آقای وصفی البدری
گفتگو با رییس مرکز فرهنگی شیعیان هلند در سال88

ــ مشکلی که شیعیان در هلند با آن مواجه هستند، وجود مرکزی برای آنان است، در تمام هلند جز سه مسجد برای شیعیان وجود ندارد، که آنها نیز کوچک و ساده است ولی مساجد اهل سنت است بیشتر است، در هر شهر بیش از یک مسجد و این به سبب حمایت از آنان است مثلاً از کشور ترکیه برای مغربی‏ها و غیره.

laith-17_311297903

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )«آقای وصفی البدری» کارشناس ارشد فقه و معارف اسلامی و از فعالان اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی از شیعیان عراق است. وی که تحصیلات حوزوی در دو شهر مقدس نجف و قم را هم در کارنامه خویش دارد، هم اکنون رئیس “مرکز فرهنگی شیعیان” در هلند است.

 به عنوان سؤال اول بفرمایید که جمعیت شیعیان هلند چقدر است؟
ــ کشور هلند شش میلیون نفر جمعیت دارد. اگر چه آمار دقیقی از شیعیان این کشور در دست نیست، اما آنچه می‏ توان گفت این است که علاوه بر شیعیان کشورهایی چون ترکیه، ایران و لبنان، حدود پانزده هزار شیعه عراقی نیز در هلند زندگی می‏ کنند.

تعدادی از هلندی‏ها اصالتاً شیعه هستند و تعدادی نیز در اثر ارتباط با شیعیان حاضر در هلند و دانشجویان، شیعه شده ‏اند، برخی از آنان حتی زنان شیعه گرفته‏ اند که قبل از تشیع مسیحی بوده ‏اند. در مجموع تعداد کمی از هلندی‏ها شیعه شده ‏اند و این به علت  عدم وجود مرکزی منسجم و مرتبط به این امر با توانایی‏های مالی  و همچنین مرتبط با هلندی‏ها می‏ باشد.

شیعیان در هلند چه فعالیت‏هایی دارند؟
ــ شیعیان هلند فعالیت‏های گسترده و متنوعی دارند. آنان دارای گروههای فرهنگی می‏ باشند که کارهای متعددی متعددی نظیر آموزش زبان عربی، تعلیم قرآن و فرهنگ اسلامی پرپایی مراسم محرم، رمضان و ولادت ائمه اطهار و … را انجام می‏ دهند.

چند مسجد و حسینیه در هلند وجود دارد؟
ــ مشکلی که شیعیان در هلند با آن مواجه هستند، وجود مرکزی برای آنان است، در تمام هلند جز سه مسجد برای شیعیان وجود ندارد، که آنها نیز کوچک و ساده است ولی مساجد اهل سنت است بیشتر است،  در هر شهر بیش از یک مسجد و این به سبب حمایت از آنان است مثلاً از کشور ترکیه برای مغربی‏ها و غیره.

آیا شیعیان فعالیت های سیاسی نیز دارند ؟
ــ بله ؛ آنان نیز فعالیت‏های سیاسی نظیر تظاهرات، اعتراض از طریق پارلمان، محکوم کردن روزنامه‏ ها، منتشر کردن برخی از نشریه‏ ها، فعالیت‏هایی نظیر تظاهرات در روز قدس که البته تمام این فعالیت‏ها قانونی است.

مراسم و مناسبات دینی در محرم، رمضان، عیدها و نیز تظاهرات روز قدس گونه بر پا می‏شود؟
ــ برنامه‏ های محرم از روز اول تا روز دهم برگزار می‏ شود.  برنامه شهادت ائمه اطهار نیز به همین صورت می باشد.


نماز عید در روزهای عید اقامه می‏ شود و پس از نماز هم مردم با یکدیگر دیدار می ‏کنند. مردم تلاش می کنند تا برای این برنامه ها سالن‏هایی را اجاره کنند که این کار نیاز به  ماه ها وقت دارد و چه بسا به جایی دست رسی پیدا نمی‏ کنند و برنامه‏ها لغو می ‏شود. برای برنامه ‏های ماه رمضان نیز سالن اجاره می ‏کنند و این مشکل بسیار بزرگی است که شیعیان با آن مواجه‏ اند مگر در شهرهای بزرگ نظیر کرتوردام و لاهای.

 واکنش مسلمانان در برابر توهین‏هایی که به پیامبر مکرم اسلام شد، چگونه بود؟
ــ واکنش مسلمانان هلند مانند سایر مسلمانان مناسب بود، می‏ بایست واکنش متناسب با قانون موجود باشد زیرا قانون آنجا اجازه تظاهرات، اقدام از طریق روزنامه و مجلات را می‏دهد. در کل عکس العمل ما در برابر این اقدام خوب بود.


ما اعتقاد داریم که این اعمال به خاطر جلب نظر نژادپرستان صورت گرفته است، این نژادپرستان خواستار ایجاد غوغای تبلیغاتی هستند تا از این طریق بتوانند از جانب مردم و احزاب تندرو و افراطی حمایت‏هایی را به دست آورند.


این افراد از طریق مطرح کردن  مسائلی ساده و پیش پا افتاده نظیر کاریکاتور و فیلمی که یکی از اعضای پارلمان عرضه کرد و مجموعه‏ ای از صحنه‏ های بریده شده که از لحاظ علمی، فنی و سیاسی در سطح بسیار پایینی است، بدون محتوی و مضمون، تلاش می‏ کنند تا حمایت‏های احزاب راست افراطی و احزاب خارجی را جلب کنند.


ما این اقدامات را مطالعه کردیم و با کارشناسان صحبت کردیم و به ما اعلام کردند که این اقدام خالی از هر گونه ابداع، فکر و مضمون است و واکنش‏هایی از جانب هلندی‏ها و مسلمانان مطرح شد و به اشکالاتی که در این فیلم مطرح شد، پاسخ دادند.

آیا تظاهراتی هم برگزار شد؟
ــ بله ؛ تظاهرات هم برگزار شد، ولی ما تصور می‏ کردیم که اهمیت دادن به این افراد و شهرت آنان مناسب نیست و این خواسته خود آنان است، لذا سعی کردیم با این قضیه  به صورتی متناسب با طرز فهم هلندی‏ها برخورد کنیم .
هلندی‏ها همواره در پی تبلیغات آرام، گفتگوها، بحث در ارتباط با مضمون فیلم و اقداماتی دور از  تبلیغات و برانگیختن ملت (چیزی که خود سازندگان فیلم در پی آن هستند)  می باشند.

روابط شیعیان با اهل تسنن در هلند چگونه است؟
ــ در گذشته روابط خوب بود، در واقع پیش از اتفاقات سبتامبر ما با تمام مسلمانان در فعالیت‏ها مشترک بودیم و با هم در تمام امور و اتفاقاتی که مسلمانان با آن مواجه بودند اقدام می‏ کردیم، اما این اتفاقات شیعه را تا حدودی از دیگران متمایز کرد و باعث شد دیگران از شیعه به خصوص بعد از اتفاقات لبنان و عراق احساس حساسیت کنند.

و با دیگران ادیان چطور؟
ــ بین ما ارتباطاتی وجود دارد ولی نه در حد مطلوب، می‏ بایست بین مؤسسات ارتباط وجود داشته باشد و این نیاز به بودجه و امکانات زیاد دارد.
مؤسسات شیعه جدید است و امکانات ضعیفی دارد و مانند مؤسسات برخی مذاهب دیگر نمی‏باشد. آنان ارتباطات بسیاری دارند و در اجتماع حضور دارند، حتی در سطح دانشگاهها.

فعالیت‏های وهابیت و سلفی‏ها در هلند چگونه است؟
ــ وهابیت تقریباً در تمام  مناطق مسجد دارند و آزادی موجود در این کشور فرصت را برای اعمال و فعالیت آنان فراهم می‏ کند. آنان بسیار فعالیت می‏ کنند و اموال بسیاری را جمع آوری می‏ کنند، تعدادی از هلندی‏ها نیز وهابی شده اند و بر طبق اعمال وهابی‏ها رفتار می‏ کنند.

 آیا بر ضد شیعه هم اقدام می‏ کنند؟
ــ آنان بر ضد تمام مسلمانان اقدام و فعالیت می‏ کنند و نه تنها بر ضد شیعه.

 تأثیر پیروزی‏های شیعه در عراق و لبنان بر هلندی‏ها و میزان شناخت آنان از شیعه و اهل بیت  چگونه بوده است؟
ــ از لحاظ تبلیغاتی این حوادث از سویی خوبی‏ هایی داشت و از سویی دیگر داری بدی‏ها نیز بود.  این حوادث نقش شیعیان را در عراق بارز کرد و فوائد دیگری نیز داشت، ولی از لحاظ روابط بین الملل این حوادث تأثیر زیادی بر مسلمانان گذاشت و باعث حساسیت مسلمانان نسبت به تشیع شد.

از شما به خاطر اینکه در این گفتگوی صمیمانه شرکت کردید ممنونم.

 

منبع: ابنا

 

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما