تاریخ انتشار :

خاطرات یک تازه مسلمان از ماه مبارک رمضان

ترسا کوربین، یکی از تازه مسلمان های آمریکایی است که تا کمتر از دو هفته دیگر چهاردهمین ماه رمضان خود را آغاز می کند؛ او قصد دارد تجربه های آموزنده ای که تا کنون در ماه مبارک رمضان کسب کرده است را در شبکه خبری آن اسلام بازگویی نماید.

 در ادامه تعدادی از خاطرات او را مرور می کنیم:

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )،من به عنوان یک تازه مسلمان، معتقد هستم ماه رمضان بهترین فرصت برای سفر به درون است تا انسان بتواند ایمان و معنویت را در خود پرورش دهد، شاید با اطمینان بگویم که گرسنگی و تشنگی ناشی از روزه داری، جزء آخرین خاطراتی باشند که به ذهنم می رسند.

دیگر زمان زیادی تا فرارسیدن ماه رمضان باقی نمانده است و ماهی که پیش رو است چهاردهمین ماه رمضان من خواهد بود. قصد دارم در این زمان، اندکی به گذشته و ماه های رمضانی که پشت سر گذاشتم بازگردم و گذشته خود را مرور کنم.

سال ۲۰۰۱، اولین ماه رمضان من: در تمام طول زندگی فکر می کردم که تغذیه همیشه به معنی مصرف مواد غذایی برای قدرتمند شدن بدن است. در نوامبر سال ۲۰۰۱، متوجه شدم که تغذیه می تواند معنی متفاوتی نیز داشته باشد.

زمانی که برای اولین بار ماهی به نام رمضان را آغاز کردم سعی کردم همه اعمالی که خداوند از من خواسته را به جای آورم و به بهترین صورت عمل بکنم. زمانی که کاتولیک بودم در دوره چله روز که ۶ هفته نزدیک به عید پاک است، تنها از اسنک استفاده نمی کردم و مقدار کمی نهار می خوردم اما وقتی متوجه شدم که در ماه رمضان، به طور کلی از خوردن و آشامیدن در طول روز محروم هستم واقعا متعجب شدم.

ماه رمضان واقعا متفاوت بود. تمام روز را روزه می گرفتم و هیچ چیزی نمی خوردم و همین امر باعث می شد، وضعیت بدنم به هم بریزد و کم آب و ضعیف شود. اما همینطور که می گذشت، احساس می کردم که روز به روز قوی تر می شوم.

هرچقدر که بدنم ضعیف تر می شد، بیشتر می توانستم با نخوردن مقابله کنم، بیشتر می توانستم با دروغ، بدگویی و هرچیزی که حرام بود مبارزه کنم. هدیه ای که ماه رمضان به من داده بود رشد قدرت خود کنترلی بود.

وقتی که گرسنه بودم و شکمم خالی بود، قلبم پر از ایمان می شد.

سال ۲۰۰۴، سومین ماه رمضان: در این سال، روزه گرفتن یکی از عادت های من شده بود، برای نماز مغرب و عشا به مسجد می رفتم و آنجا افطار می کردم اما در نهایت هدیه ای از مسجد گرفتم که بسیار بیشتر از عبادت و غذا بود.

من توانستم عضو انجمنی در مسجد شوم که مسئول تهیه افطار برای نمازگزاران بود. به این ترتیب زمینه فراهم می شد تا مسلمانان بتوانند هنگام افطار و عبادت کنار هم باشند و از حضور هم لذت ببرند و زمان بیشتری را در مسجد بگذرانند.

در همین سال، دوستانی در مسجد پیدا کردم که به من قرائت درست قرآن را آموختند و باهم به یادگیری احادیث دینی می پرداختیم. بعد از نماز مغرب در فضای باز قدم می زدیم و درباره مسائل و احادیث مذهبی صحبت می کردیم. در نهایت، به کمک همین دوستانم موفق شدم دوره اعتکاف را بگذرانم، ما در این دوره تمام طول شب را بیدار بودیم و نماز می خواندیم و عبادت می کردیم. من در سال ۲۰۰۴ تقریبا تمام طول ماه رمضان را در مسجد گذراندم و دوستانم در مسجد واقعا به خانواده من تبدیل شده بودند.

سال ۲۰۰۸، هفتمین ماه رمضان: سال های اولی که شروع به روزه داری و برپایی ماه رمضان کردم، در فصل پاییز به سر می بردیم و من واقعا شانس آورده بودم که ماه رمضان را در پاییز آغاز کردم اما از سال ۲۰۰۸، روزها طولانی تر و بلندتر می شد. به همین دلیل بود که ماه رمضان را دور از خیریه مسجد گذارندم. نتوانستم در برگزاری مراسم افطار کمک زیادی به مسجد بکنم و این اصلا حس خوبی به من نمی داد. از آنجایی که روزهای تابستان بسیار بلندتر بود، رمضان سال ۲۰۰۸، را در محل کارم گذارندم و این هم تمرین دیگری بود تا بتوانم قدرت تحمل و اراده ام را تقویت نمایم. البته من کاملا به روزه گرفتن عادت کرده بودم و برایم سخت نبود که بخواهم با چالش های جدید آن دست و پنجه نرم کنم. متوجه شدم که وقتی سر کار و مشغول به فعالیت هستم، ذهنم نیز مشغول خواهد بود و کمتر متوجه سختی های روزه داری می شوم.

در هفتمین ماه رمضان، همسرم هم در مسافرت کاری به سر می برد و من با خانواده خودم که هیچ کدام مسلمان نبودند، زندگی می کردم. از طرفی برای شرکت نداشتن در مراسم مذهبی مسجد افسوس می خوردم و از طرفی ویژگی های خوبی که این ماه برای من داشت را در نظر می گرفتم، می دیدم که این ماه می تواند فرصتی به من بدهد تا زمانی را برای خودم داشته باشم، فکر کنم و خداوند را به یاد آورم و دعا کنم.

دیدید که در هر یک از این ماه ها تجربه جدیی را پشت سر گذاشتم، هدف من از بازگویی خاطراتم این بود که بدانید، انسان ها همیشه می توانند یک کار جدید و متفاوت انجام دهند و همچنین می توانند سنت های جدید و تازه ای را برای خود بسازند. اگر شما هم یک تازه مسلمان هستید، می توانید خیلی از عادت ها و سنت های قدیمی خودتان را کنار بگذارید و رمضان متفاوتی برای خودتان بسازید.

من مشتاقانه منتظر چهاردهمین ماه رمضان هستم و باز هم این ماه عزیز را فرصتی می دانم که بتوانم در آن ایمان خود را افزایش دهم و خدای خود را بیشتر بشناسم.

منبع: نیکو

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار