تاریخ انتشار :

به مناسبت ايام نوروز:

آنچه از نوروز نمی‌دانستید!

نوروز به همین سادگی به امروز نرسیده چنانکه تا همین اواخر در جمهوری آذربایجان نوروز را خرافه پرستی می‌شمردند و در آلبانی اجرای مراسم آن اعدام به همراه داشت در کردستان ترکیه وعراق مراسم نوروز با خون وآتش روبرو می‌شد

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به عنوان یک قاعده می‌توان گفت هر سفره نوروز پهن می‌شود و مراسم شادی یا پایکوبی و لبخند برقرار می‌شود بوئی از ایران دارد هرجا هم نام نوروز است این حکایت را دارد خواه مثنوی جالب و بی مانند ( نوروز‌ و گل ) خواجوی کرمانی ‌شاعر بزرگ ایران و الگوی حافظ باشد ( دارد غزل حافظ لحن سخن خواجو ) و یا چاه‌های نفت نوروز در خلیج فارس که نشانه حاکمیت ماست و یا اسم نوروز امیر مغولستان که حکایت از پیروزی فرهنگی ملت شکست خورده در جنگ اما پیروز در عرصه فرهنگ ما دارد حالا سوالات زیادی مطرح می‌شود مثل اینکه خبر داریم مراسم نوروز قبطی در جنوب مصر میان مسیحیان این سامان برگزار می‌شده یا اینکه جهان اسلام در دوره بسیاری از خلفا، نوروز را به عنوان یک جشن عمومی برگزار می‌کرده هنوز هم بسیاری از مناطق و مردم عرب زبان جشن نوروز را با فرخندگی  برگزار می‌نمایند.

آیا اینها هم جزو دنیای ایرانی بشمار می‌روند؟

پاسخ این است که انجام نوروز در این مناطق فلسفه و علت ویژه داشته است مثلا در دوران هخامنشی و نیز مدتی در دوره ساسانی مصر در قلمرو حکومت ایران قرار داشته بنابراین نوروز قبطی یادگار دوره هخامنشی و استمرار سنن ایرانی در دوره ساسانی است اما تنها زیبایی مراسم نوروز سبب پابرجا بودن این مراسم نشده گمان قوی می‌رود که گردهمایی قابل ملاحظه‌ای از ایرانیان در این ناحیه توطن یافته و با مردم محلی آمیخته باشند.

دلایلی در دست است که در دوره HYXOS یا هوخشها که قرنها قبل از هخامنشیان به مصر آمده‌اند و نیز در دوران عباسی و دوران حکومت فاطمیان فرهنگ ایران بر مصر تابنده بوده است. سخن از مراسم نوروز در دربار خلفای حکومت‌های اسلامی به میان آمد.

نوروز

در این دوران تاریخی اسراء، نویسندگان‌ و شعرا، امیران و دبیران، زنان خانه دارایرانی و نیز زحمت‌کشان ایرانی و ایرانی‌تبار در عمومی کردن جشن نوروز نقش مهمی داشته در حقیقت انها در جهان عرب یک اقلیت بسیار کوچک نبوده‌اند بلکه نیروی عظیمی بشمار می‌آمدند که حتی فتح بخشهایی از اروپا بظاهر بدست سپاه عرب در حقیقت بدست آنها و زیر پرچم اسلام ولی با نام عرب صورت گرفت بخش بزرگی از محققین این رمز را، که معماری ایران و اسپانیا شباهت دارد معلول سربازان ایرانی نژاد سپاه طارق شمرده‌اند امروز هم بخش بزرگی از عرب زبانان دو سوی خلیج فارس جشن نوروز را بپا می‌دارند این افراد یا ایرانی هستند مثل عرب زبانان خوزستان و بسیاری از اعراب آنسوی خلیج فارس و یا اینکه در پرتو تمدن و فرهنگ ایرانی زیست کرده و همانند اطفالی هستند که در آغوش بانوئی بزرگ شده و از شیر او نوشیده و حکم فرزند او را پیدا کرده‌اند.

قزاقستان و قرقیزستان

حالا به قزاقستان و قرقیزستان و منطقه فاریاب قدم بگذاریم جایی که جایگاه سکاها بوده و اینک اقوامی با نام دیگر و از همان نسل زندگی می‌کنند شرکت عمومی ترکها، قزاقها، قرقیزها، ازبکها و مناطق دیگر درنوروز تصادفی نیست و در حقیقت اجداد ایرانی این اقوام همانند دوندگانی که مشعل المپیک را از این دست به آن دست می‌رسانند. امانت نوروزی را نسل به نسل منتقل کرده‌اند.

آذربایجان و ترکیه

آذربایجان که دیگر دم از دورگه هم نمی‌شود زد مردم سراسر تبار ایرانی دارند هنوز جمهوری آذربایجان است که مثل آذر‌بایجان ایران به گل نوروز سلام می‌گویند و شکفتن آن را همزمان با چهارشنبه سوری‌ و فروردین و نوروز فرخنده می‌شمرد. دولت ترکیه به دلیل گرامیداشت نوروز از سوی کردان آن سامان که برخی شمار آنها را به ده میلیون می‌دانند (کردان جهان همگی عید نوروز را عید قومی خود و عید کردی به شمارمی‌آورند. مطبوعات آنها نیز به مناسبت نوروز شماره یا مطالب ویژه چاپ می‌کنند از آنجمله است مجله نوبهار در استانبول، سیمرغ در بلژیک و هلند ) همچنین اقبال علویان به نوروز که آنرا عید ولایت حضرت علی علیه السلام می‌دانند، به نوروز روی آورده است.

علویان ترکیه

علویان ترکیه بالغ بربیست میلیون نفر برآورد شده‌اند بطور کلی مکتب ۱۲ امامی و فرقه‌های منشعب از آن مثل نصیری، بکتاشی، اهل حق‌، علوی و سایرین نوروز را گرامی می‌دارند و به آن جنبه مذهبی می‌بخشند. جالب توجه است جهان علویان در صفحات بسیاری با ایران انطباق دارد و در خارج از مرز ایران به هیچ وجه با فرهنگ ایرانی بیگانه نمی‌باشد. به هر حال این افراد با ایران بدون رابطه معنوی و فکری و یا حداقل دلبستگی نیستند حتی مشهور است که بخش از علویان ترکیه که هنوز ساز می‌زنند و ذکر سلطان را می‌‌گویند منتظر ظهور شاه اسماعیل صفوی و یا فردی مانند او هستند.

نوروز

 باید توجه داشت جهان ترک زبانها  منحصر به ترکیه نبوده‌، قزاقستان- قرقیزستان- باشقیرستان- جمهوری آذربایجان- جمهوری ترکمنستان و بسیاری دیگر از مناطق از قدیم مراسم نوروزی داشته‌اند سایر مناطق و ممالک ترک زبان هم به کاروان نوروزی پیوسته اند‌.

ارامنه کشور ارمنستان

ارامنه کشور ارمنستان در فصل بهار به معبد کارنی می‌روند که یادگار تیرداد اشکانی شاه ارمنستان است و با اینکه نوروز ندارند در حقیقت غیر مستقیم یادگار تیرداد یعنی نوروز را گرامی می‌دارند زیرا مراسم اول بهار در معبد کارنی در حقیقت یادآور نوروز است. نوروز به همین سادگی به امروز نرسیده چنانکه تا همین اواخر در جمهوری آذربایجان نوروز را خرافه پرستی می‌شمردند و در آلبانی اجرای مراسم آن اعدام به همراه داشت در کردستان ترکیه وعراق مراسم نوروز با خون وآتش روبرو می‌شد

ولی امروز از کاشغر چین گرفته تا هونژا و کویته پاکستان و مناطق دزفولی نشین عراق و مجامع فارس زبان جنوب خلیج فارس – لبنان و فلسطین اشغالی همچنین حداقل شش کشور ترک زبان و مناطق متعددی مثل جمهوری خودمختار باشقیرستان و جمهوری خودمختار کردنشین شمال عراق و منطقه زرتشتی نشین گجرات در هندوستان و جمعیتهای‌ پراکنده ایرانی از جزایر مالویناسیا فالکلند نزدیک قطب جنوب تا مناطق نزدیک قطب شمال این جشن را گرامی می‌دارند.

واژه نوروز در فارسی ( اروز-ترکی اسیای میانه – اروج – ترکی آذری ) = روزه وارز عربی ( برنج فارسی، wirizi ایلامی یا خوزستانی باستان ) اروس (عروس – عربی ) همگی از یک ریشه واحدی به معنی سپیدی و روشنی آمده اند‌.

منبع:مجله دانستنیها – سال ۷۵

اشتراک گذاری :


 1. حنیف گفت:

  نوروزتان پیروز
  سال نو مبارک

 2. شاهد گفت:

  سلام سال نو مبارک
  تو امسال دیگه این لینکها ی سایت رو فعال کنید مباحث اعتقادی سیاسی اجتماعی هم خالی وبعضی هم نامربوط پر شدند خواهشا قسمتهای مختلف را فعال کنید سایت به سه زبانه ولی فقط فارسی ان فعاله هر دفعه سر می زنم کم چیز تازه می بینم
  با تشکر

  • edvardo گفت:

   سلام
   بله من کاملا حق رو به شما می دم ولی خودتون می دونید که رفقای نیمه راه همیشه باعث این اتفاقات می شن
   رفقا همیشه می گن میایم پای کار اما در عمل می بینیم توی این راه بازهم تنهاییم
   الهی ! حول حالنا الی احسن الحال ..
   انشالله امسال همه این تغییرات اعمال میشه البته کمک همه دوستان علاقه مند هم شرطه

 3. مظفریان گفت:

  ببخشید لطفا با دقت بیشتر ی جواب بدهید این کلمه دفقی واععمال یعنی چه؟

 4. بسیجی گفت:

  سلام خسته نباشید دلهای خسته این روزگار دنبال کلام ناب و رفتار پسندیده معصومین هستند. السلام علیک یا فاطمه الزهرا

 5. فاطمی گفت:

  سلام
  خیلی وقت بود اینجا نیومده بودم
  ولی الان جبران کردم و دارم مروری روی مطالبتون میکنم
  مثل همیشه زیبا و خواندنی
  خوشحال شدم شما را به یاد اوردم و اومدم مطالبتون را خوندم
  ایشالا همیشه موفق باشی

 6. شودری گفت:

  زنى خدمت حضرت فاطمه علیهاالسلام رسید و گفت :
  – مادر ناتوانى دارم که در مسائل نمازش به مساءله مشکلى برخورد کرده و مرا خدمت شما فرستاد که سؤ ال کنم .
  حضرت فاطمه علیهاالسلام جواب آن مساءله را داد. آن زن همین طور مساءله دیگرى پرسید تا ده مساءله شد. حضرت همه را پاسخ داد. سپس ‍ آن زن از کثرت سؤ ال خجالت کشید و عرض کرد:
  – اى دختر رسول خدا! دیگر مزاحم نمى شوم .
  حضرت فرمود: نگران نباش ! باز هم سؤ ال کن ! با کمال میل جواب
  مى دهم ، زیرا اگر کسى اجیر شود که بار سنگینى را بر بام حمل کند و در عوض آن ، مبلغ صد هزار دینار اجرت بگیرد، آیا از حمل بار خسته مى شود؟
  زن گفت :
  – نه ! خسته نمى شود، زیرا در برابر آن مزد زیادى دریافت
  مى کند.
  حضرت فرمود:
  – خدا در برابر جواب هر مساءله اى بیشتر از اینکه بین زمین و آسمان پر از مروارید باشد، به من ثواب مى دهد! با این حال ، چگونه از جواب دادن به مساءله خسته شوم ؟ از پدرم شنیدم که فرمود:
  ((علماى شیعه من روز قیامت محشور مى شوند، و خداوند به اندازه علوم آنان و درجات کوششان در راه هدایت مردم ، برایشان ثواب و پاداش در نظر مى گیرد و به هر کدامشان تعداد یک میلیون حله از نور عطا مى کند. سپس منادى حق تعالى ندا مى کند: اى کسانى که یتیمان (پیروان ) آل محمد را سرپرستى نمودید، در آن وقت که دستشان به اجدادشان (پیشوایان دین ) نمى رسید، که در پرتو علوم شما ارشاد شدند و دیندار زندگى کردند. اکنون به اندازه اى که از علوم شما استفاده کرده اند، به ایشان خلعت بدهید!
  حتى به بعضى آنان صد هزار خلعت داده مى شود. پس از تقسیم خلعت ها، خداوند فرمان مى دهد: بار دیگر به علما خلعت بدهید. تا خلعتشان تکمیل گردد.
  سپس دستور مى رسد دو برابرش کنید همچنین درباره شاگردان علما که خود شاگرد تربیت کرده اند چنین کنید…
  آنگاه حضرت فاطمه به آن زن فرمود:
  اى بنده خدا! یک نخ از این خلعتها هزار هزار مرتبه از آنچه خورشید بر آن مى تابد بهتر است . زیرا امور دنیوى تواءم با رنج و مشقت است اما نعمتهاى اخروى عیب و نقص ندارد.

  بحارالانوار جلد ۲ صفحه ۳

 7. هانی گفت:

  از همین دور
  السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
  +
  سلام
  عیدتون مبارک
  التماس دعا

 8. مصباحی گفت:

  ●●●▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬●●●

  اللًّهُـ‗_‗ـمَ صَّـ‗_‗ـلِ عَـ‗_‗ـلَى مُحَمَّـ‗_‗ـدٍ وَ آلِ مُحَمَّـ‗_‗ـَد و عَجِّـ‗_‗ـلّ فَّرَجَهُـ‗_‗ـم

  ●●●▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬●●●

  می نـویسم که شب تار سحـر می گــردد

  یک نفـر مانده از ایـن قـوم که بر می گــردد

  .:.: یـا اَبـاصـــــالِـح اُرشُدنا اِلَــــــی الطَریـــــق یَـرحَمَـکُـــــــــــمُ الله :.:.

آخرین اخبار