تاریخ انتشار :

Ali Molina

حج از دیدگاه دو تازه مسلمان امریکایی

و این تنها یکی از اثرات حج است . در حج انسان بخوبی می تواند شادی ، سعادت ، صلح و آرامش را تجربه کند . در حقیقت حج به معنای تغییر زندگی انسان است . تغییر برا ی بهتر بودن ! “

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) ” علی مولینا ” ( Ali Molina) اهل کشور آمریکاست. علی پس از آشنایی با قرآن و خواندن تاریخ اسلام جذب آن شد و برای رسیدن به حقیقت تلاش فراوان کرد . وی داستان گرایش به اسلام و بهره بردن از این دین زیبا را این چنین شرح می دهد :
” من در گذشته زندگی بی هدفی داشتم . ترک تحصیل کرده بودم و تنها به لذت های زودگذر و تفریح های ناپایدار سرگرم بودم . روزی کتاب قران را نزد یکی از دوستانم یافتم . تا آن زمان چیزی از قرآن و اسلام نشنیده بودم . چند صفحه ای از قرآن را نگاه کردم ، کلامش دلنشین بود و بر جان می نشست . آیات ساده و روشن قرآن مثل آبی خنک و زلال به صورتم پاشیده شد و مرا از خواب غفلت بیدار کرد . این کتاب مرا چنان تحت تاثیر قرار داد که تصمیم گرفتم درباره مسلمانان و اسلام بیشتر تحقیق کنم . ”
چند ماهی درباره اسلام تحقیق کردم . اسلام تنها یک دین نیست ، بلکه راه و روش زندگی نیز هست . با مطالعه بیشتر دریافتم که آموزه های اسلام پاسخگوی تمام معضلات جوانان و جامعه است … دیگر نمی توانستم حقیقت را انکار کنم . تصمیم گرفتم به مسجد بروم و در خانه خدا به انبوه مسلمانان بپیوندم . در آنجا با شنیدن صدای زیبای اذان چشمانم پر از اشک شد . بعد از دو هفته شرکت در نماز جمعه ، دیگر برای گفتن شهادتین آماده شده بودم . به خطیب نماز جمعه گفتم که می خواهم مسلمان شوم . ابتدا به زبان عربی و بعد انگلیسی شهادتین را ادا کردم . روز بسیار خوب و فراموش نشدنی بود . از آن زمان دلم آرام و اعتقادات دینی ام روشن است . اسلام زندگی مرا به کلی دگرگون کرده است و حالا به لطف خداوند متعال زندگی بهتری دارم . در اثر تشویق اسلام به آموختن علم ، درسم را نیز ادامه دادم و مشغول به کار شدم . ”


این حقیقت انکار ناپذیر است که اسلام با تعالیم انسان ساز خود همواره دل های مشتاق را به سوی خود می خواند و پاسخگوی نیازهای انسان است . حضرت علی (ع) در خطبه ۱۹۸ نهج البلاغه می فرماید : ” اسلام داراى ستونهایى است که خداوند آن را در اعماق حق استوار ساخته و اساس آن را ثابت قرار داده است. چشمه سارهایش پر آب و چراغهایش پرفروغ است. نشانه هاى هدایتى دارد که مسافران راه حق را رهنمون مى شود و پرچم هایى که براى هدایت پویندگان راه خدا نصب شده و آبگاه هایى که واردشوندگان بر آن سیراب مى شوند. ”
یکی از ویژگیهای اسلام این است که اتحاد و همبستگی مسلمانان را صرف نظر از تنوع قومی ، نژادی ، زبانی و فرقه‏ ای ترویج می‏ نماید. تمامی مسلمانان قرآن را کتاب مقدس آسمانی خویش می‏ دانند و آن را برای تقرب به حق و بهره ‏مند شدن از معنویت آیاتش تلاوت می‏ کنند . در میان تعالیم والای اسلام ، حج اهمیت ویژه ای دارد . در حقیقت حج یکی از مظاهر عظیم انسجام در امت اسلامی است . سفر به سرزمین وحی و زیارت خانه خدا، برگ افتخاری است که در دفتر زندگی علی مولینا ، تازه مسلمان آمریکایی نیز جای گرفت. آن گونه که خودش اشاره می کند ، او در این سفر روحانی و مقدس با معنای واقعی اتحاد و برابری میان مسلمانان آشنا شد و حقیقت اسلام را فرا گرفت. وی از این سفر این چنین یاد می کند :

” حج ، تجربه ای به یاد ماندنی برایم بود . صدها هزار نفر از هر رنگ و نژاد عاشقانه در یک مکان ،خدای واحد را عبادت می کنند . این همه اخلاص ، عشق و شور بندگی حیرت آور است ! احساس می کردم ، در خانه خودم زندگی می کنم . مسلمانان با لهجه عربی درباره ملیت من سوال می کردند و وقتی که می گفتم اهل آمریکا هستم درباره فاصله آمریکا با جهان اسلام صحبت می کردند. اما من به آنها گفتم که همچون شما ایمان دارم و به همین دلیل به مکه آمدم . مردم زمانی که متوجه می شدند من از کشوری غیرمسلمان به دین اسلام گرویده ام ، با گرمی و صمیمیت با من برخورد می کردند . در مکه تفاوتی بین هیچ کس وجود ندارد. مراسم حج برای غیرمسلمانان پیام بزرگ انسانیت، باهم بودن ، تفاهم و بردباری و تحمل است. ”
“دنیش وایانی” ( Danish vaiyani ) از اهالی آمریکا یکی دیگر از تازه مسلمانانی است که به تعبیر خود ، خداوند لطفش را شامل حال او نمود و راه مستقیم هدایت را به او نشان داد . وی نیز مدتی پس از ایمان آوردن به اسلام ، به حج رفت . شکوه و عظمت آئین عبادی حج و مشاهده همبستگی و نیایش های خالصانه مسلمانان ، او را در اعتقادش به اسلام مستحکم تر کرد . او در بخشی از یادداشتهای خود چنین می نویسد :
” با جمعیتی انبوه پیاده به سمت افق حرکت می کردیم . نبضم سریعتر می زد . گویی در دنیا تنها این مکان ساده و سیاه رنگ وجود دارد که چون آهنربایی من را به سوی خود جذب می کند . چشمانم به خانه ای با ابهت خیره شده بود و اشک توبه بر صورتم جریان داشت . من در برابر کعبه ایستاده بودم . در برابر خانه خدا ! حج من آغاز شده بود . ”


حج ، از باشکوه ترین شعائر اسلامی و نمایش شکوهمند انسان هایی است که از اقصی ‏نقاط عالم در یک نقطه – مکه – گرد هم می‏ آیند . در هر یک از اعمال و مناسک حج، اسراری است که مقصود نهایی آنها تربیت انسان است ؛ از پوشیدن حوله احرام گرفته تا لبّیک گفتن ، طواف خانه خدا، نماز پشت مقام ابراهیم، سعی در صفا و مروه و … همه، آداب و برنامه‏ هایی برای تربیت و تصفیه روح بشر، است .
دنیش وایانی نیز با انجام مناسک و اعمال حج به گوشه ای از حقیقت این اعمال پی برده و بیان می کند :

” حج من از دبی ( در امارات ) آغاز شد . من و همه کسانی که به حج آمده بودند ، با دو تکه حوله ساده و سفید محرِم شدیم . این احرام همه مسلمانان اعم از فقیر و غنی را در یک مرتبه قرار می دهد . درست مانند روز قیامت که فقیر و غنی به طور یکسان نزد خداوند خواهند بود . در حال احرام بسیاری از کارها ممنوع است و این یعنی خویشتن داری . یعنی احترام به خود . در حالت احرام نمی توانی به کسی ، حتی به پشه ای ناچیز آزار برسانی ، همه در امنیت و صلح بسر می برند . سه روز در حال احرام هستی ، به این معنی که اگر می توانی سه روز در حالت احترام ( به خود و دیگران ) بسر ببری ، مطمئناً در بقیه عمر نیز می توانی انسانی شایسته و پاک باشی . و این تنها یکی از اثرات حج است . در حج انسان بخوبی می تواند شادی ، سعادت ، صلح و آرامش را تجربه کند . در حقیقت حج به معنای تغییر زندگی انسان است . تغییر برا ی بهتر بودن ! ”
“در آن هنگام این سخن علامه طباطبایی متفکر برجسته ایرانی برایم روشن تر شد که در تفسیر ” المیزان” می نویسد : “حج به تمام معنی هدایت است. در حقیقت حج هدایت مطلقه است. هدایت به سوی سعادت دنیا و هدایت به سوی سعادت آخرت. ” خداوند در آیه ۹۶ و ۹۷ از سوره آل عمران خانه کعبه را محل هدایت می خواند و می فرماید : ” إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّهَ مُبَارَکًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِینَ ” ، ” نخستین خانه‏ ای که برای مردم (و نیایش خداوند) قرار داده شد در سرزمین مکه است که پر برکت و مایه هدایت جهانیان است. “

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار