تبعیض علیه تازه مسلمانان کانادا حتی از سوی مساجد

کانادا اینطور است، اصولا اگر کسی در کانادا مسلمان شود از بسیاری از امکانات اجتماعی و خانوادگی محروم می شود، انزوا تاوانی است که یک تازه مسلمان در کانادا باید بپردازد. اما نکته تاسف آور در این کشور آن است که مساجد و مراکز اسلامی نیز به این خوی ناپسند گرفتار آمده اند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )،یک تحقیق تازه در کانادا نشان داده است که تازه مسلمانان به دلیل پیشینه نژادی و قومیتی، حتی از سوی همکیشان خود و مساجد این کشور مورد تبعیض قرار می گیرند.

دکتر اسکات فلاور که یک استرالیایی است در ورکشاپ “ادیان و تازه گروندگان” در اوتاوا می گوید کسانی که در کانادا به تازگی به اسلام گرویده اند، حتی از سوی مساجد این کشور نیز به راحتی پذیرفته نمی شوند چون ممکن است از ملیت یا نژاد خاصی باشند.

دکتر فلاور می گوید مساجد کانادا در ابتدای مسلمانی یک فرد با او به خوبی رفتار می کنند واز او استقبال می کنند اما این روند رفته رفته رنگ می بازد.

فلاور در ادامه می افزاید بیشتر مساجد در کانادا از سوی اتباع عربستان سعودی، ترکیه و پاکستان راه اندازی شده اند و تازه مسلمانان و همچنین دیگر مسلمین از کشورهای دیگر را در خود نمی پذیرند. تازه مسلمانان ها از سوی خانواده و اجتماع رانده شده اند؛ اگر از سوی مساجد نیز مورد استقبال قرار نگیرند به شدت منزوی می شوند.

دکتر اسکات فلاور استاد اقتصاد سیاسی از دانشگاه ملبورن برای اولین بار در تاریخ کانادا در مورد تازه مسلمانان این کشور و وضعیت آنان یک تحقیق جامع انجام داده است. هزینه 170 هزار دلاری این نظرسنجی را موسسه امنیت عمومی کانادا تقبل کرده و اسکات و همکارانش با استفاده از 70 پرسش هدف دار از تازه مسلمانان و امامان مساجد در سرتاسر کانادا تحقیق خود را انجام داده اند. دکتر اسکات همین تحقیق را در استرالیا و پاپوا گینه نو نیز انجام داده است.

اسکات فلاور می گوید موسسه امنیت عمومی کانادا به او گفته بود که هیچ شناختی از تازه مسلمانان کانادا ندارد و من در طول این تحقیق به آنها گفتم که 9/99 درصد از این افراد هرگز در زندگی اشان افراطی و تندرو نمی شوند.

فلاور البته از افزایش شک و بدبینی در جامعه مسلمانان کانادا به خصوص پس از حوادث 11 سپتامبر نیز به عنوان یکی از علل عدم استقبال گرم آنان از تازه مسلمانان یاد کرده است. وی در پایان می گوید هنوز به یک علت خاص و منحصربه فرد برای استقبال تازه مسلمانان کانادا از اسلام به دست نیاورده اما متوجه شده رسیدن به یک کیفیت برتر از زندگی باعث گرایش مردم کانادا به اسلام شده است. وی متوسط پذیرفتن دین اسلام توسط کانادایی ها را شش ماه تا یک سال برآورد کرده است.

منبع: شفقنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما