تاریخ انتشار :

مالکوم ایکس

(تصاویر) ترور مالکوم ایکس

این ترور یک هفته پس از آن صورت گرفت که بمبی در منزلش منفجر شد اما به او و خانواده اش آسیبی نرسید. عاملان ترور مالکوم که هر سه از سوی وزارت دادگستری ایالات متحده به عنوان اعضای ملت اسلام معرفی شدند به علت ارتکاب قتل از نوع اول، درماه مارس ۱۹۶۶ محکوم به اعدام شدند.

malcolmX-300x225
 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )، پنجاه سال پیش سه نژادپرست مسلح به نام “تالماج هایر”، “نورمن باتلر” و “تامس جانسن” طی عملیاتی تروریستی در یکی از سالن های اجتماعات منهتن نیویورک در حین سخنرانی “مالکوم ایکس” رهبر مسلمانان سیاه پوست امریکا از فاصلۀ کم وی را هدف ۱۵ گلوله قرار داده و ترور کردند.
این ترور یک هفته پس از آن صورت گرفت که بمبی در منزلش منفجر شد اما به او و خانواده اش آسیبی نرسید. عاملان ترور مالکوم که هر سه از سوی وزارت دادگستری ایالات متحده به عنوان اعضای ملت اسلام معرفی شدند به علت ارتکاب قتل از نوع اول، درماه مارس ۱۹۶۶ محکوم به اعدام شدند.
مالکوم ایکس مبارز حقوق سیاهان بود که پدرش نیز در این راه جان خود را از دست داده بود. او در جوانی و پس از سپری کردن یک دوره محکومیت به دلیل دزدی متحول شد و به اسلام گروید. وی در دورۀ هفت سالۀ حبس خود به مطالعه درباره دین اسلام پرداخت و به واسطه برادرش با گروهی تحت عنوان ملت اسلام و مبلغی به نام «عالی جاه محمد» آشنا شد.
مالکوم پس از آزادی از فعالان گروه «ملت اسلام» شد و به عنوان سخنگو و مسئول احداث مساجد جدید در شهرهایی چون دیترویت، میشیگان و هارلم نیویورک، برگزیده شد. او در روزنامه ها یادداشت چاپ می کرد و در مصاحبه های رادیو، تلویزیونی شرکت می‌کرد و ضمن تلاش برای اشاعۀ اسلام درصدد احقاق حقوق سیاه پوستان بود.
انتقادات پیاپی مالکوم از جان اف کندی، رئیس جمهور وقت ایالات متحده پس از ترور کندی برای او دردسرساز شد و نهایتاً مالکوم در ماه مارس ۱۹۶۴ از عضویت در ملت اسلام کناره گرفت و گروه«مسجد اسلامی» را بنیان نهاد. فعالیت های اجتماعی و مبارزاتی او باعث شد چند بار هدف سوء قصد قرار گیرد و در نهایت در ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ در حین سخنرانی در سالن‌های اجتماعات منهتن نیویورک هدف ۱۵ گلوله نژادپرستان قرار گرفت و جان خود را از دست داد. تصاویر زیر مربوط به لحظات ترور و تشییع جنازه مالکوم ایکس در امریکا است.
منبع: مجله تاریخ فرادید،

 

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار