تاریخ انتشار :

سايت فرانسوي مسلمانان فرانسه:

ajib.fr : مدیریت عربستان برای حج زیر سوال رفته است

در عرض چند دقیقه امواجی از زائران روی هم ریختند و تلاش دیوانه‌واری برای نجات در آن شرایط به وجود آمد زنان جیغ و داد می کشیدند و افراد مسن توانایی مقاومت نداشتند

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )،گروه ترجمه سایت رهیافتگان/سایت فرانسوی ajib.fr در گزارشی از همان روز واقعه منا نوشت: وقتی قرار بود مراسم  سنگسار شیطان( رمی جمرات) در منا برگزار شود. براثر فشار زیاد از پشت‌ سر جمعیت متوقف گردید که باعث مرگ و میر ۷۱۷ تن و بیش از ۸۰۵ زخمی طبق آخرین آمار شد که این وضعیت مربوط به صبح روز پنجشنبه است و هنوز آمار کشته شدگان بالاتر می‌رود.

پنجشنبه صبح روز عید قربان  دومیلیون زائر برای ادامه مراسم حج خود به طرف ستونهای سنگسار شیطان  درمنا می‌رفتند که با فاجعه همراه شدند

البته در سال ۱۹۹۰ نیز مشابه چنین درام  تلخی در مکه رخ داد که باعث خفه شدن و مرگ و میر ۶۴۲۰ زائر در مسیر منا شده بود.

photo_2015-09-25_16-14-17

از صبح پنجشنبه وضعیت اضطراری اعلام شده است اقدامات برای کمک رسانی ادامه دارد ولی هنوز علت این فاجعه تلخ انسانی را مشخص نکرده اند.

نشریه هافینگتون پست با حاج محمد یکی از زائران خانه خدا مصاحبه‌ای د اشته است.  وی گفت: همان طور که مسیر راه را برای رمی جمرات طی می کردیم با همان جمعیت زیاد اما آرام یک مرتبه جمعیت با ترافیک عجیب و غریبی مواجه شد که غیرقابل توضیح است در عرض چند دقیقه  امواجی از زائران روی هم ریختند و تلاش دیوانه‌واری برای نجات در آن شرایط  به وجود آمد زنان جیغ و داد می کشیدند و افراد مسن توانایی مقاومت نداشتند  این وضعیت  ادامه داشت تا نیروی‌های امداد  ما را نجات دادند.

حج سال ۲۰۱۴ در حال حاضر رنگ عزا به خود گرفته است پس از سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و سوالات و ابهامات زیادی که درباره آن بود حالا این اتفاق باعث شده تا مسئولیت و مدیریت مقامات عربستانی برای اداره مراسم حج زیر سوال برد.

گروه ترجمه سایت رهیافتگان

 

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار