانی ها) برگزار شده و می شود که حضور جوانان در این مراسم بیشتر از دیگر اقشار است و استقبال خوبی هم از این مجالس می شود.

وی درباره پیام و تاثیربرگزاری چنین مراسم عزاداری برای غیر شیعیان گفت: جذابیت شخصیت و اندیشه حسینی به گونه ایست که هر کسی که با این اندیشه و شخصیت مختصر تماسی پیدا کند ذهن و جانش به شناخت بیشتر نهضت کربلا تمایل پیدا می کند. مجالس عزاداری در اروپا نیز گرچه به صورت سنتی برای شیعیان برگزار می شود اما طبیعتا غیر مسلمانان نیز تا حدی از آن مطلع می شوند و عواملی هست که موجب می شود غیر مسلمانان هم بپرسند که این مجالس برای چه کسی برگزار می شود و امام حسین (علیه السلام) کیست؟ در این زمینه نمایشگاه هایی برگزار می شود و در راهپیمایی که در روز عاشورا نیز صورت می گیرد و در مرکز شهر است برای هر بیننده ای این پرسش به وجود می آید و این خود جرقه ای برای تحقیق در این زمینه است که البته بروشورهایی درباره واقعه عاشورا و کربلا نیز در آنجا توزیع می شود. البته باید تلاش بیشتری صورت پذیرد چرا که هنوز وسعت برنامه در حدی نیست که با کلیت جامعه غیر مسلمانان تماس جامعی بر قرار شود.

*** تندروی های تکفیری ها موجب بدنامی اسلام و مسلمانان در اروپا شده است

سید عبدالصاحب خویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هم اکنون به دلیل شرایطی که در خاورمیانه وجود دارد ، بیشتر در رسانه های غربی صحبت ازتمایزات شیعه یا سنی می شود در حالی که در گذشته چنین نبوده و کلیت مسلمانان را معمولا خطاب قرار می دادند و به شیعه و سنی تفکیک نمی کردند و در چنین وضعیتی آیا تلاش یا برنامه ای صورت گرفته که به رسانه ها یا شخصیت های مذهبی و نخبگان غربی اندیشه شیعی یا شخصیت امام حسین(علیه السلام) و دلایل عزاداری را معرفی کند؟ گفت: در رابطه با موضوع شیعه و سنی سیاست مداران و مسئولان دولت های غربی این مسائل را واقف شده اند و تفاوت شیعه و سنی و توجهات شیعیان و اهل تسنن را نسبت به اغلب مسائل می دانند اما اکثریت مردم به جز کسانی که قبلا عرض شد و به هر جهت اندک شناختی پیدا کرده اند، طبیعتا چندان تفاوتی بین شیعه و سنی قائل نیستنند و متاسفانه این موضوع به شیعیان صدمه زده است چرا که جنایاتی را که داعش و تندروهای اهل تسنن مرتکب می شوند به حساب همه مسلمانان می گذارند و برداشت خوبی نتیجتا نسبت به مسلمانان نخواهند داشت.

*** کشیشی مسیحی می گفت: امام حسین (علیه السلام) فقط برای شما نیست و برای ما هم هست

وی ادامه داد: نخبگان البته اینگونه نیستند چرا که آن ها امام حسین (علیه السلام ) را به خوبی می شناسند و مرکز امام خویی ارتباط وثیقی نیز با رهبران مسیحی دارد. به عنوان نمونه امسال نیز کنفرانسی درباره محرم و معرفی شخصیت امام حسین (علیه السلام) برگزار کردیم که تنها ۳۰ کشیش دانمارکی و سفیر این کشور در آن حضور داشتند و یکی از کشیش های مسیحی را پیش از آغاز محرم به کربلا فرستادیم و وقتی به لندن بازگشت با صراحت می گفت امام حسین (علیه السلام) فقط برای شما نیست و برای ما هم هست و من هم به او پاسخ دادم که همانطور که حضرت مسیح فقط برای شما نیست و برای ما نیزهست.

دبیر کل موسسه امام خویی گفت: بنابراین امام حسین (علیه السلام) را اغلب نخبگان مذهبی دنیا می شناسند و اختصاص به شیعیان ندارد، کما اینکه در سال های گذشته نیز هیات های مذهبی کربلا می رفتند یا هیات های عزاداری ارامنه که هر ساله در این ایام در کشورهایی مانند ایران اقامه عزا می کنند.

*** در انتخاب شبوه های عزاداری در ملاء عام تلاش شده سنت های عزاداری برای غربی ها نیز پیام های روشن و قابل درکی داشته باشد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تلاشی شده تا سنت های مختلف عزاداری برای جهان غرب قابل فهم باشد، گفت: این مسئله در مراکز اسلامی سال های سال مطرح است چرا که عموما این عزاداری ها در مراکز اسلامی برگزار می شود و شاید این مراسم خیلی انعکاس خارجی نداشته باشد اما طبیعتا عزاداری که در ملاء عام و خیابان برگزار می شود باید برای مخاطب غربی پیام روشن و قابل درکی داشته باشد لذا در حد مقدور این مسئله رعایت می شود تا برگزاری مراسم های عزاداری و اجرای انواع سنت ها در این زمینه برای جامعه غربی ابهام آفرین نبوده و قابل فهم باشد. البته مواردی داریم که در داخل برخی مراکز صورت می گیرد و در ملاء عام نیست به عنوان مثال در یکی از دسته جات یک مرکز اسلامی پاکستانی زنجیر زنی صورت می گیرد که تیغ دارد و کمر را زخم می کند یا در یکی از مراکز قمه زنی صورت می گیرد اما این نوع شیوه ها مانند زنجیر زنی و قمه زنی در مراکز بسیار معدود و محدودی آن هم در خفا انجام می گیرد اما همان مقدار هم متاسفانه باعث برخورد و درگیری بین عزاداران شده است به گونه ای که در شبکه های اجتماعی موافق و مخالف داشته و هیچ یک هم در این میان نمی توانند رای خود را به دیگری تحمیل کند.

*** رویکرد عزاداری ها نقد سایر مذاهب نیست

سید عبدالصاحب خویی در خصوص مراقبت های لازم برای جلوگیری از توهین نسبت به مقدسات اهل تسنن اظهارکرد: در مراکز اسلامی به تبیین شخصیت امام حسین (علیه السلام) و ادله نهضت ایشان پرداخته می شود و رویکرد این مجالس توجه یا نقد سایر مذاهب نیست و اگر هم باشد نقد علمی است و توهین و تعریضی نمی شود اما گاهی در شبکه های اجتماعی و وسائل ارتباط جمعی افراط هایی از دو طرف دیده می شود که ریشه و انگیزه هایشان معلوم نیست و آن موارد معدود است و نمی توان تعمیم داد.

*** تقویت رسانه های شیعی یک ضرورت است

وی همچنین در خصوص رسانه های شیعی و وظایف و عملکردشان در شرایط کنونی تصریح کرد: با توجه به هجمه هایی که از سوی مخالفان این مذهب حقه علیه تشیع وجود دارد و صورت می گیرد رسانه های شیعی در حالت کلی از نظر کمی و کیفی ضعیف هستند و باید تلاش بیشتری صورت گیرد البته در این میان شفقنا جزو رسانه هایی است که واقعا هدفش اعلای کلمه حق و دفاع از تشیع است و رسانه های دیگر هم خوب هستند و زحمت می کشند اما یک انتسابی یا انتفاعی دارند و به یک جهتی وابسته اند اما اگر همه رسانه ها هدف غایی شان اعلای کلمه حق و دفاع از مذهب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام باشد و کمتر به مصالح کوچکتر توجه کنند شرایط بسیار بهتری را پیش روی خود خواهیم دید.

*** حضرت آیت الله خویی اهتمام خاص به عزاداری امام حسین (علیه السلام) داشتند و بسیار می گریستند
حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالصاحب خویی در بخش دوم گفت و گو با شفقنا، در مورد سلوک حضرت آیت الله خویی در عزاداری اظهار کرد: تا جایی که من از بیش از ۵۰ سال پیش در خاطر دارم مرحوم آیت الله العظمی خویی هر پنجشنبه در بیرونی منزل شان اقامه مجلس عزاداری می کردند و مرحوم آقا شیخ محمد علی واعظ خراسانی منبر می رفت و اکثر حاضرین از علما بودند و پس از ایشان، فرزندش آیت الله شیخ عبدالحسین واعظ خراسانی منبر می رفت. که البته این سنت همچنان در بیرونی ایشان در نجف ادامه دارد.

وی افزود: در آن زمان فضا در شهرهای مذهبی مانند نجف پیش از آغاز محرم به تدریج تغییر می کرد به گونه ای که انسان این تغییر را احساس می کرد چرا که محرم در راه بود و در این ایام مردم در کوی و برزن آماده محرم می شدند. پارچه ها و پرچم های سیاه و سبز کم کم در مساجد و معابر و فروشگاه ها افراشته می شد و مردم شروع به برپایی تکایا می کردند.

دبیرکل موسسه امام خویی ادامه داد: در ۵۰ سال گذشته لباس مشکی به شکل کنونی فراهم نبود و خاطرم هست که در چنین ایامی از عطاری ها مقداری پودر رنگ می خریدیم و لباس هایمان را در دیگ های بزرگ آبجوش سیاه می کردیم، مرحوم آیت الله العظمی خویی مقید بودند به اینکه در ماه های محرم حتما سیاه بپوشند و کراهتی برای لباس سیاه قائل نبودند و با تمام اطرافیان به کربلا مشرف می شدند و در حسینه ای به نام آذربایجانی ها که متولی اش بودند وارد می شدند و مجالس عزاداری برپا می کردند.

فرزند آیت الله العظمی خویی خاطرنشان کرد: آیت الله العظمی خویی بسیار اهتمام به اقامه هر چه بهتر عزا داشتند و در این مجالس روضه خوانده می شد و ایشان بسیار می گریستند اما از نظر سبک های عزاداری همین سنت های رایج و روایت هایی که از ائمه اطهار (علیهم السلام) از جمله امام رضا (علیه السلام) و دیگر امامان درباره اقامه مجالس عزاداری و گریه بر مصائب اهل بیت عصمت و طهارت و حضرت اباعبدالله و یاران باوفای ایشان وارد شده، نمونه بارز مجالس عزاداری است اما سبک های دیگر سینه زنی، زنجیر زنی هم وجود داشته و دارد.

*** از نظر آیت الله العظمی خویی مجالسی که مطابق عرف و شرایط زمان و مکان و به قصد اقامه عزاداری برای اباعبدالله صورت میگیرد، جایز است

دبیرکل موسسه امام خویی اضافه کرد: در حال حاضر شخصیتی مانند آیت الله العظمی حاج آقا سید تقی قمی با سنی بیشتر از ۹۰ سال برهنه سینه می زنند و این نشان از اهمیتی است که این بزرگان برای مجالس عزاداری قائلند اما درباره روش های دیگر اقامه عزاداری به صورت استفتاء که جایز است یا نیست و مراجع نیز نظر خودشان را داده اند و تقریبا همه مراجع معتقدند که مجالسی که مطابق عرف و شرایط زمان و مکان به قصد اقامه عزاداری برای اباعبدالله صورت میگیرد، جایز است.

وی تصریح کرد: متاسفانه افراط و تفریط در برخورد بین دو گروه موافق و مخالف نسبت به برخی از شیوه های عزاداری مانند زنجیر زنی با تیغ و قمه زنی وجود دارد و در این میان نظرات متفاوتی نیز مطرح می شود اما باید بدانیم شرایط زمان و مکان و عرف در این موارد تعیین کننده است ضمن آنکه اکثریت مردم به روشی معمول و شناخته شده که هیچ حاشیه ای هم ندارد عزاداری می کنند. البته مرحوم آیت الله العظمی خویی در استفتائی که از ایشان شده است درباره قمه زنی می فرمایند استحباب قمه زنی وارد نشده و اما اگر کسی با نیت صادق و خالص و جهت اقامه عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین قمه بزند انشاءالله ماجور است که البته این هم تابع شرایط زمان و مکان و عرف است و به عنوان مثال در کشورهای غربی اگر این کار موجب وهن دین و مذهب تشیع شود طبیعتا اشکال دارد.

منبع: شفقنا

کانال رسمی سایت رهیافتگان در تلگرام https://telegram.me/rahyafte_com

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار