تاریخ انتشار :

زینب لانتسل

در اتریش انجام دادن کارهای فرهنگی بسیار مشکل است

خود اتریشیها که مسلمان می شوند کمترند و معمولاً برای ازدواج با یک مسلمان تغییر مذهب می دهند، ولی مهاجران ترکیه ، بزنی ، مغرب و غیره فراوان هستند . همان طور که عرض کردم قرآن جایگاهی خاص ندارد، چه برسد به حفظ قرآن

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  اسم من زینب لانتسل است و اهل اتریش هستم و ۷ سال پیش به ایران آمدم ؛چون دینمان را عوض کردیم ( یعنی مسیحیت را ترک کردیم و مسلمان شدیم ) و در اتریش ممکن بود با مشکلات و شبهات زینب لانتسل زیادی روبه رو شویم و من همیشه آرزو داشتم که برای شناخت بیشتر از اسلام، به یک کشور اسلامی بروم تا در آنجا تحصیل کنم .

دلیل اینکه در این دوره شرکت کردم این بود که می خواستم با این روش اشاره، که واقعاً برای من جدید بود، آشنا شوم . اکثر بچه های مسلمانان که در اتریش به سراغ قرآن می ایند، به دلیل اینکه روش آموزش خشک و یک جانبه است، یا با اکراه به قرآن نگاه می کنند یا اصلاً از قرآن زده می شوند . به همین دلیل خیلی خوشحال شدم که با این روش مدرن آشنا شدم ؛ چون هم با این روش بچه ها ایات الهی را آموزش می بینند و از همه مهم تر قرآن خود را در دل بچه ها جا می کند.

۲٫ارزیابی شما از سطح دوره چگونه است ؟

در کل خیلی راضی بودم؛ زیرا آموزش با وجود اینکه واقعاً فشرده بود، ولی به صورت متنوع و شاد برگزار می شد و لابه لای تدریس اشاره ها ، روش کلاسداری و شیوه های گوناگون کلاسداری هم آموزش داده شد .

۳٫ برنامه شما بعد از اتمام دوره چیست ؟

من باید اول پایان نامه ام را به پایان برسانم؛ ولی دوست داشتم اگر بعداً ممکن است بیشتر با این روش آشنا شوم و بتوانم هم در کلاسها که با بچه ها کار می شود حضور داشته باشم و هم در دوره های دیگر شرکت کنم تا برای اجرای این روش جدید برای اولین بار در وین آمادگی بیشتر داشته باشم .

۴٫ جایگاه قرآن و فعالیتهای قرآنی در اتریش تا چه حد بوده است ؟

اگر به صورت کلی می پرسید ، خوب اتریش چون کشور مسیحی است ، طبیعی است که قرآن به این صورت جایگاهی ندارد و بین مسلمانان تا آنجا که من اطلاعات دارم ، فعالیتهای قرآن خیلی کم است و اگر هم کلاس یا درس باشد، بیشتر خواندن قرآن را یاد می دهند .

۵٫ چند درصد از مردم اتریش مسلمان اند و حفظ قرآن چه جایگاهی در بین مسلمانان اتریش دارد ؟

خود اتریشیها که مسلمان می شوند کمترند و معمولاً برای ازدواج با یک مسلمان تغییر مذهب می دهند، ولی مهاجران ترکیه ، بزنی ، مغرب و غیره فراوان هستند . همان طور که عرض کردم قرآن جایگاهی خاص ندارد، چه برسد به حفظ قرآن .

۶٫ در مورد پیشبرد اهداف قرآنی در اتریش چه نظری دارید ؟

وقتی که با این روش آشنا شدم ، واقعاً امید پیدا کردم که می توان بچه ها را از این طریق به طرف قرآن جذب کرد . در اتریش انجام دادن کارهای فرهنگی بسیار مشکل است ؛ زیرا این قدر امکانات برای فراغت و تفریح زیاد است که تا چیزی خیلی جذاب و جالب نباشد، به هیچ عنوان سراغ آن نمی روند .

۷٫ فعالیتهای قرآنی در اتریش ، توسط چه ارگان و نهادی ، پایه ریزی می شود ؟

هنوز یک ارگانی که به صورت منسجم و برنامه ریزی شده کار کند، نداریم ؛ ولی دو سال پیش اولین دبستان اسلامی وین تأسیس شد و امیدوارم که این مدرسه وسیله ای باشد برای شروع کار با قرآن .

۸٫ ضمن ارائه نظرها و پیشنهادهای خود درمورد این دوره و برنامه های جامعه القرآن الکریم ، نقاط ضعف و قوت این دوره را بیان کنید .

حالا غیر از نکاتی که گفتم ، باید بگویم که در این دوره طوری تدریس می شد که با وجود اینکه روزی تا ۸ ساعت کلاس داشتیم ، اصلاً خسته نمی شدیم . از جوّی که در کلاس حاکم بود، خیلی خوشم می آمد . ولی خودم دوست داشتم که در مورد خود ایات ، شأن نزول و مفهوم دقیقشان ، بیشتر توضیح داده شود . اینکه دائم ما را مورد آزمایش قرار می دادند و اشکالات ما را تصحیح می کردند ، خیلی برایم جالب بود .

۹٫ کلام آخر:

می خواهم از صمیم قلب برای تمام زحمات جامعه القرآن تشکر کنم ؛ هم از آموزش فوق العاده جالب و هم از پذیرایی مفصل و متنوع و واقعاً ناراحت هستم که این چند روز به این زودی گذشت .

آشنایی با این دوره من را امیدوار ساخت ؛ زیرا نشان می دهد که کسانی هستند که تلاش می کنند که مطابق اقتضائات زمان دین را به جامعه معرفی کنند و به روشهای قدیمی و خشک پافشاری نمی کنند .

منبع: حوزه نیوز

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار