تاریخ انتشار :

ساحل عاج

گزارشی از وضعیت و فعالیتهای مراکز شیعی و اسلامی ساحل عاج

 رئیس مرکز پژوهش های اعتقادی در گزارش خود از سفر تبلیغی به ساحل عاج، نیم نگاهی به وضعیت مراکز شیعی و اسلامی در آن دیار انداخت و از ضرورت های تبلیغی در آفریقا سخن گفت.

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) ،حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد الحسون رئیس مرکز پژوهش های اعتقادی که اخیرا از سفر تبلیغی به ساحل عاج بازگشته است، در گزارشی درباره این سفر نوشت:

ساحل عاج در غرب آفریقا واقع شده و وجه تسمیه این کشور به ساحل عاج این است که بازرگانان آفریقا در گذشته عاج های فیل را جمع کرده و در سواحل این کشور در معرض فروش می گذاشتند و بدین ترتیب نام این کشور برگرفته از تجارت عاج می باشد.

تعداد ساکنان ساحل عاج ۲۵ میلیون نفر بوده و اقتصاد این کشور مبتنی بر کشاورزی به ویژه صادرات قهره و کاکائو است و نظام حکومتی آن جمهوری است. ۴۰ درصد از جمعیت ساحل عاج را مسلمانان و ۳۲ درصد جمعیت آن را مسیحیان تشکیل می دهند و سایر جمعیت آن نیز بت پرست هستند.

بزرگ ترین و مهم ترین شهر و پایتخت سابق ساحل عاج، شهر آبیجان است که پس از آن شهر یاموسوکرو پایتخت شد، اما آبیجان همچنان به خاطر وجود سفارتخانه ها و وزارتخانه ها عملا پایتخت به شمار می رود.

آبیجان در کنار کانال دریایی لاگون قرار گرفته و پس از تاسیس بندرگاه در این شهر در سال ۱۹۳۱ میلادی این شهر توسعه یافت و به پایتخت مستعمره های فرانسه در شرق آفریقا تبدیل شد و پس از تاسیس کانال فریدی در سال ۱۹۵۱ میلادی توسعه بیشتری یافت تا بدین ترتیب این شهر با اقیانوس اطلس مرتبط شود. بندر آبیجان از مهم ترین مراکز حیاتی صادرات و واردات در غرب آفریقا به شمار می رود.

در پاسخ به دعوت جمعیت اسلامی و فرانسوی زبان امام صادق علیه السلام در آبیجان بحمدالله سفری تبلیغی به این شهر انجام دادیم که دوازده روز به طول انجامید و از شهرهای آبیجان، یاموسوکرو، بواکه و کروگوا بازدید کردیم که گزارشی از این بازدید ها تقدیم می شود:

در ساحل عاج تقریبا ۱۲۰ هزار مهاجر لبنانی وجود دارد که بیشتر آنها شیعه اهل بیت علیهم السلام هستند و در شهر آبیجان به تنهایی ۴۰ هزار مهاجر لبنانی شیعه وجود دارد که اکثر آنها تاجر هستند.

مراکز شیعی فعال در شهر آبیجان

در شهر آبیجان مؤسسات شیعی متعددی وجود دارد که عبارتند از:

۱٫ مرکز اسلامی لبنانی به ریاست شیخ عدنان زلغوط نماینده آیت الله العظمی سید علی سیستانی.

۲٫ مجتمع الغدیر وابسته به حزب الله لبنان به ریاست شیخ انیس حجازی که مشتمل بر مسجد المهدی(ع) می باشد و امام جماعت این مسجد نیز شیخ غالب کجک می باشد.

۳٫ جمعیت “البر و التعاون” وابسته به جنبش امل لبنان به ریاست شیخ غسان درویش.

۴٫ جمعیت الهدی وابسته به مرحوم سید محمد حسین فضل الله به ریاست شیخ وهیب مغنیه.

۵٫ جمعیت اسلامی و فرانسوی زبان امام صادق(ع) که مسؤول آن اکنون شیخ مرتضی خلیق می باشد.

هرکدام از این جمعیت ها و مراکز اسلامی نیز فعالیت ها و خدماتی مانند ساخت مدرسه یا درمانگاه یا جمعیت خیریه داشته اند و علاوه بر آن برنامه روزانه نماز جماعت و نماز جمعه و مناسبت های بزرگداشت اهل بیت(ع) در این اماکن برقرار است.

لازم به ذکر است همان طور که مسئولان این مؤسسات تاکید کرده اند فعالیت های آنها در درجه اول برای مهاجران لبنانی است تا این مهاجران و سنت های اسلامی آنها حفظ شوند و در جامعه آفریقا هضم نگردند.

با وجود این جمعیت ها در آبیجان و تلاش شبانه روزی آنها به نظر می رسد مهاجران لبنانی این منطقه به ویژه نسل سوم آنها به زبان عربی مسلط نیستند و از دین و سنت های خود فاصله گرفته اند و از اسلام چیزی جز نام آن نمی دانند.

ضرورت ساماندهی فعالیت های اسلامی شیعیان آفریقا

به سبب توجه جمعیت های لبنانی به مهاجران لبنانی و عدم اهتمام آنها به آفریقایی ها شاهد این هستیم که فعالیت های اسلامی شیعیان آفریقا بسیار ساده و ابتدایی است و نیاز به سامان دهی دارد؛ چرا که از داخل و خارج ساحل عاج حمایت اندکی از آنها صورت می گیرد و از این رو می بینیم که مراکز علمی و حسینیه های آنها در آبیجان و سایر شهرها اتاق هایی گلی و کوچک است و حتی برخی از این اتاق ها از حلبی ساخته شده بود.

با وجود فقر آفریقایی ها و عدم حمایت از روحانیون آنها می بینیم برای نشر مذهب اهل بیت(ع) در مؤسسات ساده و فقیرانه خود تلاش می کنند و اگر توجه و حمایت بیشتری از آنها صورت می گرفت، اوضاع ساحل عاج و تمام آفریقا فرق می کرد.

احترام اهل سنت به شیعیان و مراجع شیعه

شاهد این بودیم که برادرن اهل سنت ما احترام زیادی برای شیعیان اهل بیت(ع) و مراجع شیعه به ویژه آیت الله سیستانی قائل هستند و در این سفر امام جماعت مسجد بزرگ منطقه مارکوری در آبیجان از ما خواست امامت نماز جمعه را بر عهده بگیریم و محبت و احترام آنها را پس از نماز و خطبه ها شاهد بودیم.

بازدید از بزرگترین کلیسای جهان

هنگام بازدید از شهر یاموسوکرو که ۳۰۰ کیلومتر با آبیجان فاصله دارد به کلیسای بزرگ بازیلیک رفتیم که بزرگ ترین کلیسای جهان به شمار می رود و توسط رئیس جمهور سابق ساحل عاج تاسیس شده و به واتیکان اهدا شده است و جالب است بدانید این کلیسا در وسط زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار قرار گرفته در حالی که مساحت تمام واتیکان ۴۴ هکتار است.

در پایان لازم به ذکر است در روزهایی که در ساحل عاج و چهار شهر یاد شده بودیم، جلسات مفصلی با مشایخ آفریقایی برگزار کردیم و پیشنهادهای آنها را شنیدیم که همگی خواستار حمایت برای ساخت مسجد و حسینیه و مراکز اسلامی بودند و اگر دست اندرکاران می توانستند این کار را انجام دهند اوضاع شیعیان در این کشور فرق می کرد.

همچنین بحمدالله جلسات سخنرانی متعددی برای مهاجران لبنانی برگزار کردیم و تصور می کنم این اقدام ما نیاز به اقدام بعدی یعنی ارسال مستمر مبلغان اسلامی به این کشور دارد که در این صورت شاهد تغییر ساحل عاج خواهیم بود.

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار