تاریخ انتشار :

سهیل اسعد

غیرمسلمانان هم از ایدئولوژی پیامبر اسلام بهره می‌برند

مؤسس مراکز اسلامی در آمریکای لاتین گفت: بعضی از غیرمسلمانان، حضرت محمد(ص) را یک ایدئولوگ می‌دانند و صرف‌نظر از اینکه با ایشان موافق باشند، پیامبر به عنوان یک متحول‌کننده تاریخی در غرب معرفی شده و این یکی از دستاوردهای مهم مبعث به شمار می‌رود.

2514725_612

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )، به نقل از فارس سهیل اسعد مبلغ آرژانتینی حوزه علمیه در گفت‌‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، درخصوص تأثیر مبعث حضرت رسول (ص) بر جامعه جاهلی عربستان گفت: طبیعتاً مبعث پیامبر اکرم (ص) یک تحول بسیار جدی و عمیق در جامعه آن روزها بوده است.
وی ابراز داشت: اگر بخواهیم از جهات مختلف جامعه عرب قبل از اسلام را مقایسه کنیم به لحاظ وضعیت اجتماعی، فرهنگی‌، اخلاقی و معنوی که داشت سپس ۲۳ سال بعد، رسالتی که حضرت در طی این ۲۳ سال ادا کرد، جامعه آن روز به یک جامعه جدیدی تبدیل شد.

کارشناس شبکه اسپانیولی‌زبان هیسپان تی‌وی به بیان تغییراتی که با بعثت حضرت محمد(ص) در جامعه عربستان رخ داد، پرداخت و گفت: جامعه‌ای که پیامبر (ص) در آغاز رسالتش در مکه با آن مواجه شد با جامعه‌ای که در مدینه بنا کرد، کاملاً متفاوت بود؛ از لحاظ علمی رشد علمی که جامعه داشت بی‌سوادی اولیه منتقل شد به یک جامعه طالب علم و جامعه‌ای که ترقی علمی بسیار برایش مهم بود و تجلیات علمی زیادی در برهه‌های تاریخی بعدی داشت.

وی ابراز داشت: از لحاظ معنوی نیز، حالات عرفانی که ما در اصحاب پیامبر (ص) در مدینه می‌بینیم با آن ظلماتی که قبل از پیامبری حضرت‌(ص) به چشم می‌خورد کاملاً متمایز است. همچنین از لحاظ نظام اجتماعی، حکومتی که رسول‌الله(ص) در مدینه به وجود آورده بود تفاوت چشم‌گیری با نظام قبیله‌ای شهر مکه داشت.

این مبلغ آرژانتینی با تأکید بر اینکه در هر بُعدی از زندگی انسانیت می‌توان یک دگرگونی که پیامبر اکرم (ص) مؤسس آن بود را مشاهده کرد، خاطرنشان کرد: امروز هم در بخش نشر اسلام، گسترش و افزایش جمعیت مسلمانان، جوامع مسلمین تفاوت زیادی با جامعه قبل از اسلام دارد.

وی ادامه داد: در برهه‌ای از تاریخ، پیامبر اکرم(ص) را می‌بینیم که حضرت تنها با دو نفر نماز می‌خواند اما امروز در هر مسجدی هزاران نفر گاهی اوقات کمتر و بیشتر شاهدیم، در هر شهر و کشوری مساجد متعددی وجود دارد که در کل میلیونها نفر اهل قبله هستند و اینها تحولاتی است که بعد از بعثت حضرت رسول (ص) ایجاد شده است.

مؤسس مراکز اسلامی در آمریکای لاتین ابراز داشت: کیفیت جامعه امروز از لحاظ بصیرت و آگاهی که جامعه مسلمانان پیدا کرده آن تعهدها و عکس‌العمل‌هایی که از امت اسلامی به چشم می‌خورد به لحاظ کمی و کیفی بسیار متفاوت با جامعه دیروز است.

وی بزرگترین دستاورد بعثت را مدرسه‌ای خواند که پیامبر اکرم(ص) به عنوان مدرسه فکری، ایدئولوژی، ایمانی و اخلاقی تأسیس کرد و افزود: اصولا ایشان یک جریان فکری ایجاد کرد که امروز حتی غیر از مسلمانان از آن بهره می‌برند.

اسعد تصریح کرد: این تاثیرپذیری از بعثت حضرت رسول (ص) به اندازه‌ای است که حتی بعضی از غیرمسلمانان اقرار می‌کنند که حضرت محمد (ص) یک ایدئولوگ بود صرفنظر از اینکه با ایشان موافق باشند، پیامبر اکرم به عنوان یک محوّل تاریخی در غرب معرفی شده است و این یکی از دستاوردهای مهم مبعث پیامبر (ص) به شمار می‌رود.

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار