تاریخ انتشار :

کوین کامبس

مرد تازه مسلمان امریکایی: احساسم از خواندن ترجمه ی انگلیسی قرآن در لفظ نمی گنجد

یشترین نکته ای که در اسلام توجه این تازه مسلمان را به خود جلب کرده است ، تساوی انسان ها در قالب سفید و سیاه و زن و مرد بوده است . او نظریات اسلام را درباره نژاد پرستی ، راه حلی برای حل این معضل می داند و می گوید : ” اسلام راه حل معضل نژاد پرستی و هم چنین تساوی زن و مرد است

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) از زمانی که مسلمان شده ام تغییرات زیادی در من ایجاد شده است . گویی از ظلمت خارج شده و به نور قدم گذاشته ام و فقط بنده خدا هستم . در پرتو نیایش و عشق به خدا ، به آرامش درونی کامل و وصف ناپذیری رسیده ام که هیچ گاه در مسیحیت آن را نچشیده بودم . حالا دیگر مهم نیست که در شغلم مشکل ایجاد می شود و یا به دردسر می افتم . مهم نیست که در این جامعه آزاد دموکراتیک ، به خاطر مسلمان شدنم مورد تبعیض قرار گرفته ام ، چون تا پیش از آن اگرچه با این مشکلات مواجه نشده بودم و آزاد بودم اما هیچ لذتی از زندگی ام نمی بردم و در تنهایی و بی هویتی بودم . من اسلام را انتخاب کردم چون نمی توانستم حقیقت را انکار کنم . اسلام یک حقیقت زیبا است و این حقیقت به من آزادی و زندگی بخشیده است .”
این جملات ،خاطراتی از داستان ایمان آوردن آقای ” کوین کامبس ” ( Kevin Combes ) از اهالی آمریکاست . او اکنون با دریافتن زیبایی های اسلام ، نام ” عبدالله اسلام ” را برگزیده است .


عبدالله اسلام می گوید : ” اگر بخواهم دلیل مسلمان شدنم را برایتان بگویم ، باید سرگذشتم را از آغاز زندگی ام شروع کنم .
من در خانواده ای مسیحی به دنیا آمدم . پدرم کاتولیک و مادرم پروتستان بود . در سنین جوانی از پذیرفتن عقاید کاتولیک سرباز زدم . این جا بود که پایم به خیابان ها باز شد و به مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی کشیده شدم . اما مربی وزنه برداری ام مرا از این منجلاب بیرون کشید و عزت نفسم را به من برگرداند . او به من گفت که زندگی بعد روحی و معنوی هم دارد و در کنار پرورش جسم به تربیت روح هم باید پرداخت . سیر معنوی من از این نقطه آغاز شد . ”
ایمان در زندگی عامل سلامت روان ، احساس شخصیت ، خویشتن داری و تفسیر درست از پدیده های عالم هستی است . انسان می تواند در پرتو ایمان از بروز بسیاری از بیماریهای روانی و پوچی در زندگی رهایی یابد . قرآن فلسفه ایمان و هدف آن را رشد عاطفی و عقلانی انسان معرفی می کند و بی ایمانی را قرین عقب افتادگی عاطفی و عقلانی می داند . در سوره بقره آیه ۱۸۶ می فرماید : ” .. فَلْیَسْتَجِیبُواْ لِی وَلْیُؤْمِنُواْ بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ ” ، ” پس بندگان باید فرمان مرا گردن نهند و به من ایمان بیاورند تا رشد یابند . “

 

دین می تواند معنویت را در من ایجاد کند و به من هویت بدهد
اعتقادات و اعمال دینی ، نیاز انسان در جهان هستی است ، نیاز به شناخت مبدا وجود ، هدف زندگی و نقش انسان در آن ، نحوه ارتباط انسان با دیگران و پاسخ او به جهان هستی از جمله نیازهای دینی است . طبیعی است که افرادی که دارای ایمان و اعتقاد درونی هستند ، رویدادها را به شکل مثبت و به عنوان آزمایشهای الهی در نظر می گیرند و در نتیجه آنها را فرصتی برای رشد و پیشرفت خود به شمار می آورند .
آقای ” عبدالله اسلام ” از جمله این ایمان آورندگان است . او می افزاید: ” با توصیه مربی خود به تحقیق درباره ادیان پرداختم . چرا که به تعبیر او دین می تواند معنویت را در من ایجاد کند و به من هویت بدهد . بعد از تحقیق درباره مذاهب گوناگون ، سرانجام فرقه ” پروتستان پنتیکاستی ” ( Pentecostal ) را انتخاب کردم .

 

هر جا گوش شنوایی می یافتم، از عیسی (ع) سخن می گفتم

هر جا گوش شنوایی می یافتم ، از عیسی (ع) سخن می گفتم . سفرهای تبلیغی من به خارج از کشور آغاز شد . در این سفرها با مردم از قدرت عیسی (ع) در نجات بخشی و تغییر زندگی انسانها سخن می گفتم و بحث و گفت و گو می کردم . تا اینکه یک روز برادری که به دست خودم به عیسی ایمان آورده بود ،

درباره تثلیث ( عقیده به سه گانگی ذات خدا ) با من مخالفت کرد . او پس از تحقیق دریافته بود که تا ۳۲۵ سال بعد از وفات مسیح از اعتقاد به تثلیث خبری نبوده و این مفهوم کاملا با توحید در تضاد است . روشن شدن این موضوع نقطه عطفی در تغییر اعتقادات من به مسیحیت بود ، چون اگر عیسی تا ۳۲۵ سال بعد از وفاتش هنوز خدا نشده بود ، دیگر چه می توانستم بگویم جز اینکه اعتراف کنم که این اعتقاد ساخته ذهن بشر است !”


این تازه مسلمان امریکایی می افزاید : ” دوران تبلیغی من در همین حال و هوا گذشت تا این که قرار شد برای تبلیغ مسیحیت به میان مسلمان ها بروم . پیش از آن تصمیم گرفتم درباره اسلام تحقیق کنم تا با افکار و عقاید مسلمانان بیشتر آشنا شوم و از ان طریق در میانشان نفوذ کنم . در کتاب فروشی های مسیحیان کتابهای زیادی علیه اسلام وجود دارد . مسیحیان خیلی نگران گسترش اسلام در جوامع خود هستند . من در تحقیقات خود متوجه تفاوتها و شباهت های اسلام و کتاب مقدس شدم . بسیاری از تعالیم کتاب مقدس به صورت حکم و قول مستقیم پیامبران نیست بلکه سنت عملی آن ها بوده که باید از آن ها پیروی کرد .

 

برادران و خواهران مسلمان ما اینگونه نیستند

مثلا در کتاب مقدس می خوانیم که موسی ( ع) هنگام مناجات با خدا در برابر او به خاک می افتاد و زانو می زد ؛ دانیال ، ابراهیم و عیسی هم همینطور نیایش می کردند . در داستان داوود آمده است که او صبح ، ظهر و شب به درگاه خدا دعا می کرد . ولی ما مسیحیان فقط یکشنبه ها در کلیسا خدا را می خوانیم ، آن هم در برابر یک گروه موسیقی ، می رقصیم و دست هایمان را در هوا تکان می دهیم . این عبادت نیست . تنها یک کنسرت موسیقی است .من دریافتم که برادران و خواهران مسلمان ما اینگونه نیستند . آنان همگی در مساجد دور هم گرد می آیند و در برابر خدا سجده می کنند و صبح و ظهر و شب به عبادت خدای یکتا می پردازند . از آن پس ، نیایش برایم جلوه دیگری یافت . گویی با مناجات من ، روحم به پرواز در می آمد و همه زیبائیها و خوبیها را طلب می کرد . “

 

آرامش و امنیت روانی ، برای فرد با ایمان محقق می شود

بدیهی است ، آرامش و امنیت روانی ، برای فرد با ایمان محقق می شود ، زیرا ایمان راستین به خداوند ، او را نسبت به کمک و حمایت پروردگار امیدوار می سازد .قرآن ، امنیت و آرامشی را که ایمان در نفس مومن به وجود می اورد در آیه ۸۲ سوره انعام چنین توصیف می فرماید : ” الَّذِینَ آمَنُواْ وَلَمْ یَلْبِسُواْ إِیمَانَهُم بِظُلْمٍ أُوْلَئِکَ لَهُمُ الأَمْنُ وَهُم مُّهْتَدُونَ ” ، ” (آری) آنها که ایمان آوردند و ایمان خود را با شرک نیامیختند ،امنیت متعلق به آنها است، و آنها هدایت یافتگانند. ”
” عبدالله اسلام ” در قرآن کریم راه و رسم زندگی را می یابد و زیبایی این کتاب الهی را این چنین شرح می دهد : ” سراغ قرآن که رفتم ، دیدم زیباترین سخنی است که در تمام دنیا شنیده ام . معنای قرآن را متوجه نمی شدم ؛ فقط می فهمیدم خیلی زیباست . احساسم از خواندن ترجمه ی انگلیسی قرآن در لفظ نمی گنجد . در قران هیچ تناقضی به چشم نمی خورد .این کتاب آسمانی ، کتاب زندگی است . “

تساوی انسان ها در قالب سفید و سیاه و زن و مرد

بیشترین نکته ای که در اسلام توجه این تازه مسلمان را به خود جلب کرده است ، تساوی انسان ها در قالب سفید و سیاه و زن و مرد بوده است . او نظریات اسلام را درباره نژاد پرستی ، راه حلی برای حل این معضل می داند و می گوید : ” اسلام راه حل معضل نژاد پرستی و هم چنین تساوی زن و مرد است ! اسلام ۱۴۰۰ سال قبل زن و مرد را با هم برابر قرار داده است ، زن در اسلام ، انسانی هم چون مرد است که می تواند راههای کمال را طی کند . قرآن حتی زن و مرد را از نظر اقتصادی مالک اموال خود معرفی می کند در حالی که زنان غرب تازه پنجاه – شصت سال است که به حقوق مساوی دست یافته اند . ”
اسلام راهی نمایان و روشن است . راهی برای زندگی و کمال. عقیده ای که جهان هستی را می شناساند و موقعیت انسان را در این پهنه وسیع مشخص می سازد و هدف اصلی آفرینش او را بیان می کند . اسلام برنامه زندگی است بگونه ای که با آموزه های خود ، انسانهای سردرگم و حیران را به شخصیتهایی با انگیزه و هدفمند تبدیل می کند .

منبع:http://uzbek.irib.ir

اشتراک گذاری :


  1. رهیافته گفت:

    میشه ایمیل ایشون رو برام بفرستید ؟

آخرین اخبار